Wszystko, co musisz wiedzieć o budowie wolnostojącego tarasu

tarasy wolnostojoce

Wolnostojący taras to piękny dodatek do krajobrazu podwórka. Ten rodzaj konstrukcji jest samonośny i nie jest bezpośrednio przymocowany do domu.

Jest to często najbardziej praktyczny wybór dla domów z ceglanymi lub stiukowymi ścianami zewnętrznymi, które mogą utrudniać montaż gzymsów. Wolnostojący taras może być również umieszczony z dala od domu jako element wyróżniający się lub zbudowany wokół basenu.

Jako miejsce do tworzenia nowych rodzinnych wspomnień i goszczenia licznego towarzystwa, wolnostojący pokład jest czymś, co ma służyć przez długi czas. Jeśli planujesz zbudować go samodzielnie, ważne jest, abyś poznał specjalne wymagania dotyczące wsparcia i konstrukcji wolnostojącej konstrukcji.

Rodzaje drewna do budowy wolnostojących tarasów

Drewno impregnowane ciśnieniowo jest często najbardziej przystępnym wyborem i może być użyte zarówno do wykonania widocznych części, jak i elementów konstrukcyjnych wolnostojącego tarasu. Jednak bez odpowiedniej konserwacji mogą stracić swój wygląd. Drewno ma tendencję do wypaczania się, pękania i przybierania nieestetycznego szarego koloru. Jednak przy odrobinie dodatkowej troski taras z impregnowanego drewna może wyglądać świetnie przez wiele lat. Po pierwsze, wybieraj deski, które są proste, suche i pozbawione dużych sęków. Drewno impregnowane ciśnieniowo może się skręcać i wypaczać w miarę wysychania, więc układaj je ciasno, dopóki nie zamontujesz i nie przymocujesz. Po upływie około miesiąca sprawdź, czy nie poluzowały się jakieś łączniki. Jeśli tak, usuń je i zainstaluj dłuższe łączniki ogloszenia24m.pl

Układanie tarasu wolnostojącego

Pierwszym krokiem do zbudowania wolnostojącego tarasu jest zaplanowanie miejsca, w którym będzie on stał. Możesz zbudować go tuż obok domu lub wybrać miejsce bardziej oddalone na podwórku. Podczas układania zbuduj tyczki, które posłużą jako fundament. Te tymczasowe słupki pomogą zapewnić precyzyjne linie i narożniki. Następnie wzdłuż słupków rozłóż siatkę, aby wymierzyć granice.

Stopy pod tarasy wolnostojące

Po ustaleniu wymiarów pokładu, możesz przystąpić do formowania stóp i układania bariery ochronnej. Stopy będą stanowiły mocny, bezpieczny fundament dla twojego wolnostojącego pomostu, a warstwy folii i skał pod nim zahamują wzrost niepożądanych chwastów.

Montaż wolnostojących słupków tarasowych

Po dniu lub dwóch, w których betonowe otwory na słupy zastygły i zaczęły się utwardzać, nadszedł czas, aby rozpocząć instalację słupów. Służą one jako fundamenty twojego pokładu i są prawdopodobnie najważniejszą częścią twojej wolnostojącej konstrukcji.

Wolnostojące belki, belki stropowe i legary

Solidna, mocna belka jest niezbędna. Sugerujemy użycie belek wykonanych z trzech desek. Może to zająć więcej czasu niż w przypadku tradycyjnych technik, które wykorzystują jedną dużą, solidną belkę, ale często łatwiej jest ją prawidłowo zamontować. Po zbudowaniu mocnego zestawu belek nadszedł czas na rozpoczęcie montażu belek, podciągów i legarów zewnętrznych. Plan ramowy pomoże Ci odpowiednio rozmieścić i wymierzyć legary oraz pozwoli Ci zaplanować szczegóły, takie jak długość legarów. Do tej instalacji będziesz potrzebował pomocnika. Razem będziecie poziomować belki, przycinać belki nadprożowe i podnosić całą ramę na ustawione belki. Kiedy skończysz, będziesz mógł zobaczyć, jak wolnostojący pokład składa się w całość.