Kondycja fizyczna Seniorów

Aktywni seniorzy CA 01

Przejście w stan spoczynku zawodowego to czas, który przynosi ze sobą nowe wyzwania i możliwości. Dotychczasowa praca zawodowa sprawiała, że w życiu panował pewien schemat codziennych obowiązków. Na emeryturze można zaś uciec od rutyny i pozwolić sobie na kreatywne spędzanie każdego dnia. W tym celu przygotowaliśmy dla Państwa kilka najpopularniejszych propozycji, jak spędzić czas wolny na emeryturze.

Zajęcia na emeryturze

Każdy kto czerpał radość z pracy i lubił związane z tym obowiązki, życzy sobie podobnych wyzwań na emeryturze.

Po pierwszej fali euforii związanej z upragnionym czasem wolnym, przychodzi swoisty niedosyt związany z brakiem obowiązków. Aby przejście w stan spoczynku było jak najprzyjemniejsze, powinni Państwo zastanowić się w jaki sposób aktywnie zaplanować i zorganizować sobie czas na emeryturze. Istnieje wiele możliwości zagospodarowania wolnego czasu. Na emeryturze mogą Państwo w końcu w pełni zająć się swoimi zainteresowaniami. Warto też spróbować odkryć nowe pasje albo oddać się zajęciom sportowym, społecznym lub zainwestować energię w wolontariat. Lista potencjalnych aktywności jest długa, a każdy kto poszukuje zajęcia na pewno w końcu znajdzie coś dla siebie.

__________

Pamiętaj, że...

By długotrwale zachować sprawność intelektualną i fizyczną, należy jak najwięcej czasu i energii poświęcić na zajęcia sprawiające Państwu radość i satysfakcję. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje wolontariat senioralny, wykorzystujący bogate doświadczenie osób w starszym wieku.

__________

Plan na aktywną emeryturę

Aby cieszyć się życiem po zakończeniu kariery zawodowej, warto odpowiednio wcześnie zbudować fundamenty swojej aktywności na emeryturze. Należy przede wszystkim zadbać o krąg znajomych oraz znaleźć lub rozwinąć własne zainteresowania. Eksperci zalecają jak najwcześniejsze znalezienie zajęć, którym będzie można z entuzjazmem oddać się w czasie wolny. Dzięki wieloletnim pasjom, wolontariatowi lub zajmując się sąsiedzkimi sprawami, mogą Państwo budować niezwiązany z życiem zawodowym krąg znajomych, z którym warto dzielić czas i zainteresowania także na emeryturze. Aby udało się to bez zbędnych przeszkód, przedstawiamy Państwu kilka sprawdzonych sposobów na udane przejście w stan zawodowego spoczynku:

  • Oswajanie się z myślą o emeryturze: Warto porozmawiać z pracodawcą o możliwościach stopniowego skracania godzin pracy. Dzięki temu przejście na emeryturę będzie płynniejsze i pozwoli Państwu na harmonijne zapełnianie wolnego czasu swoimi ulubionymi zajęciami.
  • Poszukiwanie kolejnych życiowych wyzwań: Proszę zastanowić się, które czynności zawodowe sprawiały Państwu najwięcej satysfakcji i pomogły w dowartościowaniu siebie. W oparciu o taką analizę wypada zdefiniować swoje przyszłe cele. W przypadku gdy dotychczasowa praca dawała Państwu wyjątkowo dużo radości, a zdobyta wiedza może przysłużyć się następnym pokoleniom, to warto zastanowić się, czy się tą wiedzą nie podzielić z innymi. W takim wypadku świetnym pomysłem będzie wolontariat senioralny.
  • Wdrażanie nowego rytmu dnia: Po przejściu na emeryturę zmienia się sposób planowania codziennych zajęć. Akceptacja tego stanu pozwoli zredukować dotychczasowy stres i napięcia spowodowane natłokiem codziennych obowiązków. Proszę jednak całkowicie nie rezygnować z organizowania sobie dnia. Warto zachować dotychczasową strukturę, zastępując zajęcia zawodowe swoimi pasjami lub regularnymi spotkaniami z rodziną i znajomymi.
  • Wyznaczanie nowych priorytetów: W starszym wieku należy poświecić większą uwagę kwestiom zdrowotnym. Priorytetem powinno stać się zachowanie formy fizycznej i intelektualnej, by jak najdłużej cieszyć się życiem. Na tym etapie powinni Państwo uważniej wsłuchiwać się w swoje ciało i nie bagatelizować żadnych symptomów, by w porę na nie zareagować.
  • Świadome kształtowanie relacji społecznych: czas wolny warto spożytkować na spotkania z ludźmi, na których nam najbardziej zależy. To dobry moment, aby przewartościować relację z partnerem i na nowo o nią zadbać. Można również więcej czasu poświęcić wnukom, by odciążyć zapracowanych rodziców. Nie należy też stronić od nowych znajomości. Uniwersytety Trzeciego Wieku i Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje, dzięki którym bez trudu poznać można ciekawych i podobnie myślących ludzi.
  • Wspomnienia młodzieńczych celów i pragnień: w poszukiwaniu nowych wyzwań pomaga także przypomnienie sobie swoich aspiracji z młodości. Jakie wtedy mieli Państwo plany? Co chcieli Państwo osiągnąć? Warto sięgnąć po te wspomnienia i będąc na emeryturze spróbować zrealizować niespełnione wcześniej postanowienia.

Jeśli wezmą sobie Państwo te rady do serca i zadbają o siebie oraz swoje pragnienia, to na emeryturze bez trudu odnajdą Państwo radość z nowych wyzwań dnia codziennego.

Dobra kondycja fizyczna to lepsze samopoczucie w każdym wieku, zachęcamy do przeczytania: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/aktywnosc-fizyczna-seniorow