Jak zaoszczędzić na prądzie?

Kuchnia kitchen

  • Rocznie polska 3-osobowa rodzina może przeznaczać nawet 2 000 zł na prąd, czyli prawie tyle, ile wynosi najniższe krajowe wynagrodzenie netto. W przypadku 4-osobowej rodziny najniższa krajowa nie wystarczy na pokrycie kosztów rocznego zużycia energii.
  • Polacy powinni przygotować się nawet na dwukrotną podwyżkę cen prądu w nadchodzącym roku. Jest to efekt niedoboru węgla na rynku i jego rekordowo wysokich cen.
  • Stare sprzęty AGD mogą pobierać nawet 100% prądu więcej niż nowe urządzenia.

Kiedy lodówka zjada Twoje pieniądze – czas wymienić ją na lepszy model. Prąd drożeje, ograniczenie zużycia energii elektrycznej nie zawsze generuje oczekiwaną oszczędność finansową, a stare sprzęty AGD i RTV zużywają z czasem jeszcze więcej prądu, niż powinny. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zakup nowych energooszczędnych urządzeń jest opłacalny?

Prąd coraz bardziej luksusowy

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2020 r. zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na mieszkanie wyniosło ok. 1998,4 kWh. *1 Obecnie 1 kWh kosztuje od 0,76 – 0,82 zł. Zakładając, że zużycie energii na przestrzeni tego czasu nie zmieniło się, a ceny prądu również pozostaną bez zmian, to możemy spodziewać się, że za 2022 r. zapłacimy rachunek w wysokości ok. 1519-1639 zł.

Oczywiście są to uśrednione dane, bo zużycie energii uzależnione jest od rodzaju mieszkania, jego wielkości, liczby mieszkańców, sprzętu i zastosowanych rozwiązań. Przyjmuje się, że jednoosobowe gospodarstwo domowe może zużywać od 900 kWh do 1400 kWh prądu rocznie, a każda kolejna osoba w tym gospodarstwie, to dodatkowe ok. 500 kWh. W Polsce przyjmuje się, że w jednym gospodarstwie domowym zamieszkuje średnio 2,5 osoby, co wynika z dominującego modelu 2+1 *2. Zatem według tych norm trzyosobowa rodzina może zużywać 2400 kWh energii elektrycznej, za które zapłaci ok. 1970 zł rocznie. Minimalna stawka wynagrodzenia netto w Polsce wynosi 13,91 zł. Zatem by pokryć taki rachunek, osoba zarabiająca najniższą stawkę godzinową musi pracować 142 godziny.

- Aktualne ceny prądu są bardzo wysokie, a już wiemy, że w tym roku najprawdopodobniej czekają nas kolejne podwyżki. Co gorsza – już mówi się, że w kolejnym roku ceny energii elektrycznej mogą osiągnąć nawet swoją dwukrotną wartość. Na taką sytuację wpływ mają między innymi rekordowo wysokie ceny węgla oraz jego niedobory na rynku – prognozuje Marcin Szulc Dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu w Cofidis Polska.  

Energia elektryczna w naszym domu

PGNiG przygotowało zestawienie sprzętów domowych, które zużywają najwięcej energii. W top 5 znalazły się płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. W zależności od wyposażenia danego domu – z pewnością także w ścisłej piątce – mógłby się znaleźć również bojler elektryczny i wszelkie grzejniki elektryczne.

Dla przykładu piekarnik elektryczny o maksymalnej mocy 2500 W przy nagrzewaniu do 200 stopni Celsjusza zużyje około 2000 W. Zakładając codzienne używanie tego sprzętu przez około 60 minut, trzeba liczyć się z około 30-minutowym codziennym nagrzewaniem urządzenia. W takim przypadku roczne zużycie prądu, tylko przy tym sprzęcie, wynosi 365 kWh. Przy aktualnych stawkach za prąd należy liczyć się z kosztem około 300 zł w skali roku za użytkowanie tylko tego urządzenia.

To na co warto zwrócić szczególną uwagę, to fakt, że tego typu zestawienia tworzone są na podstawie nowych produktów i deklaracji producentów co do zużycia energii. Sprzęty w naszych domach już takie w zdecydowanej większości nie są. Użytkowanie lodówki stanowi ok. 28% energii wykorzystywanej w naszych domach. W swoich mieszkaniach mamy też stare – nawet 10-letnie lodówki, które mogą zużywać aż 100% więcej prądu niż nowe sprzęty!

- Różne tryby użytkowania sprzętu, obciążenie czy nawet wiek urządzenia mają wpływ na rzeczywisty pobór energii. Wszystko uzależnione jest też od intensywności korzystania z danego sprzętu lub wad/uszkodzeń, które na co dzień tolerujemy, a które nadprogramowo pożerają prąd. Ważny jest bieżący monitoring rachunków i realnego zużycia energii elektrycznej, a kiedy nadejdzie „ten moment” podjęcie decyzji o wymianie urządzenia. Aby zakup możliwie sprawnie się zwrócił, warto postawić na sprzęt możliwie najwyższej klasy energetycznej – dodaje ekspert z Cofidis Polska.

W stronę elektro-oszczędności

Odpowiedzią na zapotrzebowanie elektryczne i receptą na wysokie rachunki za prąd jest postawienie na mikroinstalacje Są one w stanie wygenerować tyle energii, że pokryje ona pełne zapotrzebowanie domu. Takie rozwiązania są wspierane także przez państwo, w związku z czym można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Mój Prąd 4.0. lub zewnętrznych instytucji finansowych, które przygotowały liczne oferty kredytowe na przedsięwzięcia tego typu. Wciąż jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania – chociażby z powodów infrastrukturalnych.

Mniej obciążającą pod względem budżetu, jest wymiana poszczególnych sprzętów AGD/RTV, które pobierają najwięcej energii. W aktualnej ofercie elektromarketów jest szeroki wybór urządzeń gospodarstwa domowego z różnych półek cenowych. Bardzo istotnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest klasa energetyczna, która określa zużycie prądu. Im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej – szybciej zwróci się zakup.

- Nie czekajmy na moment, aż dany sprzęt odmówi posłuszeństwa. Jeśli urządzenie zużywa dużo prądu, to warto rozejrzeć się za godnym następcą. Kierujmy się przy wyborze klasą energetyczną – tym bardziej, że w perspektywie najbliższych dwóch lat z pewnością – ceny prądu będą rosły. Jeśli sam zakup jest dużym obciążeniem dla naszego budżetu, można wesprzeć się zakupem ratalnym lub kredytem gotówkowym. W dłuższej perspektywie poniesione koszty powinny się zwrócić – podsumowuje Marcin Szulc z Cofidis Polska.

Chcesz sprawdzić, ile prądu realnie zużywa twoje urządzenie? Podpowiadamy jak to zrobić!

  1. Odłącz od prądu możliwie jak najwięcej urządzeń na godzinę – sprawdź przed i po stan licznika. Odlicz różnicę – ona stanowi nasze B (standard).
  2. Sprawdź stan licznika (3). Na kolejną godzinę włącz urządzenie, którego zużycie prądu chcesz sprawdzić. Jeśli jest to pralka, suszarka lub zmywarka – załaduj ją i ustaw na maksymalny tryb pracy.
  3. Po godzinie sprawdź stan licznika. Odejmij od ostatniego odczytu (3) aktualny pomiar licznika. To jest nasze Z (zużycie).

Od Z (zużycia) odejmij B (bazę). Wynik, który otrzymujesz to realne, rzeczywiste zużycie energii przez twój sprzęt. Aby obliczyć, ile kosztuje cię roczne korzystanie z tego urządzenia wystarczy, że określisz ile godzin dziennie z niego korzystasz. Wówczas rzeczywiste zużycie energii należy pomnożyć przez liczbę godzin a to jeszcze razy 365, a następnie przez stawkę 1 kWh.

Otrzymany wynik to roczny koszt korzystania z tego urządzenia.

 

*1  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/efektywnosc-wykorzystania-energii-w-latach-2010-2020,5,17.html

https://twitter.com/BM_PekaoAnalizy/status/1544584661573292034?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1544584661573292034%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.muratorplus.pl%2Fbiznes%2Fwiesci-z-rynku%2Fceny-pradu-2023-2022-wzrost-cen-produ-dla-firm-o-ile-wiecej-zaplacimy-za-prad-podwyzki-wykres-aa-3PYA-geoj-q1GF.html

*2  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/dochody-i-warunki-zycia-ludnosci-polski-raport-z-badania-eu-silc-2020,6,14.html