Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Podaruj sobie trochę światła w okresie kwarantanny

awilux schueco okna narozne

W czasie długiego przebywania w domach należy zadbać o to, by wpuszczać do wnętrz jak największą ilość naturalnego światła. Jego brak ma bowiem ogromny, niestety negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest to szczególnie ważne w okresie obecnie panującej kwarantanny, kiedy osoby mieszkające w domach wielorodzinnych mają ograniczoną do minimum ekspozycję na światło dzienne.

- Według naukowców człowiek powinien codziennie spędzać do kilku godzin w świetle o natężeniu 4000 lux. Ma to utrzymać nasze samopoczucie i zdrowie w dobrej kondycji. Ekspozycja na światło dzienne ma wpływ na naszą wydajność, na prawidłową pracę metabolizmu, pomaga utrzymać prawidłową wagę oraz apetyt. Światło naturalne ma także korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego wzroku oraz pozwala przygotować się do wieczornego odpoczynku – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Włącz światło

Aktualna sytuacja zmuszająca nas do długotrwałego przebywania w domach sprawia, że mamy ograniczoną ekspozycję na światło dzienne. Czasowe przebywanie na balkonach lub tarasach ze względu na zmieniająca się pogodę również nie zawsze sprzyja łapaniu promieni słońca. Brak światła połączony z przymusowym zamknięciem w czterech ścianach mieszkania lub domu sprawiają, że nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

- W aktualnej sytuacji komfort przebywania w domu lub mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – również psychiczne. Światło jest bezsprzecznym symulatorem dobrego samopoczucia, dlatego musimy zrobić wszystko, by wpuścić go do domu jak najwięcej.

Istnieje szereg sposobów, dzięki którym rozświetlimy nasze wnętrza. W czasie długiego przebywania w domu warto zrezygnować z części osłon okiennych, na przykład grubych zasłon czy stale zasuniętych rolet, które ograniczają dostęp światła. Jeśli lokalizacja domu lub mieszkania pozwala na zrezygnowanie z dodatkowych elementów gwarantujących prywatność, warto na jakiś czas odsunąć firany lub wymienić zasłony welurowe na woalowe. Skuteczne może być również usunięcie dekoracji czy kwiatów z parapetów, które ograniczają dopływ światła. Natomiast w pomieszczeniach, do których mimo tych zabiegów nie dochodzi światło – na przykład są to pomieszczenia od północnej strony budynku – warto montować żarówki o ciepłym świetle, jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

awilux schueco okna naroznikowe                                  awilux schueco ase

Na przyszłość

W maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła pomaga odpowiednio dobrana stolarka otworowa. Cieszące się coraz większą popularnością drzwi przesuwne lub podnoszono mogą osiągać naprawdę duże rozmiary - okna panoramiczne sięgają nawet dwunastu metrów szerokości. W ofercie są dostępne również rozwiązania ze smukłymi profilami, które zwiększają powierzchnię przeszklenia – a co za tym idzie, ilość wpadającego do pomieszczenia naturalnego światła. Jest to system Schüco ASE 67 PD, który pozwala na doskonałe doświetlenie przy zachowaniu maksymalnej widoczności otoczenia.

Możemy również zdecydować się na okno narożne – czyli przeszklenia na dwóch sąsiadujących ścianach. Będzie ono dostarczać ogromną ilość światła, nawet w bardzo trudnych do doświetlenia pomieszczeniach zlokalizowanych od północnej strony budynku.

Dzięki dobrze dobranej stolarce, która doświetli nasze wnętrza możemy sprawić, że do naszego domu wpadnie znacznie więcej naturalnego światła. Korzystnie wpłynie ono na nasze samopoczucie, ale również pozwoli na naturalne ogrzanie wnętrz.