Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Biblioteka Śląska partnerem kampanii „Zdrowy Senior"

Plakat Kampania Zdrowy Senior

Kampania „Zdrowy Senior" to projekt, dzięki któremu aktywni seniorzy, jak i Ci potrzebujący wsparcia, mogą skorzystać z porad specjalistów w zakresie 9 kluczowych obszarów dla ich zdrowia i kondycji. Każdy obszar stanowi element układanki, a wszystkie razem mogą zapewnić zdrowszą i lepszą przyszłość. Tworzą je: dieta, ruch, aktywność, bezpieczeństwo, leki, psychika, bariery, trendy oraz współpraca. Porad seniorom udzielili eksperci, a zebrane zostały na stronie zdrowysenior.slaskie.pl w ramach kampanii finansowanej przez Samorządu Województwa Śląskiego. Jesteśmy Partnerem tej kampanii i zachęcamy wszystkich seniorów, a także osoby opiekujące się seniorami i wchodzące w wiek senioralny do zapoznania się i skorzystania z wiedzy specjalistów.

To, w jaki sposób można poukładać sobie zdrową przyszłość, zależy od nastawienia seniorów oraz ich najbliższych. Każdy z nas, każdego dnia staje się seniorem. Jak mówią specjaliści - nasza starość zaczyna się już w dzieciństwie, a styl naszego życia - ruch, dieta, psychika - wszystkie 9 obszarów opisanych w projekcie - wpływają na to czy jesień naszego życia będzie pogodna. Warto zadbać o nią zawczasu.

- Kontrola nadmiaru stresów, uczenie się, trening poznawczy mózgu oparty o czytanie, realizowanie swojego hobby, tworzenie, granie, pisanie, występowanie, opowiadanie, a także eliminacja czynników uszkadzających naczynia, w szczególności palenia tytoniu i otyłości pomagają w przesunięciu chorób przewlekłych mózgu na późną starość - mówi dr Jarosław Derejczyk, Konsultant Wojewódzki ds. geriatrii, główny ekspert projektu „Zdrowy Senior". Dbając o te czynniki dłużej pozostajemy w dobrej formie i możemy cieszyć się życiem.

Jedną z ambasadorek zdrowego podejścia do życia w kampanii „Zdrowy Senior" jest Joanna Bartel, znana i lubiana aktorka i artystka kabaretowa. Jej sposobem na to, aby zachować długie i zdrowe życie jest nieustanna aktywność, także ta zawodowa, a także dobry humor i radość. Joanna Bartel nie jest jedyną ambasadorką zdrowego podejścia do życia. Jest nią także 79-letnia Pani Barbara, która wystąpiła w filmach o „Zdrowym Seniorze" obejmujących swoim zakresem obszary: diety, ruchu, świadomego przyjmowania leków, a także weryfikacji swojej sprawności fizycznej. Pani Basia udowadnia, że wiek to tylko liczba, a swoją postawą uosabia wszystkie
9 obszarów kampanii „Zdrowy Senior".

Według puzzli, które są w stanie zapewnić zdrowy obraz naszej przyszłości, należy pamiętać o zbilansowanej diecie, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy regularnie zażywać ruchu, który pomaga w zachowaniu dobrej formy i wzmacnia ogólny stan organizmu. Ponadto, niezwykle istotne jest zadowolenie z życia, o którym wspominają eksperci oraz ambasadorzy zdrowej przyszłości, a osiągnąć je można dzięki zachowaniu aktywności na co dzień. Korzystanie z zajęć przeznaczonych dla seniorów, podróżowanie czy uczestniczenie w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych to tylko niektóre z form aktywności, które można wprowadzić do swojego życia. Warto również angażować się w wolontariat i wspierając innych, pomagając im, pomagać również sobie. Należy śmiało korzystać z mody, łączyć trendy i inspirować się nowymi nurtami. Korzystać z komputera, smartfonów i internetu. Kampania „Zdrowy Senior" przestrzega też przed niebezpieczeństwami, które mogą czyhać w otoczeniu i zwraca uwagę na fakt, że bez zgody lekarza nie powinno się zażywać lekarstw oraz suplementów diety – także tych zakupionych bez recepty. Ponadto, otaczający świat stawia przed seniorami wyzwania, którym muszą stawiać czoła. Rosnąca liczba wypadków z udziałem seniorów, zagrożenie życia i zdrowia czy przestępstwa stają się bardzo niepokojące – dlatego warto o nich mówić i przed nimi przestrzegać.

Odpowiedzialność za nasze zdrowie i samopoczucie w jesieni życia spoczywa w naszych rękach. Już od najwcześniejszych lat należy oswajać się z tym etapem naszego życia, aby lepiej się czuć w wieku senioralnym. Starzenie się jest nieuchronne, ale to właśnie my jesteśmy kowalami własnego losu i możemy sprawić, aby nie niosło ono za sobą negatywnych konsekwencji. Aby tak było, należy działać już dziś.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież