Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Przepis na wakacyjną wycieczkę znaleziony 250 m pod ziemią

Kopalnia Soli Bochnia fot R Tatomir Trasa turystyczna z multimediami hed

Jak podczas wakacji poznawać nowe miejsca, zwiedzać je i nie narażać się na działanie niekorzystnych wysokich temperatur ? Jak zagwarantować sobie, że podczas weekendowej wyprawy nie zaskoczy nas burza i ulewa ? Jest takie miejsce gdzie cały rok panuje przyjemna wiosenna aura, a temperatura nigdy nie przekracza 16 st.C.


To Kopalnia Soli Bochnia, najstarsza Kopalnia soli kamiennej w Polsce. Jest to również najstarszy, nieprzerwanie od 1248 r. działający zakład górniczy. Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do prestiżowej Listy Światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. jest również Pomnikiem Historii. Od początku lat 90 XX w. nie wydobywa się już soli, swoją działalność kopalnia poprowadziła w kierunku rozwoju ruchu turystycznego i udostępniła najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska, tworząc unikalną trasę turystyczną. Z czasem podstawowa trasa turystyczna została wzbogacona o unikalną Ekspozycję Multimedialną, która na tle wydarzeń historycznych, prezentuje rozwój górnictwa, zagrożenia, walkę z żywiołami oraz piękno podziemnej natury.

Moc atrakcji 250 m pod ziemią

Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji. W unikalnym, podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni jest dużym przeżyciem. Do podziemnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą. Kolejka górnicza to nie tylko element wystroju trasy turystycznej , ale transport dla turystów podwożący ich na początek unikalnej trasy multimedialnej. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. Największą atrakcją bocheńskiej kopalni jest Trasa Turystyczna z Ekspozycją Multimedialną. To niezwykła prezentacja historii kopalni, rozwoju przemysłu górniczego, oraz zjawisk przyrodniczych, prezentowanych z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych. Trasa wiedzie przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni (kaplica Św. Kingi, komora Mysiur, komory Kieratowe i Kristian) Zwiedzanie urozmaicone jest przez liczne projekcje i prezentacje multimedialne, wzbogacone barwna opowieścią przewodnika. Zwiedzanie kończy się pobytem w komorze Ważyn .
Znajdująca się 250 m pod ziemią największa komora Ważyn, to miejsce gdzie można nie tylko usiąść, odpocząć po zwiedzaniu trasy turystycznej, ale również aktywnie kontynuować pobyt pod ziemią, np. spacerując, rając w piłkę, badmintona lub ping ponga.

Kopalnia Soli Bochnia kierat
Trzy godzinny pobyt rekreacyjny w komorze Ważyn to bez wątpienia sposób na zrównoważony i nie wymagający zbyt dużej aktywności fizycznej sposób na spędzenie czasu w kopalni.
Osoby, które posiadają problemy z poruszaniem się, lub poruszają się na wózkach inwalidzkich, nie są pozbawione możliwości zwiedzania trasy. Z myślą o nich uruchomiono specjalne godziny zwiedzania kopalni ( codziennie o godzinie 13.00 i 16.00). Zwiedzanie trasy w specjalnej turze odbywa się z pominięciem odcinków trasy z największą ilością schodów. Uczestnicy mogą w pełni cieszyć się zwiedzaniem Ekspozycji Multimedialnej prezentującej rozwój kopalni i górnictwa solnego, pokazującej historię Polski i walkę górników z żywiołami przyrody podczas codziennej pracy w kopalni.

Zdrowy mikroklimat.

Największym skarbem bocheńskiej kopalni jest panujący w niej mikroklimat, w skład którego wchodzą: stała temperatura ok 16 st C, wysoka wilgotność ( powyżej 70 %), oraz duża zawartość chlorku sodu. Dzięki tym czynnikom powietrze w kopalni jest wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni. Wysoka wilgotność powietrza i wysokie w nim stężenie chlorku sodu powodują łatwiejsze oczyszczanie dróg oddechowych. Jak to możliwe ? Powietrze wpadające do kopalni przechodząc przez solne wyrobiska, pod wpływem dużej wilgotności i różnicy temperatury, wytrąca z solnych skał duże ilości chlorku sodu oraz innych cennych mikroelementów. Ten proces nazywany jest ługowaniem.
Obecność jonów ujemnych w mikroklimacie kopalni, korzystnie działa na ludzi zdrowych, ale przede wszystkim chorych na nadciśnienie, wpływając na znaczne obniżenie ciśnienia krwi.
Powietrze zawierające jony ujemne powoduje wrażenie świeżości, zwiększa zdolność koncentracji. Przebywając w podziemiach solnych komór, odczuwalna staje się ogólna poprawa nastroju.

Pobyt nocny w kopalni

pozwala w pełni cieszyć się walorami klimatycznymi tego miejsca, daje również możliwość zwiedzenia trasy turystycznej, oraz korzystania z atrakcji znajdujących się w komorze Ważyn. Noc spędzona 250 m pod ziemia jest na pewno niezwykłym przeżyciem i nie lada wyzwaniem. Pobyty nocne organizowane są zarówno dla grup, jak i dla osób indywidualnych. Najbliższe terminy pobytów nocnych dla osób indywidualnych to : 13 lipiec, 27 lipiec 2019 r.
Jeżeli mamy mniej czasu w ciągu dnia, możemy korzystać z codziennych trzygodzinnych pobytów rekreacyjnych w komorze Ważyn. Zjazdy odbywają się codziennie o godzinie 9.00 i 15.00.

Kopalnia Soli Bochnia podziemna przeprawa łodzią fot. R.Tatomir

Kopalnia Soli Bochnia – najstarsza nie znaczy nieaktywna

Specjaliści zalecają 20 min codziennej dawki ruchu jako gwarancję utrzymania formy i poprawy naszego zdrowia. Przejście trasy turystycznej w kopani to forma aktywności, ale również dawka wysiłku intelektualnego. Zwiedzając ten ciekawy obiekt gdzie aktywność ruchowa w niewymuszony sposób poprawia naszą kondycję, a przekazywane przez przewodnika informacje, jak i docierające do nas projekcje z ekspozycji multimedialnej pobudzają nasz intelekt do zwiększenia aktywności.

Bezpiecznie jak w domu

Kopalnia Soli Bochnia cały czas jest zakładem górniczym, nie ma tu już jednak zagrożeń typowych dla takich miejsc. Zwiedzanie odbywa się pod czujnym okiem przewodnika, a nad bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających w kopalni, czuwa zespół doświadczonych pracowników.

Bocheńska kopalnia to miejsce, które w symboliczny sposób tworzy most między przeszłością a teraźniejszością. Historia łączy się tutaj z najnowszymi osiągnięciami techniki. Przyjeżdżający goście są przedstawicielami różnych pokoleń od ludzi dojrzałych, ale również bardzo młodych. Wszyscy zgodnie podkreślają, że odwiedzili miejsce niezwykłe, pełne energii, do którego chętnie się wraca.

 

Więcej informacji:
Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
Ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Biuro Obsługi Klienta (informacja i rezerwacja) 14 6926752, 14 6926754
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://bit.ly/2ATZU5G

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież