Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Dyskopatia – czy można ją leczyć?

Dyskopatia u seniorow

Dyskopatia – jakie są jej przyczyny i objawy? Jak ją leczyć?

To jedna z najczęstszych chorób kręgosłupa, dość często występująca u seniorów (ale nie tylko). Może nie powodować poważnych objawów, ale czasami uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na czym dokładnie polega dyskopatia, jak ją zdiagnozować i leczyć?

Dyskopatia – przyczyny

Kręgosłup każdego z nas ma dość skomplikowaną budowę – składa się nie tylko z kostnych kręgów, ale i wypełnień między nimi, czyli specjalnych krążków (zwanych dyskami). Mają one bardzo ważne zadanie – amortyzują kręgosłup i łączy kręgi. To dzięki nim możliwe jest chodzenie czy choćby siadanie.

Dyskopatia to po prostu zwyrodnienie krążków międzykręgowych, czyli stopniowe pogarszanie się ich składu. Niektóre osoby sądzą, że zwyrodnienie dotyka tylko osoby starsze, ale to nieprawda – proces zaczyna się u każdego już w okresie dojrzewania! Jednak dopiero z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się nasilać (zazwyczaj u osób między 30 a 50 rokiem życia) i dochodzi do skomplikowanych zaburzeń (między innymi do pęknięcia włókien pierścienia oraz przesunięcia jądra miażdżystego do tyłu), pojawiają się poważne dolegliwości bólowe.

Warto w tym miejscu dodać, że dyskopatia zazwyczaj jest efektem siedzącego trybu życia albo urazów. Nasze społeczeństwo rusza się coraz mniej – mamy samochody, siedzącą pracę, a i czas wolny zazwyczaj spędzamy przed telewizorem. Krążki międzykręgowe nie przepadają za takim stylem życia – aby być zdrowe, potrzebują ciągłego ruchu. Gdy zatem im go nie dostarczamy, efektem jest ból, czasem nawet bardzo silny. Gdy uszkodzony mocno dysk naciska na korzenie nerwów, dochodzi do zjawiska zwanego rwą kulszową. Wiąże się ona z koszmarnym, trudnym do opisania bólem.

Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia dyskopatii rośnie u osób chorujących na osteoporozę, otyłych oraz tych, które często doświadczają wibracji związanych z jazdą samochodem, czyli zawodowych kierowców.

Dyskopatia – objawy

Nie boli cię kręgosłup? To wcale nie oznacza, że na 100% nie masz dyskopatii – często przebiega ona bezobjawowo, a pacjenci dowiadują się o chorobie podczas badania z innej przyczyny. Najczęściej jednak nie jest tak „kolorowo” i choroba objawia się poważnymi dolegliwościami bólowymi.

Ból może mieć bardzo różny charakter. Może być on przewlekły i nasilający się albo występujący nagle – ten drugi jest zazwyczaj bardzo ostry. Zdecydowanie najczęściej boli w okolicach lędźwiowo – krzyżowych, znacznie rzadziej dokucza odcinek piersiowy. Co ważne, zdarza się, że ból promieniuje albo do jednej nogi albo do obu. Dodatkowo u wielu chorych pojawiają się dodatkowe dolegliwości – mrowienie, utrata czucia czy nawet drętwienie, a także ból brzucha czy wzdęcia lub biegunki. Jeśli z kolei mamy do czynienia z dyskopatią szyjną, osoba chora może odczuwać na przykład silne zawroty głowy.

Dyskopatia – diagnostyka

Zdiagnozowanie dyskopatii wymaga zarówno badania przedmiotowego – czyli zbadania przez lekarza, jak i badań obrazowych. Wystarczający jest rentgen, tomograf komputerowy albo rezonans magnetyczny.

Dyskopatia – czy można ją leczyć?

Leczenie dyskopatii nie jest proste – najczęściej opiera się na połączeniu fizjoterapii, zmiany stylu życia oraz odpowiednich leków, dzięki których chory lub chora jest w stanie funkcjonować bez bólu. Jeśli i to nie zadziała (co dzieje się rzadko), lekarz może skierować pacjenta z dyskopatią na zabieg zwany dekompresją laserową. W najbardziej zaawansowanych przypadkach choroby stosuje się natomiast operację lub usunięcie krążka międzykręgowego.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież