Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Jak seniorzy radzą sobie z izolacją podczas pandemii?

Seniorzy w czasie izolacji

Nasze dni zwolniły, choć odczuwamy większy stres. Samopoczucie poprawia nam rozrywka i nasze własne cztery kąty. „Ten moment zatrzymania, refleksji i przewartościowania może nam dobrze zrobić” – mówi psycholog społeczny.

O tym, jak w ostatnich miesiącach wygląda życie Polaków w swoim nowym raporcie pisze marka wnętrzarska VOX. Jego autorzy prezentują wyniki badania, w którym sprawdzono m.in. jak izolacja wpływa na osoby w różnym wieku. Jak wynika z raportu, większość z nas w ostatnich miesiącach narzeka na negatywne samopoczucie. Najgorzej izolację znoszą osoby w wieku 25-34 lata, które w ostatnich miesiącach skarżą się na nudę i poczucie samotności. Seniorzy odczuwają za to zwiększony poziom stresu. Choć tempo naszych dni zauważalnie zwolniło, często nie możemy spędzać czasu tak, jak lubimy.

Czego najbardziej brakuje seniorom?

Osoby po 64 roku życia tęsknią przede wszystkim za swobodnymi wyjściami, słońcem i świeżym powietrzem. Wśród seniorów to najczęściej wybierana odpowiedź na pytanie „Czego brakuje Ci podczas izolacji?”. W dalszej kolejności starsi badani wymieniają również wydarzenia kulturalne: kino, teatr czy koncerty.

Wielu z nas nie jest w stanie długo wytrzymać w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Czujemy, że musimy gdzieś wyjść, zaczerpnąć świeżego powietrza – komentuje wyniki badania dr Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak ruchu i kontaktu z innymi ludźmi może źle odbić się na naszej psychice, stąd tak silna potrzeba, by opuścić dom. Dziś wciąż nie jest to jednak bezpieczne – dodaje.

W ostatnich miesiącach jeszcze ważniejsza stała się dla nas rozrywka, która pozwala choć na chwilę oderwać myśli od sytuacji związanej z pandemią. Każdy z nas ma nieco inne sposoby na spędzanie wolnego czasu w domu. Młodsi Polacy częściej siadają przed ekranem, oglądając filmy i seriale. Starsi chętniej wybierają za to książkę.

Z pandemii wyjdziemy mocniejsi?

Izolacja ma również swoje dobre strony. Mocniej przywiązujemy się do naszych czterech kątów oraz najbliższych osób. Jak pokazują wyniki badania VOX, ostatnie miesiące najlepiej znoszą przede wszystkim te osoby, które lubią swój dom i cieszą się, że mogą spędzić w nim nieco więcej czasu niż zwykle. Blisko co trzecia osoba twierdzi, że podczas izolacji poprawiły się jej relacje z domownikami – poświęcamy sobie więcej uwagi, zgodnie współpracujemy przy codziennych obowiązkach i mamy szansę, by wzmocnić więzi.

Jeśli miałbym przewidzieć długofalowe skutki pandemii, to myślę, że w pewien sposób może nas ona wzmocnić. Być może nauczymy się doceniać to, co mamy: życie, zdrowie, spokój. Ten moment zatrzymania, refleksji i przewartościowania może nam dobrze zrobić.

Infografika Czas w domu VOX          Infografika Relacje z domownikami VOX         Infografika Samopoczucie polakow VOX

Więcej o wpływie izolacji na samopoczucie i domu Polaków w nowym raporcie VOX: https://www.vox.pl/artykul-raport-zycie-polakow-podczas-izolacjipolakow-podczas-izolacji