Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Czym jest starczowzroczność? Objawy, przyczyny i leczenie...

starczowzrocznosc

Trudności z wyraźnym i ostrym widzeniem okresowo mogą zdarzyć się każdemu i najczęściej są wynikiem przemęczenia wzroku.

W miarę upływu lat wzrok jednak pogarsza się na tyle, że codzienne funkcjonowanie bez okularów jest niemal niemożliwe – to właśnie oznaka starczowzroczności. Czym jest prezbiopia? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Starczowzroczność – czym jest? 

Starczowzroczność – inaczej zwana prezbiopią – dotyka niemal każdego z nas. Ta przypadłość pojawia się z wiekiem i dotyczy przede wszystkim seniorów. Jednak szacuje się, że już nawet po 40 roku życia wzrok może ulec naturalnemu pogorszeniu. Zaburzenia ostrości widzenia, pogorszenie pola widzenia, rozmyte barwy i kontury – to cechy charakterystyczne dla starczowzroczności. Przypadłość ta nie jest chorobą wzroku – w przypadku presbiopii zużyciu ulega soczewka oka, która odpowiedzialna jest za jego akomodację. Pojawiają się problemy z odczytaniem etykiet, z nawleczeniem igły, z wybraniem numeru telefonu, czy z innymi precyzyjnymi czynnościami. Wyraźne widzenie z bliska bez okularów jest niemal niemożliwe. Jak sobie z tym radzić?

Profilaktyka starczowzroczności. Jak odwlec w czasie prezbiopię?

Mało optymistyczną wiadomością jest fakt, że starczowzroczność dotyka w końcu niemal każdego z nas. Z wiekiem zużyciu ulega nasze ciało, skóra, włosy, paznokcie, narządy wewnętrzne – a także oczy. Na pojawienie się starczowzroczności szczególnie narażeni są pacjenci z chorobami przewlekłymi: cukrzycą, anemią, chorobą sercowo-naczyniową. Pojawienie się presbiopii można jednak skutecznie odwlec w czasie. Pomogą w tym poniższe rzeczy.

Okulary przeciwsłoneczne

Długotrwała ekspozycja na słońcu niszczy wzrok. Z tego względu warto pamiętać o używaniu okularów z filtrem przeciwsłonecznym – nie tylko w lecie, ale i przez cały rok.

Dobre oświetlenie do pracy

Nie ma nic gorszego niż ciągła praca przy niedostatecznie oświetlonym stanowisku. Organizując kącik do czytania lub miejsce do pracy, koniecznie pamiętajmy o odpowiedniej mocy i barwie żarówek.

Zdrowa dieta

Dieta bogata w witaminy, składniki mineralne i kwasy omega to samo zdrowie – zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania nie tylko wzroku, ale i całego organizmu.

Unikanie używek

Nikotyna i alkohol nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Starajmy się ich unikać lub używać umiarkowanie.

Odpowiednia dawka odpoczynku

Odpoczynek w ciągu dnia – najlepiej na łonie natury, a do tego zdrowy sen – to naprawdę podstawa naszego dbania o zdrowe oczy i o zdrowy organizm.

Regularne ćwiczenie mięśni oka

Ćwiczenie wzroku będzie przydatne szczególnie w przypadku tych osób, które pracują przy komputerze. Już kilkuminutowe przerwy na ćwiczenia potrafią wyraźnie poprawić wzrok.

Regularne badania wzroku

Każdy z nas powinien regularnie poddawać się badaniom w gabinecie okulistycznym, a po ukończeniu 40 roku życia badania takie należy wykonywać co rok.

Leczenie starczowzroczności

Presbiopii nie można lekceważyć. Jeśli nie zareagujemy na pierwsze jej objawy i nadal będziemy wytężać wzrok, to szybko zauważymy pojawienie się silnych bóli głowy – będzie to reakcja na nadwyrężenie narządu wzroku. Nieleczona starczowzroczność będzie się pogłębiała, prowadząc nawet do niewydolności wzrokowej. Jakie zatem kroki należy przedsięwziąć?

Jak tylko zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy obowiązkowo udać się na badanie okulistyczne. Lekarz będzie w stanie profesjonalnie ocenić stan narządu wzroku i doradzić najlepsze dla nas rozwiązanie. Jednak nawet jeśli wydaje nam się, że nasz wzrok ma się całkiem dobrze, ale metryka pokazuje, że już jakiś czas temu skończyliśmy 40 lat, to i tak powinniśmy się udać do lekarza okulisty. Pierwsze objawy starczowzroczności mogą być niezauważalne.

Czy korekcja za pomocą okularów jest możliwa?

Starczowzroczność można z powodzeniem skorygować przy użyciu okularów korekcyjnych. Zarówno okulary, jak i soczewki korekcyjne to szybkie i stosunkowo niedrogie rozwiązanie naszych problemów z widzeniem. Zastanawiając się, co wybrać, okulary czy soczewki, warto pamiętać, że zaletą soczewek jest to, że nie ograniczają one pola widzenia – jednak do ich noszenia (a przede wszystkim do zakładania i zdejmowania) trzeba się przyzwyczaić. Okulary możemy nosić i zdejmować w każdej chwili, a stylowe oprawki tylko dodadzą nam szyku.

Alternatywnym sposobem leczenia presbiopii może być zabieg RLE – czyli refrakcyjnej wymiany soczewek. Zabieg pozwala skorygować wadę do dali, do bliży i zapewnić dobre widzenie pośrednie. Zabieg jest podobny do operacji zaćmy, jednak w jego trakcie wszczepiane są pacjentowi nowoczesne soczewki, z powodzeniem naśladujące działanie młodych soczewek. Zabieg ten w ostatnich latach cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem.

Starczowzroczność a krótkowzroczność i nadwzroczność

Warto pamiętać, że problem starczowzroczności dotyka wszystkich – zarówno tych, którzy do tej pory nie mieli zdiagnozowanych wad wzroku, jak i tych, którzy od dawna borykają się z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością.

Starczowzroczność a krótkowzroczność

W przypadku krótkowidzów starczowzroczność nie jest taka dokuczliwa jak w przypadku innych osób. Z reguły krótkowidze przy starczowzroczności będą potrzebować okularów do widzenia dali i do widzenia pośredniego, zaś w przypadku bliży będą okulary zdejmować. To taka mała zaleta starczowzroczności.

Starczowzroczność a dalekowzroczność

W przypadku dalekowidzów – czyli osób z nadwzrocznością – starczowzroczność będzie pogłębiała ich wadę i do czytania będą potrzebowały mocniejszych okularów niż do tej pory.

Proces starzenia organizmu jest zjawiskiem w pełni naturalnym i dotyka każdego z nas. Jednym z jego objawów jest starczowzroczność – czyli presbiopia. Problemy z przeczytaniem rozkładu jazdy, z nawleczeniem igły, z odczytaniem etykiety na słoiku – wielu seniorów ma z tym problem. Jak leczyć objawy starczowzroczności? Rozwiązaniem mogą być okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe, a w niektórych przypadkach zabiegi wymiany soczewki. Starczowzroczności co prawda nie można w pełni zapobiec, ale z powodzeniem można ją opóźnić np. poprzez aktywny tryb życia, suplementację witamin, odpowiednią dietę i oczywiście regularne badania okulistyczne.

Artykuł powstał we współpracy z Martą Łaczkowską, na co dzień współtworzącą bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać okulary korekcyjne i zadbać o zdrowy wzrok.