Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Auto dla seniora - które wybrać?

Senior za kierownica

Osoby w starszym wieku również przemieszczają się za pomocą samochodu. Podróżują na działkę, do lekarza, kościoła, ale też na wieczorną zabawę lub na weekend do wnuków. Aby auto seniorowi służyło, powinno charakteryzować się pewnymi cechami. Jakimi? Podpowiada Darek Koza z bloga Automator.

Nie jest prawdą, że seniorzy nie powinni prowadzić. Jeżeli stan zdrowia i samopoczucie są w normie, to auto może tylko pomóc w życiu starszej osoby.

Nie będzie problemów z dojazdem, a przeciskanie się w komunikacji miejskiej będzie tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.

Nie oznacza to jednak, że każdy samochód nadaje się dla takiej osoby. Raczej wykluczone są auta z ogromnymi silnikami, wielkim przyspieszeniem, twardym zawieszeniem i takie, które są podatne na usterki. Emeryt za kółkiem raczej nie będzie bawił się w Roberta Kubicę, albo mechanika samochodowego.

Mniejsze, zwinniejsze i bezawaryjne!

Na początku warto wspomnieć jakie cechy powinien mieć samochód dla seniora. Najlepiej, żeby jego gabaryty pozwalały na sprawne poruszanie się. Nie warto inwestować w ogromne pojazdy, którymi ciężko jeździć. Nie zawsze łatwo też do takich wielkich aut wsiadać. Nie sugeruj się jednak najmniejszymi samochodami. Senior powinien mieć w samochodzie swobodę ruchu, a bagażnik ma pozwolić na sprawne przewożenie bagaży.

Drugą cechą jest dobre prowadzenie się takiego samochodu. Mocny skręt, ergonomiczna deska rozdzielcza (z łatwym dostępem do najważniejszych funkcji) czy wygodne fotele pomogą w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Oczywiście trzeba też wspomnieć o spalaniu - samochód powinien palić jak najmniej, nawet kosztem przyspieszenia czy koni pod maską.

Na koniec pamiętaj o bezawaryjności. Starsze osoby nie zawsze mają wiedzę, czas, pieniądze i zdrowie na naprawy. Auto nie powinno stać u mechanika. Dodatkowo ważne są kwestie bezpieczeństwa takie jak poduszki powietrzne, a i pomoc w postaci kamery cofania i czujników parkowania bardzo się przyda.

Jakie auta kupują seniorzy?

Nie ma konkretnych modeli aut, które interesują osoby powyżej 60 roku życia. Wszystko zależy od upodobań. Z obserwacji wynika natomiast, że najczęściej są to samochody marki Audi, Volkswagen, Nissan czy Opel. Na wielu forach internetowych poleca się też Citroeny i serię Picasso.

Niektórzy starsi kierowcy chwalą sobie nowe Tipo albo Linea (bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny). Bardzo dobrym wyborem będzie wszechstronny Chevrolet Cruze. Popularnością wśród starszych cieszy się też Honda Civic i nieśmiertelna Mazda serii 3. Oczywiście, do tego warto dodać Skodę Fabię i VW Golfa (zarówno te starsze jak i nowe modele).

Z mniejszych samochodów doceniania jest Toyota Yaris i Renault Clio. Natomiast zaletami wszystkich wymienionych wcześniej aut są cena, dobra jakość, dostępność części zamiennych, niska cena eksploatacji i dostępność bardzo dobrych egzemplarzy na rynku wtórnym.

Emeryt w nowym czy używanym aucie?

Wszystko zależy od portfela jakim dysponuje ewentualny kupiec. Nowe samochody mają ogromną zaletę w postaci gwarancji i pełnego serwisu. Są jednak dużo droższe w zakupie, choć niewielkie auto może być w zasięgu ręki wielu seniorów.

Starszy samochód jest starszy i łatwiej go kupić. Dużo droższa będzie jednak eksploatacja i może kosztować więcej nerwów. Źle dobrany egzemplarz będzie ostatecznie droższy niż ten z salonu. Jednak przy niewielkim przebiegu i młodym roczniku takiego pojazdu, można sporo zyskać. Pamiętaj, że przy zakupie takiego samochodu powinien być z Tobą ktoś kto dobrze sprawdzi auto. Polecamy też podjechanie na stację diagnostyczną!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież