Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Opieka nad seniorem

rozmowa z seniorem

Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej opieki nad osobą starszą nigdy nie jest łatwa. Zaufanie komuś, kto opiekowałby się seniorem w jego domu bywa trudne, a domy opieki wydają się ostatecznością. Odczuwamy niepokój, mamy wątpliwości i zastanawiamy się, czy w ogóle jest możliwe, żeby ktokolwiek zajął się naszymi najbliższymi, choć w połowie tak dobrze jak my. Nie tylko my mamy obawy – boją się również seniorzy. To w końcu w ich życiu miałyby zajść zmiany.Jak zadbać o rodzinne relacje i nauczyć się rozmawiać o potrzebach wszystkich stron?

Podejmujmy decyzje wspólnie

Najgorsze, co może spotkać każdego z nas, to świadomość, że nie mamy wpływu na własne życie, dlatego zachowanie możliwości stanowienia o sobie jest dla seniorów bardzo ważne. Kluczem do udanych i bliskich relacji będzie uważne wsłuchiwanie się w to, co mówi druga strona i uszanowanie jej potrzeb.

mówi Paulina Polek, psycholog z Medicover Senior

Zachowajmy spokój

Jeśli w wyniku wspólnych rozmów, doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamieszkanie bliskiej osoby w ośrodku opieki, nie oznacza to wcale, że nie będziemy odczuwali negatywnych emocji. Nawet mając świadomość dokonania najlepszego wyboru, mogą nas dręczyć wyrzuty sumienia i poczucie winy, a seniora strach przed nową nieznaną sobie sytuacją.

Te ambiwalentne uczucia są jak najbardziej naturalne, ale mogą sprawić, że sytuacja szybko zacznie nas przerastać. Dlatego, by zmniejszyć stres i rozwiać wątpliwości – zarówno nasze, jak i seniora - warto dać sobie czas na poznanie nowego miejsca zamieszkania. Wizyty zapoznawcze i krótkie pobyty adaptacyjne to doskonały sposób, żeby sprawdzić, jak wygląda codzienność w profesjonalnie zarządzanym domu seniora i przekonać się, że są to miejsca przepełnione ciepłą, rodzinną atmosferą, a przy tym zapewniające najwyższej jakości opiekę lekarską i pielęgniarską.

– mówi Paulina Polek, psycholog  z Medicover Senior.

Bądźmy przygotowani!

Do takiej zmiany w życiu warto się przygotować. Nie ma jednej uniwersalnej metody, bo każda rodzina jest inna. Pamiętając jednak o specyfice charakterów wszystkich członków rodziny, warto w czasie tak dużej zmiany uwzględnić poniższe wątki:

  • Pytajmy o obawy. Pamiętajmy, że nie możemy być pewni tego, że wiemy, co jest ważne dla drugiej strony. Przedstawmy swój punkt widzenia, zadawajmy pytania, sami szczerze na nie odpowiadajmy, a przede wszystkim uważnie wsłuchujmy się w odpowiedzi.
  • Nie lekceważmy uczuć. Mimo naszych najlepszych chęci, senior może czuć się porzucony, wykluczony z życia rodzinnego. W tej sytuacji szczególnie ważne jest zapewnienie go o naszych uczuciach. Warto zaplanować częste odwiedziny, zwłaszcza w pierwszym okresie po przeprowadzce. Dajmy bliskiej osobie czas na oswojenie się z sytuacją i przekonania się, że nowe miejsce zamieszkania, nic nie zmienia w relacjach z rodziną.
  • Oswójmy nieznane. Boimy się tego co niewiadome. Warto zatem sprawdzić wszystko, co możliwe. Ośrodki prowadzone według najlepszych standardów są otwarte na odwiedziny cały czas. Nie trzeba się wcześniej umawiać. To świadczy o transparentności i najlepszej jakości opieki. Często wizyta w takiej placówce pozwala zmniejszyć lęk, ale również zapoznać się z personelem, zwyczajami oraz codziennymi aktywnościami, a to właśnie te elementy mają realny wpływ na jakość życia w domu opieki.
  • Nie bójmy się prosić o pomoc.Konsultacja z psychologiem to możliwość z której warto skorzystać w sytuacji tak dużej życiowej zmiany. Doświadczony specjalista, pomoże uporządkować emocje oraz wypracować najlepsze rozwiązanie dla całej rodziny.

Rodzina jest ogromną i niezwykle ważną częścią naszego życia. Różne osoby, różne charaktery, priorytety i potrzeby – czasami wydaje się, że nie ma sposobu, aby wszystkich pogodzić. Jednak w obliczu problemów to właśnie rodzina daje nam poczucie bezpieczeństwa, które w sytuacji dużych zmian jest fundamentalne.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież