Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Bezsenność - problemem XXI w

Mary fantasy senne

Jak spać… dobrze?

Wielu młodych ludzi szczerze zazdrości seniorom możliwości porządnego wyspania się, bez konieczności wstawania do pracy, skoro świt. Nie wiedzą oni, że wyspać się w pewnym wieku jest po prostu szalenie… trudno. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby sen w końcu się pojawił i w dodatku był całkiem dobrej jakości. Jak to zrobić?

  1. Pozbądź się dolegliwości.

Lub chociaż zmniejsz ich nasilenie. Na przykład, jeśli jesteś mężczyzną i często wstajesz w nocy do toalety (po to, by oddawać mocz z przerwami, co trwa irytująco długo), to koniecznie idź do lekarza i porozmawiaj z nim o problemach z prostatą. Nie przekładaj tego na wieczne „kiedyś” – po co się męczyć?

Jeśli z kolei jesteś kobietą i koszmarnie przechodzisz menopauzę, to udaj się do endokrynologa i porozmawiaj z nim na temat HTZ, czyli hormonalnej terapii zastępczej. Dzięki temu będziesz miała możliwość złagodzenia przykrych objawów, choćby takich jak uderzenia gorąca czy potu w ciągu nocy.

  1. Ruszaj się.

Jeśli to tylko możliwe, w ciągu dnia bądź aktywny lub aktywna. Spaceruj, weź kijki do nordic walking, spędzaj czas na działce. Dotleniony mózg łatwiej zasypia, jest to potwierdzone licznymi badaniami. Nie bez znaczenia jest także to, że się… zmęczysz!

  1. Nie śpij w ciągu dnia.

Drzemka to całe mnóstwo korzyści dla organizmu. Dzięki niej poprawiamy swoją pamięć, koncentrację i czujność, jesteśmy bardziej pobudzeni i mamy więcej energii do działania. Niestety, liczne badania udowodniły, że w przypadku osób starszych drzemka fatalnie działa na nocny odpoczynek.

Jeśli już musisz wziąć drzemkę w ciągu dnia, to tylko między godziną 13 a 15 i niech nie trwa ona dłużej niż 30 minut.

  1. Nie pij alkoholu.

Kto nie lubi wypić sobie przed snem lampki wina czy drinka? Niestety, ten zwyczaj – choć smaczny i ułatwiający zasypianie, powoduje problemy ze snem w ciągu nocy. Jeśli więc zasypiasz zawsze po czymś „mocniejszym”, to może być to powód nocnych pobudek i problemów z późniejszych zasypianiem.

  1. Nie objadaj się na noc.

Niektórzy ludzie nie potrafią zasnąć z pustym żołądkiem – zresztą wcale nie chodzi o to, aby tak robić. To, co musisz wiedzieć, to fakt, że jeśli objesz się przed snem dużą porcją leczo albo bigosu, to sen nie nadejdzie tak szybko! Nie bez powodu mówi się, że kolacja powinna być lekka. Ma to znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, w tym dla poziomu cholesterolu, ale także właśnie z uwagi na prawidłowy, wartościowy sen.

  1. Utrzymuj prawidłową temperaturę w sypialni.

Przez „prawidłową” rozumie się – uwaga – 18-19 stopni. Tylko w takiej temperaturze organizm odpoczywa. Niestety, wiele osób nie bierze tych wytycznych do siebie i utrzymuje w sypialni temperaturę w wysokości nawet 24 stopni. To naprawdę nie sprzyja ani wypoczynkowi, ani naszej odporności.

  1. Nie oglądaj tv do późna.

Nie możesz zasnąć i sięgasz po pilota? To duży błąd. Według specjalistów telewizja mocno „aktywuje” nasz mózg, dostarczając mu zbyt dużej ilości bodźców. Jeśli nie chcesz zasnąć – ok, oglądaj nawet i do rana. Jeśli jednak zależy ci na dobrym odpoczynku, pozwól organizmowi się wyciszyć, sięgając po książkę albo krzyżówki.

  1. Wypij przed snem szklankę mleka.

Nie wiadomo, w jaki sposób mleko działa na nasz organizm, ale jedno jest pewne – sprzyja senności, zwłaszcza, gdy jest ciepłe. To, czego za to nie powinieneś lub nie powinnaś robić, to sięganie po kawę w godzinach wieczornych. Jeśli kawka, to maksymalnie o godzinie 17!

  1. Przewietrz pokój przed snem.

Wprowadź taki nawyk i trzymaj się go nawet zimą. Świeże powietrze i odpowiednie natlenienie mózgu sprawią, że będzie ci się o wiele lepiej zasypiało. To udowodnione naukowo.

Dobry sen jest ważny!

Jeśli cierpisz na kłopoty ze snem, to koniecznie musisz coś z tym zrobić. To właśnie dzięki dobremu wypoczynkowi w nocy mamy energię, jesteśmy sprawniejsi fizycznie i intelektualnie, mamy też motywację do podejmowania nowych obowiązków oraz wyzwań. Jeśli z kolei powyższe porady nie działają – udaj się do lekarza i opowiedz o swoich dolegliwościach. Może to już najwyższy czas, aby przeprowadzić bardziej dokładne badania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież