Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Żylaki odbytu - hemoroidy

operacja w szpitalu

Leczenie hemoroidów – różne metody na wstydliwy problem.

Możemy rozmawiać o żylakach i zazwyczaj robimy to nawet dość swobodnie… dopóki nie chodzi o żylaki odbytu. Te, zwane hemoroidami, niemal zawsze krępują i zawstydzają – wiele osób, właśnie z uwagi na wstyd, unika nawet lekarza. Czy słusznie? Absolutnie nie, bo żylaki to problem medyczny, jak każdy inny. I można go wyleczyć na mnóstwo sposobów!

Żylaki odbytu – kiedy wystarczą maści i czopki?

Hemoroidy mogą być bardziej lub mniej zaawansowane. Jeśli mówimy o tych w 1 i 2 stadium, to w zupełności wystarczy po prostu czopek albo dwutygodniowe stosowanie maści. Hemoroidy wówczas przestają dokuczać, nic nie boli, nic nie piecze.

Kiedy jednak problem się nasila, mówimy już o 3 stopniu zaawansowania. Wówczas hemoroidy wypadają z odbytu nie tylko w trakcie parcia, ale także samoczynnie. Aby wsunąć je z powrotem do odbytu, konieczne jest użycie palca – samo zaciśnięcie mięśni będzie bezskuteczne.

4 stopień to już mały dramat i bardzo upośledzone funkcjonowanie na co dzień. Hemoroidów nie da się już wsunąć do odbytu, są stale poza nim i powodują szereg dolegliwości – ból, krwawienie, szczypanie.

Zarówno w 3,  jak i w 4 stopniu zaawansowania choroby konieczna jest już interwencja lekarska. Bez niej każdy kolejny dzień będzie męczarnią, więc warto przełamać wstyd i udać się do specjalisty. Co on może zaproponować?

Metody leczenie hemoroidów

  1. Metoda Moriangi – DGHL

To zabieg średnio inwazyjny – gdzieś pomiędzy drobnym zabiegiem a poważniejszą już operacją. Polega na użyciu proktoskopu – narzędzia, dzięki któremu zamyka się tętnice, które odprowadzają krew do żylaków odbytu. Niestety, metoda ta jest dosyć droga, kosztuje od 2 do około 5 tysięcy złotych. Często też trzeba przejechać wiele kilometrów, aby z niej skorzystać, ponieważ nie jest zbyt popularna w Polsce.

  1. Skleroterapia

O wiele bardziej popularna metoda. Polega na wstrzyknięciu do hemoroidów specjalnych substancji, które powodują zarastanie zmian. Niestety, są i minusy – zabieg może spowodować coś w rodzaju zakrzepicy. Stąd też uważa się, że do zabiegu nadają się tylko małe hemoroidy. Pozbycie się hemoroidów tą właśnie metodą kosztuje od 300 do 700 złotych.

  1. Klej wewnątrznaczyniowy

Za pomocą tego nowatorskiego sposobu można usuwać hemoroidy dowolnej wielkości – od małych poprzez te naprawdę wielkie. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu kleju do splotów żylnych, co skutkuje natychmiastowym niemal jego zwłóknieniem – pierwsze efekty są widoczne już od razu po zabiegu!. Wadą jest oczywiście cena. Jeśli zdecydujesz się na tę właśnie metodę, zapłacisz około 2,5 tysiąca złotych.

Uwaga! Pamiętaj, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu częściowym, dzięki czemu nie odczujesz żadnych dolegliwości.

  1. Zakładanie gumowych podwiązek

Zasada jest dość prosta – u podstawy guzka zakłada się specjalną gumkę, co skutkuje jego niedotlenieniem, a potem odpadnięciem. Należy jednak pamiętać, że sposób ten stosuje się tylko w przypadku żylaków między 2 a 3 stadium – w przeciwnym razie metoda byłaby zbyt bolesna. Cena zależy od ilości gumek, za jedną płaci się zwykle około 400 złotych.

Uwaga! W trakcie jednego zabiegu można założyć tylko trzy gumki. Jeśli hemoroidów jest więcej, trzeba powtórzyć całą procedurę.

  1. Krioterapia

Czyli coś w rodzaju „zamrożenia” hemoroidów. Aby je zniszczyć, za pomocą specjalnego aplikatora doprowadza się je do bardzo niskiej temperatury, dzięki czemu stają się one martwe i ostatecznie odpadają. Wielkim minusem jest okropny zapach podczas gojenia, co sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z tego sposobu pozbycia się problemu. Cena to około 300 złotych.

  1. Koagulacja podczerwienią

To kolejna metoda, którą ogranicza wielkość żylaków odbytu – można ją stosować tylko w przypadku hemoroidów 2 oraz 3 stopnia. Polega na naświetlaniu zmian światłem podczerwonym, co skutkuje ich zarośnięciem. Minusem jest cena – zazwyczaj jest to od 2000 do 3000 złotych.

Żylaki odbytu? Nie ma czego się wstydzić!

Męczysz się z hemoroidami, bo nie wyobrażasz sobie pokazania ich specjaliście? Zupełnie niepotrzebnie! Pamiętaj, że dla lekarza proktologa twoje hemoroidy nie są niczym wyjątkowym – widział ich w życiu już mnóstwo, bo taki jest jego zawód. Nie krępuj się więc i ruszaj na badania. Najwyższy czas zacząć nowy etap życia – ten, w którym siadanie nie będzie sprawiało kłopotów!

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież