Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Stary dobry seks

erotica seniorzy 1

O seksualności osób dojrzałych nie mówi się prawie wcale. Tymczasem większość seniorów jest aktywnych seksualnie i czerpie radość z intymności. Dlaczego więc wciąż ignorujemy fakt, że osoby dojrzałe mają potrzeby i są aktywne seksualnie? Często się słyszy, że „w pewnym wieku to już nie wypada”.

Widok starszych osób trzymających się za ręce rozczula, ale widok całujących się nie budzi już zazwyczaj takiego zachwytu. Wciąż silny jest stereotyp, ukazujący osoby starsze jako wręcz aseksualne, pozbawione jakichkolwiek potrzeb w sferze kontaktów intymnych. Powszechne jest wyobrażenie, że typowy senior to babcia lub dziadek, którzy siedzą w fotelu w kapciach i swetrze, oglądając telewizję. A przecież tak wiele jest osób, które w wieku dojrzałym są bardziej aktywne niż nie jeden 20-latek. Seniorzy cieszą się coraz lepszym zdrowiem, podróżują, mają pasje, uprawiają sport, niektórzy są także aktywni zawodowo, jeśli tego chcą. I oczywiście są także aktywni seksualnie.

Okazuje się, że nie tylko mają bardzo podobne potrzeby, jak 30-to czy 40-latkowie, ale są równie aktywni w sferze seksu, co inne grupy wiekowe. Co więcej, bardzo wiele osób dopiero po 60-tym roku życia zaczyna czerpać pełnię radości z seksu. Dlaczego? Z wielu powodów. Przede wszystkim jest to moment, kiedy dzieci opuściły już rodzinne gniazdo. W życiu codziennym przybywa więc wolnego czasu, ale również przestrzeni i prywatności. Już nie ma obawy, że syn czy córka wejdzie do pokoju albo wróci zbyt wcześnie.

W tym wieku w zasadzie nie ma już także obaw o niechcianą ciążę. Nie dręczą już także dylematy, charakterystyczne dla młodego wieku i związane z „czuciem się dobrze we własnym ciele”. Wielu 20-latków paraliżowanych jest wręcz strachem o to, „jak wypadnę”, „czy dobrze wyglądam”, itd. W wieku dojrzałym ma się to szczęście, że takie rzeczy przestają mieć znaczenie. Ważny jest partner/partnerka, więź, bliskość, cieszenie się każdą wspólną chwilą.

Wiek dojrzały to też czas stabilizacji zawodowej i finansowej. Wiele osób dzięki temu zaczyna nieco eksperymentować w sypialni. Osoby po 60-tym roku życia są coraz częstszymi klientami salonów erotycznych. Przychodzą sami lub z partnerem w poszukiwaniu gadżetu, który umili im chwile we dwoje. Z radością i zafascynowaniem odkrywają, że to, co oferują im nowoczesne sklepy erotyczne w niczym nie przypomina tego, z czym stereotypowo kojarzony jest sex-shop. Dojrzałe osoby najczęściej sięgają po masażery, wibratory, olejki do masażu oraz świece. Panie często kupują również kulki gejszy, które służą do trenowania mięśni dna miednicy (szczególnie ważne i zalecane przez lekarzy w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu) oraz lubrykanty, które są niezbędne w przypadku problemów z suchością pochwy.

Seks dojrzały to wspaniały seks, bo skupia się na prawdziwym i pełnym przeżywaniu intymności z drugim człowiekiem, na dotyku, na przytulaniu, na całowaniu. Dojrzała kobieta jest świadoma swojej seksualności i swoich potrzeb, nie obawia się już o ciążę. Dojrzałym mężczyzną nie miotają już tak hormony, jak jeszcze kilkanaście lat wcześniej i odkrywa on zupełnie nową jakość bycia z kobietą. I to właśnie jest wspaniała płaszczyzna spotkania.

Krąży wiele mitów na temat seksualności osób starszych. Największym z nich jest oczywiście ten, że po 50-ce seks się nie zdarza, że osoby w tym wieku potrzeb nie mają. Nic bardziej mylnego. Różne badania pokazują, że trzy czwarte osób dojrzałych jest aktywnych seksualnie. Niemal tyle samo przyznaje, że seks w wieku dojrzałym jest najlepszym, jakiego doświadczyli w ciągu całego swojego życia.

Seks uprawiają również osoby po 85-tym roku życia, osoby cierpiące na artretyzm, problemy z kręgosłupem, choroby krążenia i wiele innych dolegliwości. Intymnością cieszą się także kobiety po mastektomii i histerektomii oraz panowie borykający się z problemami z prostatą i erekcją. Seks jest dla każdego, nie ma ani terminu przydatności, ani ograniczeń dotyczących budowy ciała i sprawności fizycznej. Seks działa przeciwbólowo, poprawia samoocenę, reguluje ciśnienie krwi, sprawia, że świat staje się piękniejszy, zbliża partnerów i jest świetnym treningiem dla mięśni. Nie warto z niego rezygnować, a w przypadku wątpliwości i pytań, dotyczących zdrowia, warto skonsultować się z lekarzem.

Wypełnij ankietę: Stary Dobry Seks

Materiał powstał we współpracy z Secret Place

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież