Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Pozycja bezpieczna

Pozycja bezpieczna – zalecana do stosowania w przypadku konieczności zabezpieczenia osoby nieprzytomnej, samodzielnie oddychającej, do czasu przyjazdu pogotowia; za wyjątkiem osób u których podejrzewa się uraz kręgosłupa (np. w wyniku wypadku samochodowego).

Jak należy postępować krok po kroku?

  1. Należy wyprostować nogi osoby nieprzytomnej, ułożyć je razem, jednocześnie układając jej ręce wzdłuż tułowia. Rękę znajdującą się bliżej osoby pomagającej należy zgiąć pod kątem prostym, w ten sposób, by dłoń była skierowana do góry.
  2. Drugą dłoń poszkodowanego należy przełożyć na skos przez jego klatkę piersiową i podłożyć pod jego policzek.
  3. Należy chwycić powyżej kolana nogę poszkodowanego, która znajduje się dalej od osoby pomagającej, podciągnąć ją ku górze. Następnie należy pociągnąć ją w swoim kierunku i ułożyć tak by między kolanem a biodrem utworzył się kąt prosty.
  4. Głowę osoby nieprzytomnej należy odciągnąć w tył, kierując jej twarz w stronę podłoża.
  5. W miarę możliwości należy okryć nieprzytomnego kocem. Należy także pamiętać o usunięciu z jego twarzy okularów, ozdób mogących powodować dyskomfort.

Chwyt Rauteka – stosuje się w przypadku konieczności przeniesienia poszkodowanej osoby nieprzytomnej.

Jak należy postępować krok po kroku?

  1. Należy uklęknąć za poszkodowanym, wsunąć ręce pod jego łopatki, trzymając głowę na przedramionach i unosząc jednocześnie jego głowę i ramiona.
  2. Głowę i ramiona poszkodowanego należy oprzeć o klatkę piersiową osoby pomagającej.
  3. Osoba pomagająca powinna przełożyć ręce pod pachami poszkodowanego i chwycić jego przedramię w taki sposób, by jedna ręka znalazła się blisko nadgarstka, a druga blisko łokcia.
  4. Osoba pomagająca powinna przejść do pozycji przysiadu i podnosząc się przenieść ciężar osoby nieprzytomnej na biodro. Znajdując się w pozycji stojącej i poruszając się do tyłu, może transportować poszkodowanego.