Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Gastroskopia

Gastroskopia – jest to badanie pozwalające na zdiagnozowanie chorób żołądka, dwunastnicy, przełyku. Jest wykonywane w pozycji leżącej i polega na wprowadzeniu do jamy ustnej pacjenta cienkiej rurki, której zakończenie umożliwia przesłanie obrazu z wnętrza pacjenta na ekran monitora przed którym siedzi lekarz.

W trakcie badania możliwe jest również pobranie wycinków do badania i usunięcie małych zmian, takich jak np. polipy. Na 8 godzin przed badaniem pacjent nie może nic jeść, na 4 godziny przed badaniem- także pić. Bezpośrednio przed wprowadzeniem rurki lekarz znieczula gardło środkiem znieczulającym w sprayu. Możliwe jest także zastosowanie znieczulenia w postaci płytkiej narkozy. Taka opcja jest dodatkowo płatna.

Osoby, u których odruch wymiotny jest bardzo silny, albo które odczuwają silny lęk przed typowym badaniem mogą wybrać gastroskopię przeznosową. W przypadku tego badania rurka (jeszcze cieńsza niż standardowa) jest wprowadzana do organizmu pacjenta przez nos. Gastroskopia przeznosowa nie jest wskazana w przypadku: osób ze znacznie skrzywioną przegrodą nosową, przyjmujących antybiotyki, z ostrą niewydolnością serca, z niewydolnością oddechową, po niedawnej operacji brzucha. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej gastroskopii pacjent musi powstrzymać się od jedzenia na 8 godzin przed badaniem.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież