Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Diagnostyka chorób tarczycy

Diagnostyka chorób tarczycy – badania laboratoryjne

TSH - badanie jest wykonywane w przypadku podejrzenia zaburzeń w pracy tarczycy, w szczególności: niedoczynności lub nadczynności tego organu. Prawidłowa wartość mieści się w przedziale 0,4-4,0 mlU/l.

Wynik powyżej górnej granicy wskazuje na niedoczynność tarczycy, wynik poniżej dolnej granicy wskazuje na nadczynność tarczycy.

FT4 (tyroksyna) – badanie jest wykonywane w przypadku podejrzenia chorób tarczycy. Jego wynik może być interpretowany jedynie w powiązaniu z wynikiem TSH. Prawidłowe stężenie FT4 to 10-35 pmol/l. Wynik poniżej dolnej granicy może świadczyć o: chorobach autoimmunologicznych tarczycy, zapaleniu tarczycy. Wynik powyżej górnej granicy może sugerować: wystąpienie choroby Gravesa-Basedowa, wczesne stadium Hashimoto, wystąpienie wola guzkowego toksycznego.

FT3 – badanie jest wykonywane w przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy, w szczególności w sytuacji w której niskiemu stężeniu TSH towarzyszy prawidłowe stężenie FT4. Wynik FT3 analizuje się zawsze w odniesieniu do wyniku TSH. Prawidłowe stężenie FT3 to 2,25-6,0pmol/l

Anty-TPO – służy do diagnozowania chorób tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, może także stanowić uzupełnienie diagnostyki w postaci wykonanych badań na stężenie: TSH, FT3, FT4. Prawidłowy wynik powinien być dwucyfrowy. Podwyższony poziom towarzyszy chorobie Hashimoto, ale także chorobie Gravesa-Basedowa.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież