Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Nordic walking - podstawy treningu

Nordic walking – jest to popularna wśród seniorów aktywność, polegająca na chodzeniu ze specjalnymi kijkami (do nordic walkingu). Podobnie jak przy slow joggingu, również przy tym sporcie należy pamiętać o kilku założeniach.

  1. Rozmiar kijów musi być dopasowany do wzrostu użytkownika, tak aby umożliwić mu wykonanie pełnego zakresu ruchu.
  2. Ruch powinien być naturalny, naprzemienny. Błędem początkujących jest zbytnie skupienie się na kijach i wykonywanie ruchu jednostronnego (prawa ręka i prawa noga jednocześnie znajdują się z przodu).
  3. Kijki muszą być wbijane w podłoże między jedną i drugą stopą. Wadliwe wbijanie kijków w podłoże może skutkować urazami stawów i kontuzją.
  4. Kijki nie powinny być trzymane nieustannie w dłoniach. Kijek powinien być trzymany jedynie w momencie wbijania w podłoże, przy jego przenoszeniu w tył uścisk powinien być poluzowany. Paski zabezpieczają kijki przed wypadnięciem z dłoni w momencie poluzowania uścisku.
  5. Buty powinny być dostosowane do nordic walking (elastyczne, giętkie, o dużej przyczepności). Nie należy korzystać z butów trekkingowych albo przeznaczonych do biegania, gdyż niewłaściwe obuwie zwiększa ryzyko kontuzji.

seniorzy_PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież