Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm

Uzależnienie od alkoholumożemy o nim mówić w przypadku wystąpienia poniższych objawów:

 • Silna potrzeba spożywania alkoholu.
 • Niekontrolowane picie alkoholu (problemy z zakończeniem picia- picie większych ilości alkoholu niż się planowało, szukanie okazji do spożycia alkoholu, picie przed rozpoczęciem pracy a nawet w jej trakcie).
 • Zmiana tolerancji na alkohol - żeby uzyskać „stan euforii” towarzyszący piciu, konieczne jest spożywanie coraz większej ilości alkoholu. 
 • Picie alkoholu, by zneutralizować negatywne skutki jego nadmiernego spożycia poprzedniego dnia – „klin klinem”, rozpoczęcie picia „od razu po otwarciu sklepu”; picie nie dla przyjemności, ale dla wyeliminowania negatywnych objawów związanych z brakiem alkoholu w organizmie.
 • Organizowanie swojego codziennego życia wokół alkoholu – ograniczanie innych przyjemności, zaniedbywanie pracy i rodziny na rzecz możliwości napicia się; poszukiwanie okazji do napicia się – w towarzystwie lub w samotności.
 • Kontynuowanie picia mimo zaobserwowania negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych związanych ze spożywaniem alkoholu (np. luki w pamięci – co się wydarzyło pod wpływem alkoholu, pogorszenie stanu zdrowia, zaniedbywanie obowiązków pracowniczych i wobec rodziny, uzyskiwanie informacji zwrotnej od członków rodziny o zaobserwowanym problemie).
 • Doświadczanie objawów odstawiennych w przypadku podjęcia próby rezygnacji z picia, np. drżenie rąk, wewnętrzny niepokój i lęk, zaburzenia snu, nudności i biegunki, omamy wzrokowe.

Fazy alkoholizmu

 1. Wstępna – może trwać kilka lat bez wzbudzania podejrzeń. Osoba popadająca w uzależnienie traktuje alkohol jako środek na poprawę humoru, szuka okazji do wypicia, sięga po alkohol w trudnych momentach i nie potrafi radzić sobie bez niego z napięciem emocjonalnym.
 2. Ostrzegawcza – pojawiają się liki w pamięci, osoba inicjuje picie, po alkoholu zmienia się zachowanie pijącego- wyzbywa się zahamowań, staje się bardziej odważny, pojawia się picie w samotności/bez okazji, pojawiają się wyrzuty sumienia związane z piciem, występują skłonności do racjonalizowania swojego zachowania i bagatelizowania problemu; pijący ma świadomość problemu, ale i tak mu zaprzecza.
 3. Krytyczna – alkoholik traci kontrolę nad piciem; pije mimo obietnic złożonych rodzinie i wbrew własnej woli; zaczyna organizować swoje życie wokół alkoholu; pijący traci zainteresowania i przestaje zależeć mu na wyglądzie zewnętrznym; mogą pojawiać się krótkie okresy abstynencji po których następuje powrót do picia; pojawia się głód alkoholowy; tej fazie picia również towarzyszy zaprzeczenie oraz wyrzuty sumienia; pijący czuje pustkę i bezradność.
 4. Przewlekła – pijący pozbywa się wyrzutów sumienia i zahamowani; pije non stop od wczesnych godzin rannych, obniża się jego tolerancja na alkohol; dochodzi do uszkodzeń wątroby, układu nerwowego, układu krwionośnego; pojawia się zespół odstawienny w momencie chęci zaprzestania picia (drżenie rąk, bóle głowy, zaburzenia snu, wymioty, lęki); pijący jest gotowy pić denaturat by osiągnąć stan upojenia w sytuacji braku pieniędzy, co prowadzi do zatrucia organizmu i może być przyczyną śmierci.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież