Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Marskość wątroby - pierwsze objawy

Marskość wątroby – jest następstwem przewlekłych chorób wątroby, takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C, alkoholowe zapalenie wątroby, polekowe uszkodzenie wątroby, stłuszczenie wątroby. Choroba rozwija się bardzo powoli w czterech fazach:

 

1. W trakcie której dochodzi do umiarkowanego włóknienia organu,

2 i 3 z zaawansowanym włóknieniem oraz

4 z bardzo zaawansowanym włóknieniem i marskością.

Pierwszymi objawami włóknienia wątroby, prowadzącego do marskości, są: dolegliwości gastryczne, spadek masy ciała, ból w prawej części nadbrzusza w okolicach żeber. W późniejszym etapie dochodzi do obrzęków stóp/kostek nasilających się w ciągu dnia; do zaburzeń krzepnięcia, objawiających się krwawieniami z nosa i dziąseł oraz nadmierną podatnością na powstawanie siniaków; do spadku nastroju. Zaawansowane stadium choroby prowadzi do nadciśnienia i powstania żylaków przełyku, które mogą pękać i powodować groźne dla życia krwotoki, pojawia się także żółtaczka. Pacjenci z marskością wątroby cierpią także na wodobrzusze, czyli gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, powodujące znaczące zwiększenie obwodu brzucha.

W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem, który zleci wykonanie prób wątrobowych (AlAT, AspAt, GGTP) oraz morfologii krwi (dzięki temu badaniu można zaobserwować czy doszło do spadku liczby płytek krwi). Kolejnym krokiem jest konsultacja ze specjalistą (gastrolog), który zleci wykonanie USG jamy brzusznej z elastografią wątroby (badanie nieinwazyjne wykonywane w przypadku podejrzenia uszkodzenia/marskości wątroby).

Pacjenci ze zdiagnozowaną marskością wątroby z objawami wodobrzusza, obrzęków i żółtaczki muszą być leczeni w szpitalu; w ich przypadku zalecany jest przeszczep organu. Zabronione jest spożywanie alkoholu pod jakąkolwiek postacią, także leków na bazie alkoholu, a nawet piwa bezalkoholowego. Pacjenci musza przestrzegać diety, dbać o odpowiednie nawodnienie i nie narażać organizmu na infekcje.

Należy podkreślić, że nieleczona choroba może prowadzić do powikłania w postaci raka wątrobowokomórkowego oraz do zgonu pacjenta.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież