Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

  • Kłujący ból po prawej stronie (pod żebrami) może sugerować: kolkę (pojawia się po jedzeniu tłustych potrwa, promieniuje do pleców, towarzyszą mu wzdęcia), zapalenie pęcherzyka żółciowego (ból nasila się przy wdechu, towarzyszy mu gorączka, przy nacisku można wyczuć guz), pęknięty wrzód dwunastnicy (nagły ból z krwawieniem z przewodu pokarmowego, wymagający natychmiastowej interwencji medycznej).
  • Kłujący ból po prawej stronie (na dole) może wskazywać na zapalenie wyrostka (ból pojawia się w okolicy pępka, maleje przy leżeniu na boku z podkurczonymi nogami, towarzyszy mu temperatura i nudności).
  • Kłujący ból po lewej stronie (na dole) może sugerować uwięzienie przepukliny (wyczuwalny guzek przy dotyku, wzdęcia, zaczerwieniona skóra).
  • Kłujący bol po lewej stronie (na górze) może wskazywać na zapalenie żołądka (ból pojawia się kilka godzin po posiłku oraz w porach nocnych, towarzyszy mu niestrawność) oraz na choroby śledziony.
  • Kłujący ból w nadbrzuszu może sugerować takie schorzenia, jak: ostre zapalenie trzustki (ból pojawia się nagle, nasila się z upływem czasu, towarzyszy mu gorączka), przepuklina przepony (bólowi towarzyszy zgaga, wymioty oraz kłopoty z połykaniem).
  • Kłujący ból w podbrzuszu może sugerować: zapalenie pęcherza (towarzyszy mu częste oddawanie moczu i pieczenie), skręt jajnika lub jądra (ból jest nagły i bardzo silny, towarzyszy mu gorączka i wymioty).

Należy podkreślić, że informacje przedstawione w artykule mają charakter orientacyjny i wymagają konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież