Jakie badania należy wykonać po 60. roku życia?

badania lekarskie po 60 1

Tak, jak małe dzieci przechodzą bilanse, które dają lekarzom informację o ich zdrowiu i rozwoju, tak i 60-latkowie powinni zrobić sobie taki bilans, dzięki któremu dowiedzą się w jakim stanie jest ich organizm i jakie ewentualne zagrożenia czyhają na ich zdrowie. Jakie badania wykonać?

Ruch!

Choć lekarze powtarzają to nieustannie, to nadal nie do końca wierzymy w to, że ruch ma zbawienny wpływ na zdrowie.

Wydaje się, że akurat nam się uda uniknąć chorób, nawet jeśli nie zażywamy odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Tymczasem natura jest nieubłagalna. Dziś, kiedy mamy łatwy dostęp do różnorodnego pożywienia, a tryb pracy i życia ogranicza ruch, pojawiło się wiele chorób cywilizacyjnych, które skracają życie, niejako na nasze własne żądanie. Możemy żyć dłużej wtedy, gdy zaczniemy zażywać większej dawki ruchu i będziemy się prawidłowo odżywiać. Osteoporoza, zawał serca, choroby układu krążenia, choroby reumatologiczne – wszystkie one stanowią mniejsze zagrożenie wtedy, gdy ruszamy się.

Jeszcze na początku zeszłego stulecia, 60-letni człowiek był uważany za starca. Dziś wydaje się to śmieszne. 60-latkowie mogą być aktywni fizycznie, jeśli tylko zechcą.

Robiąc bowiem bilans własnego zdrowia, warto zastanowić się nad tym, czy my sami robimy wszystko, by czuć się dobrze i żyć długo, czy ograniczamy się do łykania leków i suplementów diety, naiwnie wierząc, że one załatwią za nas sprawę. Nie załatwią – sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie.

Chcąc sprawdzić w jakim stanie jest nasz organizm warto wykonać szereg badań. Niektóre z nich są tożsame dla mężczyzn i kobiet, ale nie wszystkie.

Badania dla kobiet i mężczyzn

Większość kobiet po 60. roku życia ma za sobą przekwitanie – trudny czas związany ze spadkiem hormonów w organizmie. Nadal jednak należy pozostawać pod stałą kontrolą lekarza ginekologa i raz w roku wykonać cytologię. Oprócz tego trzeba przeprowadzić standardowe badanie ginekologiczne oraz USG. Bardzo ważne jest to, by badać piersi. Należy robić to regularnie, a raz w roku poddać się mammografii.

Mężczyźni tymczasem powinni badać jądra oraz stężenie androgenów i elektrolitów we krwi. Takie badania należy wykonać co trzy lata. Raz w roku konieczne jest badanie prostaty.  Oprócz tego co pół roku należy wykonywać samodzielne badanie jąder.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni profilaktycznie raz w roku powinni zrobić badanie krwi oraz moczu. Warto także zrobić sobie jednorazowo badanie EKG, by sprawdzić pracę serca.

Jako, że po 60. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelit, koniecznie należy podjąć działania profilaktyczne. Trzeba pamiętać, że ten rodzaj nowotworu, może rozwijać się bez szczególnie widocznych objawów, dlatego tak ważne jest wykonanie raz na 2 lata badania na obecność krwi utajonej w kale. Niezależnie od wyniku tego badania należy przeprowadzić kolonoskopię. Jest to badanie jelita grubego za pomocą specjalnego endoskopu, które ma na celu zbadanie stanu błony śluzowej jelita. Gdy badanie wyjdzie pozytywnie, trzeba je powtórzyć za kilka lat.

Warto także wybrać się do okulisty. Zmiany widzenia, często postępują niezauważalnie, gdyż przyzwyczajamy się do nich. Wizyta u okulisty uzmysławia nam, jak pogorszyła się ostrość widzenia, ale może się również okazać, że mamy inne problemy związane ze wzrokiem. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny konsultować się z okulistą raz w roku.

Podobnie, jak wzrok, tracimy też słuch – niezauważalnie i po trochu. By ocenić, czy rzeczywiście obiektywnie dobrze słyszymy raz na 3 lata należy udać się do laryngologa.

Ważny jest także dentysta, którego wielu omija szerokim łukiem. Trzeba pamiętać, że dzisiejsze zabiegi dentystyczne zwykle nie są bolesne, a komfort zdrowych zębów jest nie do zastąpienia. Co więcej, chory ząb to nie tylko ból. Taka dolegliwość ma wpływ na cały organizm i może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego wizyta u dentysty konieczna jest raz do roku.

Warto też wykonać badanie gęstości kości, by ustalić, czy jesteśmy zagrożeni zachorowaniem na osteoporozę.

Problem z przeprowadzeniem badań polega na tym, że nie zawsze lekarze pierwszego kontaktu chcą wystawić skierowania do specjalistów lub zlecić badania, twierdząc, że nie mają do tego podstaw. Choć faktycznie podstawą do ich przeprowadzenia powinien być po prostu wiek. Jeśli nie możemy jednak uzyskać takich skierowań możemy te badania wykonać na własna rękę w laboratoriach. Niestety w takim przypadku trzeba za nie zapłacić. Czy jednak zdrowie ma swoją cenę?

seniorzy.PL