Domowe sposoby na ból zęba

Pojawia się zwykle niespodziewanie i narasta na sile. Ból zęba potrafi bardzo mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie, a jedyne jego skuteczne leczenie to wizyta w gabinecie dentystycznym. Istnieje jednak kilka sposobów na ulżenie sobie w bólu, zanim zasiądziemy na fotelu dentystycznym. Potrafią one złagodzić ból i przynoszą lekką ulgę w cierpieniu.

w gabinecie stomatologicznym

Pierwszym ważnym krokiem w  walce z bólem zęba jest wyczyszczenie go z resztek jedzenia, które mogą powodować rozwój bakterii. W tym celu należy delikatnie umyć zęby szczoteczką, a następnie dokładnie wypłukać jamę ustną, najlepiej płynem do płukania ust. Jeżeli ból związany jest z zapaleniem dziąseł, wtedy do płukania można użyć naparów ziołowych – w przypadku jamy ustnej najlepiej sprawdzi się rumianek bądź szałwia. Gotowe preparaty ziołowe do płukania ust można zakupić w aptece. Kolejnym domowym sposobem jest również płukanie bolącego zęba jodyną oraz solą, jednak należy uważać, sposób ten jest niedopuszczalny przy zmianach zapalnych w okolicach dziąseł.

Drugim doraźnym krokiem przeciwbólowym są tabletki, najbardziej polecana są te przeciwzapalne, które przynoszą chwilową ulgę. W zależności od nasilenie bólu dobrze stosować leki z paracetamolem na lekki ból lub z ibuprofenem, jeżeli natężenie bólu jest duże.

Jeżeli ból zęba występuje razem z opuchlizną, można sobie pomóc stosując zimne okłady na bolące miejsce. Należy jednak uważać, by nie stosować ich w  okolicach węzłów chłonnych, co może spowodować ich przeziębienie.

Z wizytą u dentysty nie należy długo zwlekać. Wielu z  nas panicznie boi się dentysty i unika go jak ognia. Prawda jest jednak taka, że im dłużej będziemy zwlekać z wizytą, tym leczenie może być dłuższe i bardziej bolesne, co wiąże się z rozwojem nieleczonego stanu zapalnego. Zęby są naszą wizytówką, dlatego powinniśmy o nie dbać i nie zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa przynajmniej raz na pół roku.

JS