header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Innowacji nie unikniemy

konferencja

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat (1990-2014) przeciętna długość życia w Polsce wzrosła o 6,7 roku z 70,8 do 77,5 lat (dane GUS). Pod względem długości życia wciąż zajmujemy lokatę dopiero w trzeciej dziesiątce państw europejskich, a wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat w stosunku do średniej: w przypadku mężczyzn o ok. 7,5 lat, kobiet 4-5 lat.

Stan naszego zdrowia w podeszłym wieku  zależy głównie od stylu życia. W  chwili wystąpienia choroby uzależnione jest jednak od dostępu do innowacyjnych technologii medycznych, które wymiernie wydłużają życie i liczbę lat przeżytych w zdrowiu. To z kolei przekłada się na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i tworzeniu PKB.

Podczas pierwszego dnia Kongresu uczestnicy panelu dotyczącego przełomowych innowacji medycznych podkreślali potrzebę ich wprowadzania w życie. W tej kwestii zgodni są także konsultanci krajowi – według raportu Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się o innowacjach w medycynie, 80 proc. konsultantów dostrzega potrzebę wdrażania  innowacji w  swojej dziedzinie.

Obecnie nie jest możliwe wprowadzenie nowoczesnych technologii medycznych w zakresie,  jaki wynikałby z potrzeb pacjentów. Na przeszkodzie stoją głównie bariery finansowe, skomplikowane uregulowania prawne oraz nadmierna biurokracja.

Pomimo tych utrudnień w Polsce stopniowo wprowadza się nowoczesne metody leczenia. Takim przykładem są, dostępne od niedawna, innowacyjne terapie dla pacjentów m.in. z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy zwyrodnieniem plamki żółtej. Jak zauważa prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych: - W tym roku otrzymaliśmy możliwość leczenia HCV, innowacyjną terapią bezinterferonową.

 

W kwestii leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, na które w Polsce choruje ok. 230 tys. osób, wyznaczamy standardy w Europie. - Jesteśmy jednym z trzech krajów Europy, który refunduje tę terapię. – podkreśla dr hab. Wojciech Matusewicz, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji .

Jak tłumaczy George Kalamitsis, członek Europejskiego Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Wątroby: - Musimy zaakceptować fakt, że innowacje będą wkraczać w nasze życie coraz częściej. Chociaż są one kosztowo efektywne, niestety dla wielu państw stanowią zbyt duży wydatek. To problem o globalne skali. Receptą na pokonanie tych barier jest współpraca.

Podczas sesji dyskusyjnej „Ekosystem: Międzynarodowy model lokalnego, stałego partnerstwa na rzecz wdrażania rozwiązań z zakresu e-zdrowiea i zdrowego, aktywnego starzenia się” uczestnicy wymienili swoje doświadczenia dotyczące konieczności współpracy – zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej. - Po pierwsze warto współpracować, po drugie warto szukać partnerów w miejscach nieoczywistych. Biorąc udział w różnych projektach można zobaczyć, że ktoś z podobnym problemem miał już do czynienia i możemy skorzystać z jego doświadczenia – mówił o pozytywnych aspektach szerokiej współpracy Piotr Gulczyński, Prezes Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się.

Organizatorzy:

Fundacja na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz European Connected Health Alliance we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Gospodarki, Wojewodą Mazowieckim, Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

 

Patroni honorowi:

Prezydent m. st. Warszawy, Komisja Polityki Senioralnej Sejmu RP, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”, Fundacja Watch Health Care, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Akademia Polskiego Sukcesu, Pracodawcy RP.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik. Taką możliwość daje im obowiązująca od 2014 roku ustawa transgraniczna.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie