Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Ćwicz swój oddech. Co daje oddychanie przeponowe?

cwiczenia oddechowe

Oddychanie przeponowe sprawia, że pobieramy 10 razy więcej tlenu niż przy płytkim oddechu wykonanym klatką piersiową. Oddychać przeponą można się nauczyć - wymaga to jednak nietrudnego, choć koniecznie regularnego treningu. Dzięki temu już po dwóch, trzech tygodniach do płuc pobierać będziemy dużo więcej powietrza. 

Czytaj więcej...

Starzejące się społeczeństwa w Polsce i w Europie.

Starzejace sie spoleczenstwo

Z danych UE wynika, że liczba osób starszych będzie rosła coraz bardziej dynamicznie. Już teraz populacja 65+ stanowi 20 proc. całego społeczeństwa UE, a do 2070 roku będzie stanowić 30 proc. *1 Według prognoz udział osób 80+ w społeczeństwie wzrośnie do 2070 r. dwukrotnie, a liczba osób potrzebujących opieki długoterminowej wyniesie 23,6 mln w 2030 r. i 30,5 mln w 2050 r. Dla porównania jeszcze pięć lat temu było ich 19,5 mln. Jak radzić sobie z wyzwaniami związanymi ze starzejącym się społeczeństwem? Komisja Europejska rozpoczęła debatę polityczną na ten temat. Konsultacje publiczne potrwają 12 tygodni.

Czytaj więcej...

Zdrowa dieta dla seniora

Slodka rownowaga

Dzień babci i dziadka to dobry pretekst do podjęcia tematu zdrowej diety osób starszych. Z wiekiem coraz częściej narzekamy na złe samopoczucie, ale warto pamiętać, że w wielu sytuacjach można tego uniknąć. Zbilansowany, bogaty w składniki odżywcze jadłospis, jest kluczowy dla zachowania zdrowia, witalności i dobrego samopoczucia w tym szczególnym okresie życia.

Czytaj więcej...

Przereklamowane postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne plakat

Zdecydowana większość nie praktykuje postanowień noworocznych. Nie upatrujemy w nich szansy na realne zmiany. Kojarzą się z szybkim wypaleniem i zawodem. Wśród barier pojawia się poczucie niepotrzebnej presji i percepcja z góry przegranej walki. Według ekspertów Kantar realizujących „Narodowe Badania Konsumpcji Warzyw i Owoców” zmiana sposobu żywienia to złożony proces. Wolimy zaplanować zmiany na inny czas, ważny dla nas, ale pozbawiony noworocznej presji. Nadrzędną motywacją do zmian jest dążenie do osiągnięcia zdrowia. Dla respondentów zdrowy sposób żywienia zakłada spożycie dużej ilości warzyw i owoców oraz zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów (np. białego pieczywa, makaronu, ryżu).

Czytaj więcej...

Trenuj umysł z bliskimi ---------- ---------siłownia pamięci

trenuj pamiec

Zaburzenia pamięci w wieku senioralnym mogą mieć różny charakter i przebiegać z różnym natężeniem – od niewielkich kłopotów z pamięcią, aż po choroby otępienne, które są jedną z najczęstszych przyczyn niesamodzielności osób starszych. W Polsce ponad 80% niesamodzielnych seniorów pozostaje pod opieką rodziny – najczęściej opiekunami są współmałżonkowie oraz dzieci i to oni każdego dnia dokładają starań o zdrowie i samopoczucie swoich podopiecznych.

Czytaj więcej...

Święta, w które się nie spotkamy

Swieta w hospicjum 1

Święta Bożego Narodzenia w samotności…. To koszmar, który co rok można było zobaczyć w programach telewizyjnych, które informowały i apelowały, żeby nie zapominać o osobach samotnych, bezdomnych, w domach opieki, pokazując „wigilie” jako inicjatywy społeczne w różnych miejscach. To wtedy serce pękało z myślą, że są osoby, które nie spotkają się ze swoimi bliskimi w święta z bardzo różnych, trudnych do oceny powodów.

Czytaj więcej...

Nowy smak Meksykańskie Chili

Huel H and S Mexican Chilli 1

Nowy smak został opisany przez pierwszych klientów jako "rewolucyjny".

  • ● Hot & Savoury Meksykańskie Chili to odżywczy, kompletny odżywczo posiłek z 24 g białka roślinnego w porcji.
  • ● Zaskakuje lekko wędzonym aromatem prawdziwego meksykańskiego chili, bazując na pełnowartościowych i naturalnych składnikach
  • ● Gotowy w mniej niż 5 minut. Ciepły i wytrawny posiłek kosztuje 11,43 złotych - to przystępna cenowo opcja lunchu lub obiadu dla zapracowanych, świadomych swojego zdrowia osób.
  • ● Huel wprowadził serię Hot & Savoury na rynek we wrześniu, a tylko pierwszego dnia sprzedano imponującą ilość 52,000 posiłków. 
Czytaj więcej...

Praca receptą na długowieczność

Seniorka z Poraja

W tym roku Pani Kazimiera Kołacz z Poraja obchodzi setną rocznicę urodzin. Co prawda, Szanowna Jubilatka świętowała urodziny w kwietniu, jednak z uwagi na bezpieczeństwo sanitarne i w trosce o zdrowie jubilatki, przedstawiciele władz samorządowych z życzeniami i upominkami odwiedzili ją dopiero wówczas, gdy była do tego bezpieczna możliwość.

Czytaj więcej...

Zmiany klimatu a zdrowie

drought susza

 

Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, zmiany klimatu powodują obecnie bezpośrednio ponad 140 tysięcy zgonów rocznie przede wszystkim w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji *1. Prognozuje się, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć o 250 tysięcy zgonów rocznie spowodowanych m.in. malarią, stresem cieplnym, biegunką i niedożywieniem *2. 

Czytaj więcej...