Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Pokolenie bumerang

Pokolenie bumerang – tym mianem określa się zarówno dorosłe osoby, często pracujące i niezależne finansowo, które w dalszym ciągu mieszkają z rodzicami; jak i osoby, które się usamodzielniły i odeszły z domu rodzinnego, ale okoliczności życiowe zmusiły je do powrotu i ponownego zamieszkania z rodzicami.

Gastroskopia

Gastroskopia – jest to badanie pozwalające na zdiagnozowanie chorób żołądka, dwunastnicy, przełyku. Jest wykonywane w pozycji leżącej i polega na wprowadzeniu do jamy ustnej pacjenta cienkiej rurki, której zakończenie umożliwia przesłanie obrazu z wnętrza pacjenta na ekran monitora przed którym siedzi lekarz.

Diagnostyka chorób tarczycy

Diagnostyka chorób tarczycy – badania laboratoryjne

TSH - badanie jest wykonywane w przypadku podejrzenia zaburzeń w pracy tarczycy, w szczególności: niedoczynności lub nadczynności tego organu. Prawidłowa wartość mieści się w przedziale 0,4-4,0 mlU/l.

Slow jogging

Slow jogging – jest to alternatywa dla „typowego” biegania; czyli bieganie a właściwie truchtanie w bardzo wolnym tempie, umożliwiającym swobodną rozmowę. Ponieważ nie powoduje kontuzji, nie wywołuje zmęczenia, jest rekomendowany jako sport właściwy dla seniorów.

Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm

Uzależnienie od alkoholumożemy o nim mówić w przypadku wystąpienia poniższych objawów:

  • Silna potrzeba spożywania alkoholu.
  • Niekontrolowane picie alkoholu (problemy z zakończeniem picia- picie większych ilości alkoholu niż się planowało, szukanie okazji do spożycia alkoholu, picie przed rozpoczęciem pracy a nawet w jej trakcie).

Alkoholizm - nałóg alkoholowy

Picie ryzykowne – występuje wówczas, gdy człowiek spożywa alkohol w nadmiernych ilościach, ale (przynajmniej w danym okresie czasu) bez negatywnych konsekwencji. Powtarzanie modelu picia ryzykownego nie gwarantuje, że nie przekształci się ono w picie szkodliwe.

Marskość wątroby - pierwsze objawy

Marskość wątroby – jest następstwem przewlekłych chorób wątroby, takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C, alkoholowe zapalenie wątroby, polekowe uszkodzenie wątroby, stłuszczenie wątroby. Choroba rozwija się bardzo powoli w czterech fazach:

Darmowe leki dla seniora - lista leków

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat są uprawnieni do otrzymania bezpłatnych leków. Sam wiek nie uprawnia jednak do skorzystania z tego przywileju. Muszą zostać spełnione również inne warunki, o których mowa poniżej.

Nie każdy lek zażywany przez seniora można otrzymać bezpłatnie.

Stwardnienie zanikowe boczne - SLA

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest to postępująca i nieuleczalna choroba neurologiczna prowadząca do zaniku funkcji mięśni. Choroba dotyka z reguły osoby dojrzałe (powyżej 50 roku życia). Do jej początkowych objawów zaliczamy: osłabienie i drżenie mięśni, bolesne skurcze mięśni, nadmierne zmęczenie.

Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu w chore miejsca lekarstwa przy użyciu urządzenia które generuje przepływ prądu stałego. Najpierw chore miejsce jest smarowane lekiem, następnie przykłada się do niego elektrody i uruchamia urządzenie, które ułatwia wprowadzanie leku.

Magnetoterapia

Magnetoterapia (wykorzystująca lecznicze działanie pola magnetycznego) - jest z sukcesem wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń, w tym urazów. Dzieje się tak, ponieważ pole magnetyczne przenika przez organizm wpływając na zmianę funkcji biologicznych tkanek i uaktywnia procesy regeneracyjne oraz odpornościowe, które w nim zachodzą.