header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Epidemia alergii i astmy

Piotr DabrowieckiRośnie liczba osób z alergią i astmą – katar, kaszel i problemy z oddychaniem, to tylko niektóre objawy, z którymi muszą się mierzyć chorzy. Zaburzają normalne funkcjonowanie i stanowią rosnące wyzwanie dla lekarzy. Na szczęście, dzięki rozwojowi medycyny, mogą oni oferować coraz nowsze leki, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta.

O tym, jak medycyna radzi sobie z rosnącym problemem alergii i astmy, w których z tych chorób dokonuje się szczególny postęp, czego potrzebują pacjenci w Polsce i czy mają dostęp do innowacyjnych terapii mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Panie Doktorze, alergie to coraz poważniejszy problem, który dotyka w szczególności dzieci. Wg WHO ok. 1/3 mieszkańców ziemi cierpi na różne formy alergii
– jak nauka radzi sobie z tym problemem?

Pomimo ciągłych badań nad alergią i astmą, opracowywania nowych leków, populacja chorych na alergię i astmę stale rośnie. Jako lekarze i naukowcy nie poddajemy się i staramy opracowywać coraz bardziej zaawansowane leczenie, które będzie szyte na miarę dla konkretnego pacjenta, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania choroby. Patrząc jednak na skalę zjawiska nie tylko lekarze powinni dyskutować o tym, jak zapobiegać alergii i astmie, ale również: osoby zajmujące się odżywianiem, ochroną środowiska, przemysłu i energetyki. Specjaliści tych dziedzin powinni wspólnie dyskutować nad poprawą środowiska i atmosfery, które mają wpływ na pojawianie się nowych uczuleń. Tymczasem nasza atmosfera stale się pogarsza, a wobec tego musimy przygotować się na to, że populacja osób z alergią i astmą będzie rosła. Średnio co 10 lat podwaja się liczba osób z tymi chorobami, a współcześnie, w XXI wieku możemy już mówić o epidemii.

W których z chorób alergicznych obserwuje Pan szczególny postęp w leczeniu pacjentów?

Szczególny postęp nastąpił w leczeniu astmy oskrzelowej, bo możemy stosować bardzo zaawansowane leczenie biologiczne. Obecnie pacjenci mają dostęp do 3 zaawansowanych terapii biologicznych wykorzystujących przeciwciała monoklonalne, które zmniejszają przeciwciała klasy IgE (są odpowiedzialne za proces uczulenia i objawy astmy alergicznej); blokują aktywność interleukiny 5 (odpowiedzialnej za wzrost, różnicowanie, dojrzewanie, aktywację i przeżywalność eozynofilów, które są głównymi komórkami układu odpornościowego biorącymi udział w rozwoju zapalenia w oskrzelach osób chorych na astmę) oraz zmniejszają stan zapalny w płucach, a przez to zmniejsza się również ilość zaostrzeń choroby, objawów astmy, a jakość życia chorych znacznie się poprawia.

Dziesięć lat temu nie mieliśmy takich możliwości, zatem możemy mówić o przełomie na miarę epoki. Bardzo mnie cieszy ten postęp, bo mówimy o leczeniu najciężej chorych. Jedna z moich pacjentek od dziecka leczyła się na alergie, miała atopowe zapalenie skóry, była uczulona na roztocza kurzu domowego, miała ciężką postać astmy, brała już wszystkie leki na astmę w najwyższych dawkach i nie było efektów. Ze względu na chorobę nie mogła wykonywać żadnego większego wysiłku fizycznego, bo nawet najmniejszy wywoływał duszności. Dlatego unikała aktywności, przez co przybierała na wadze. Dodatkowo przez atopowe zapalenie skóry często była wykluczona z grupy. Dla dziewczynki miało to bardzo negatywny wpływ na psychikę. Później, jako dorastająca dziewczyna chciała tańczyć, bawić się, żyć pełnią życia, a nie mogła, bo choroba jej to uniemożliwiała.
Ilość elementów, na które musi zwracać uwagę osoba chora, żeby nie zaostrzać objawów, jest przytłaczająca. Jeśli np. jechała windą i wsiadała do niej osoba mocno wyperfumowana, to pacjentka musiała ją opuścić, żeby uniknąć zaostrzenia duszności. Nieraz było tak, że biegła za autobusem, żeby zdążyć, wsiadała do niego zdyszana, natychmiast atakował ją duszący kaszel i w miejscu w którym stała, autobus się nagle wyludniał.
To wyjątkowo przykre dla młodej osoby, bo jest takie niezrozumienie społeczne dla osób chorych. Podobne zachowania towarzyszyły jej podczas zajęć – suche powietrze w pomieszczeniu wywoływały kaszel. Na początku nauczyciele to akceptowali, ale później zaczynały się docinki w jej stronę – cały czas wychodzisz, przeszkadzasz innym, nie mogę przez ciebie prowadzić lekcji.

U tej pacjentki dochodziło do trzech, czterech zaostrzeń w ciągu roku, przez co musiała brać sterydy doustne to skutkowało przyrostem wagi i problemami z miesiączką. Gdy otrzymała leczenie biologiczne (przeciwciała monoklonalne) jej stan w przeciągu kilku tygodni poprawił się na tyle, że mogła zrezygnować ze sterydów doustnych. Nadal bierze dość dużą dawkę leków wziewnych, ale jej życie nie jest już zagrożone - mogła wrócić do pracy, jest w stanie zajmować się domem, mieć interakcje międzyludzkie – może żyć normalnie. Dla mnie jej historia jest ogromnym źródłem satysfakcji z postępu medycyny, bo jeszcze kilka lat temu pacjentka musiałaby korzystać cały czas ze sterydów doustnych, a jej życie nie byłoby tak pełne.

Ważna dla leczenia alergii jest również immunoterapia swoista, nazywana kolokwialnie odczulaniem, która z jednej strony - zmniejsza objawy, a z drugiej - stanowi bardzo dobrą metodę prewencji. Immunoterapia swoista zmniejsza u pacjenta objawy, które mogą nawet zniknąć. Ponadto po zakończeniu leczenia działa pamięć immunologiczna, czyli pacjent nie reaguje na bodźce, które wcześniej wywoływały u niego: katar, kaszel czy duszności. Według mnie ta metoda jest nadal stosowana u zbyt małej liczby pacjentów, mimo że jest w zasięgu polskich lekarzy – jest kilka milionów osób, które potrzebują pomocy w walce z alergią, a w tej chwili odczulanych jest niewiele więcej niż 100 tys. chorych. Gdybyśmy leczyli więcej pacjentów, najlepszymi, dostępnymi metodami, to zapobiegalibyśmy także zjawisku rozwojowi astmy oskrzelowej, ponieważ lecząc przyczynowo alergię, np. alergiczny nieżyt nosa, to zmniejszamy o połowę ryzyko astmy oskrzelowej u tych pacjentów.
Czyli immunoterapia swoista nie tylko zmniejsza ilość objawów, ale również działa prewencyjnie.

Jakie nowe leki innowacyjne szczególnie poprawiają skuteczność leczenia?

To, co dla nas alergologów jest szczególnie ekscytujące to terapia przeciwciałami monoklonalnymi przeciwko interleukinie V, które blokują reakcję alergiczną. Jest to terapia na miarę XXI wieku, dlatego intensywnie prowadzimy poszukiwania pacjentów, którzy mogą z tej terapii skorzystać.

Czy polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych leków?

Według mnie w tej chwili jesteśmy w stanie leczyć pacjentów w Polsce na poziomie światowym. Zarówno zarząd Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i współpracujący z nim eksperci robią wszystko, żeby nawet najbardziej zaawansowane procedury terapeutyczne były dostępne dla pacjentów w Polsce. Niestety nadal duża część pacjentów – nawet około miliona nie jest zdiagnozowana, nie wie o swojej chorobie. To źle, bo wcześnie wykryta astma, pozwala na rozpoczęcie leczenia, które pozwoli zachować zdrowie – lepsze i na dłużej. Dlatego, gdy niepokoją nas duszność, kaszel czy alergie warto wybrać się do lekarza.

Na jakie nowe terapie czekają polscy pacjenci?

Pacjenci z niestabilną astmą czekają na nowe programy lekowe. Jeden z nowych leków powinien się pojawić w tym roku jako terapia stosowana w programie lekowym. Ponadto chcielibyśmy móc leczyć przeciwciałami monoklonalnymi coraz młodszych pacjentów – są dzieci z ciężką astmą, które praktycznie mieszkają w szpitalu, nie chodzą do szkoły, a ich jakość życia jest bardzo niska. To leczenie umożliwiłoby zmniejszenie do minimum negatywnych objawów astmy i tak jak w przypadku pacjentki, o której mówiłem wcześniej – pozwoliłoby normalnie żyć, co – raz jeszcze powtórzę – jeszcze kilka lat temu nie było możliwe i osoba z astmą musiała żyć pod presją choroby.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik. Taką możliwość daje im obowiązująca od 2014 roku ustawa transgraniczna.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie