header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Aparat ortodontyczny po 40+

Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do tego, że warto zdecydować się na korekcję wady zgryzu nawet po 40 roku życia, przekonują eksperci akcji „Nie musi Ci to przeszkadzać”. 

Na założenie aparatu ortodontycznego, o ile zdrowie na to pozwala, nigdy nie jest za późno. Mitem jest, że takie leczenie powinno się przeprowadzać jedynie w wieku młodzieńczym. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Jeśli jednak dopiero teraz mamy taką możliwość, to nie powinniśmy z niej rezygnować. O zaletach tej decyzji, zarówno zdrowotnych jak i psychologicznych, opowiadają eksperci akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Nie tylko estetyka

Niewłaściwe ustawienie zębów to nie tylko problem estetyczny. Może to również powodować szereg komplikacji zdrowotnych.

Prawidłowe ustawienie zębów względem siebie sprawia, że pacjent lepiej je doczyszcza. Dodatkowo minimalizuje to ryzyko chorób przyzębia. Poprzez dobry zgryz prawidłowo rozdrabnia pokarm i nie naraża stawu skroniowo-żuchwowego na dysfunkcje – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne możemy więc zniwelować wiele problemów z jamą ustną, z którymi borykaliśmy się do tej pory. Jednym z nich jest niedoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Pozostające w nich resztki pokarmów przyczyniają się do powstawania próchnicy. Nieprawidłowe ułożenie zębów w szczęce może również powodować szybsze i nierównomierne ich ścieranie, a obciążony staw skroniowo-żuchwowy to potencjalna przyczyna powracającego bólu głowy.

Aparat w każdym wieku

Leczenie ortodontyczne można zacząć w każdym wieku. Istnieją jedynie nieliczne przeciwskazania, które mogą nam uniemożliwić założenie aparatu.

Przeciwwskazania do noszenia aparatu dotyczą osób z obniżoną odpornością (np. białaczka). Aparatu nie zakłada się także pacjentom z chorobami przyzębia występującymi na różnym tle, także hormonalnym (cukrzyca niewyrównana), oraz osobom z zaawansowaną osteoporozą – komentuje stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Wiek nie jest więc przeszkodzą w spełnieniu marzeń o prostych zębach. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju aparaty. Również takie, które nie są widoczne. Warto też pamiętać, że aparat na zębach nie jest już powodem do wstydu czy obaw o swój wygląd.

Nikogo nie dziwi już aparat ortodontyczny noszony nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych, i to w różnym wieku. Oferta dostępna w gabinetach stomatologicznych jest obecnie znacznie szersza niż kilka lat temu. Aparat ortodontyczny, jeszcze do niedawna powód do wstydu, dziś uważany jest za modny gadżet. Prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne. Aparaty nie są już tak duże jak kiedyś, a kamyczki czy klamerki na zębach nie zaskakują już nikogo. A wręcz przeciwnie, mnogość wyboru, różnorodność kolorystyczna klamerek, pozwala skutecznie wyróżnić się wśród innych, podkreślić swój styl i osobowość – mówi psycholog Agnieszka Woźnica-Kowalewska, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie