header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Cukrzyca cichy wróg

Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

W 2040 roku chorych na cukrzycę ma być ponad 650 mln! Piszemy o cukrzycy typu 2, bo to najczęściej występujący rodzaj tej choroby – dotyka ona około 90 procent chorych na cukrzycę. Cierpią na nią nie tylko osoby starsze, ale także ludzie w młodym i średnim wieku.

Cukrzyca powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Zwykle nie daje żadnych objawów. Średni czas, jaki upływa od początku choroby do jej wykrycia wynosi aż 10 lat! I dlatego jest bardzo groźna – jeśli nie będzie wcześnie wykryta i leczona, pustoszy organizm, prowadzi do poważnych powikłań. Może spowodować uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność nerek, uszkodzenia nerwów, chorobę wieńcową, zawał serca, udar mózgu.

Cukrzycę typu 2 powodują zaburzenia wydzielania lub działania insuliny (hormonu odpowiadającego za stężenie glukozy we krwi) albo oba te czynniki jednocześnie. Przyczyną cukrzycy typu 2 może też być otyłość, która wywołuje insulinooporność, czyli zmniejszoną wrażliwość komórek organizmu na działanie insuliny. Każde z tych zaburzeń powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi 70-99 mg/dl, 100-125 mg/dl może być wynikiem stanu przedcukrzycowego, a stężenie powyżej 125 mg/dl może oznaczać cukrzycę.

Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy to dobry powód, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań i – jeśli do tej pory tego nie robiliśmy – zbadać poziom glukozy we krwi, a potem robić to regularnie. Poziom glukozy we krwi na czczo powinno się sprawdzać do 45 roku raz na trzy lata, potem raz w roku – wynik zawsze trzeba pokazać swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Coroczne badanie powinno się zrobić bez względu na wiek, jeśli mamy nadwagę czy otyłość, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia. Bardziej czujnym trzeba też być wtedy, gdy ktoś w rodzinie miał lub ma cukrzycę, bo możemy mieć skłonność do tej choroby. Wtedy też trzeba się częściej badać, prowadzić zdrowy tryb życia.

Z tym ostatnim zaleceniem wiążą się właśnie pytania, na które przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy warto sobie odpowiedzieć. Jak i co jem? Czy nie przesadzam z niezdrowymi tłuszczami i węglowodanami, a jem zbyt mało warzyw i owoców? Czy się nie przejadam? Czy jem regularnie, w spokoju, a nie w biegu? Czy mam właściwą wagę ciała – czy nie mam nadwagi lub otyłości, która „zaprasza” cukrzycę, zwiększa ryzyko jej wystąpienia? Czy jestem choć w umiarkowanym stopniu aktywny fizycznie – czy 3-4 razy w tygodniu na minimum godzinę wstaję z fotela, wybieram się na dłuższy spacer, basen, przejażdżkę na rowerze, nordic walking i zmuszam organizm, żeby choć trochę się zmęczył?

Odpowiedzmy sobie uczciwie na te pytania. Jeśli żyjemy na siedząco, mamy nadwagę, źle się odżywiamy, nie odkładajmy zmian, które trzeba wprowadzić do naszego trybu życia. Nie stawiajmy jednak z dnia na dzień wszystkiego na głowie, bo szybko się zniechęcimy i walka z niezdrowym stylem życia skończy się w ciągu kilku dni. Wyznaczajmy sobie raczej małe, realne cele i konsekwentnie je realizujmy. Na przykład jedzmy mniej słodyczy, wprowadźmy do kalendarza ten rodzaj aktywności fizycznej, który najbardziej nam odpowiada i starajmy się być w „naszej dyscyplinie” coraz lepsi (np. dłuższe, intensywniejsze spacery, wycieczki rowerowe). I poprośmy lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi, jeśli dawno go nie sprawdzaliśmy.

Centra Medyczne Medyceusz to sieć nowoczesnych, prywatnych placówek medycznych w Łodzi. W sześciu placówkach świadczone są kompleksowe usługi medyczne. W skład oferty wchodzi Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), opieka pediatryczna, poradnie lekarzy specjalistów (AOS), hospitalizacja planowa w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz, laboratoria, diagnostyka specjalistyczna, transport medyczny, nocna i świąteczna opieka lekarska. Sztandarową usługą CM Medyceusz jest diagnostyka obrazowa (RTG, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Mammografia). Placówki mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczą usługi komercyjne.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Aparat ortodontyczny po 40+

  Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

  Więcej…  
 • Krzywe zęby - co robić

  Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Stomatolog przypomina, dlaczego prosty zgryz jest tak istotny.

  Łatwiejsza higiena zębów

  Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką, a nawet nicią do zakamarków, usunąć resztki jedzenia i gromadzącą się na zębach płytkę nazębną.

  Więcej…  
 • Udar liczy się każda minuta

  Ze zdrowiem jest jak z biznesem, liczy się każda minuta. W wielu wypadkach tylko szybka reakcja i kompleksowe działania pozwalają po udarze mózgu wrócić do normalnego funkcjonowania. Dzięki temu wśród pacjentów po udarze nie brakuje osób, u których doszło do zupełnego ustąpienia objawów lub pozostały po nich minimalne ślady, możliwe do wykrycia praktycznie tylko w czasie badania neurologicznego. Ale w tym wypadku niezwykle ważne są leczenie i odpowiednia rehabilitacja.

  Więcej…  
 • Gdzie kupić dobre okulary?

  Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku” *1. Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  U optyka-rzemieślnika najchętniej

  Więcej…  
 • Mięśniak wielkości pomarańczy

  W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15 % Polek za pierwszą pomoc uznaje internet*1. O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

  Więcej…  
 • Jesienno zimowa depresja

  Brak słońca, krótkie dni, do tego chłód i wiatr mogą być przyczyną depresji jesienno-zimowej. Aby poprawić sobie nastrój należy znaleźć czas na relaks, uprawiać sport, a także właściwie się odżywiać. Pomocne będą również preparaty homeopatyczne, których działanie i bezpieczeństwo, potwierdzono badaniami klinicznymi.

  Co pogarsza nasz nastrój podczas zimy?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie