header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Szpiczak plazmocytowy

Piotr MajcherSzpiczak mnogi, obecnie zwany szpiczakiem plazmocytowym, to złośliwy nowotwór zlokalizowany w szpiku kostnym. Kiedyś rozpoznawany głównie u osób starszych. Niestety, statystyki z ostatnich lat wskazują na niepokojącą tendencję – coraz częściej na ten rodzaj nowotworu zapadają osoby znacznie młodsze, poniżej 55. roku życia. Obecnie w Polsce na szpiczaka mnogiego choruje ok. 6 tys. osób, przy czym rocznie rejestruje się od 1,5 do 2 tys. nowych zachorowań.

To wyjątkowo ciężka odmiana nowotworu, a osoby, które dotyka, przez długie lata zmagają się z dramatycznymi jej konsekwencjami. Naprzeciw potrzebom terapeutycznym i rehabilitacyjnym tych osób, wychodzi Uzdrowisko Nałęczów, które jako jedyne w Polsce podjęło się realizacji turnusów rehabilitacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego.

Turnusy rehabilitacyjne w Uzdrowisku Nałęczów, dedykowane pacjentom ze zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim, to 14-dniowe pobyty w Termach Pałacowych, z czterema zabiegami dziennie, zajęciami indywidualnymi, terapią psychologiczną, pełnym wyżywieniem i dostępem do strefy basenowej. Wszystko pod kontrolą lekarzy i fizjoterapeutów. Organizatorem turnusów jest Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, działająca w porozumieniu z Katedrą Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Nad całością programu czuwa jego twórca - wybitny specjalista prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, który jest krajowym konsultantem w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Chorzy na szpiczaka mnogiego cierpią m.in. na dolegliwości układu ruchu, powstałe zarówno w wyniku choroby, jak i skutków ubocznych jej leczenia. Konieczne jest zatem, umożliwienie im korzystania z rehabilitacji. - Każdy z pacjentów odbywał indywidualną konsultację z lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej, zajmującym się rehabilitacją onkologiczną. Lekarz ten, po zapoznaniu się z pełną dokumentacją medyczną decydował o wyborze zabiegów dedykowanych konkretnej osobie - wyjaśnia prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher. - Są to głównie hydromasaże, masaże klasyczne kręgosłupa oraz w związku z neuropatiami w kończynach dolnych (głównie stopach) masaże i ćwiczenia indywidualne. Wszystkie zabiegi prowadzone są przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, indywidualnie z każdym uczestnikiem i polegają głównie na wykorzystaniu kinezyterapii i hydroterapii oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń indywidualnych.

Trzy najważniejsze idee, jakie przyświecały tworzonym turnusom rehabilitacyjnym, dedykowanym chorym na szpiczaka mnogiego.

W tym roku odbyły się już dwa takie turnusy. Pierwsza piętnastoosobowa grupa pacjentów, miała okazję korzystać z zabiegów i terapii nałęczowskiego zdroju w kwietniu tego roku. We wrześniu odbył się drugi turnus - uczestniczyło w nim 17 osób będących w trakcie leczenia, przed i po autoprzeszczepach. W listopadzie br. Uzdrowisko planuje przyjęcie kolejnych pacjentów onkologicznych. – Bo nieprawdą jest, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z terapii Uzdrowiskowej. Ale decyzję o tym, kto może w takiej terapii uczestniczyć podejmuje lekarz onkolog lub hematoonkolog – tłumaczy Marcin Trębowicz, kierownik Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. – Trzy najważniejsze idee, które przyświecały tworzonym turnusom rehabilitacyjnym, dedykowanym chorym na szpiczaka mnogiego: To po pierwsze - usprawnienie układu ruchu, który jest nadwyrężony zarówno chorobą, jak i jej leczeniem. Po drugie, zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów, na każdym etapie ich leczenia. Bo nic tak nie demotywuje i nie spowalnia, jak cierpienie, ograniczające chęć do dalszej walki o zdrowie. Po trzecie – terapia psychologiczna, o której często zapomina się w trakcie całej terapii onkologicznej, a jest niezwykle istotna. Do tego zmiana otoczenia, klimatu i odpoczynek od codziennych obowiązków domowych, a jednocześnie możliwość spędzenia czasu w grupie osób z podobnymi problemami, a także wymiany doświadczeń dotyczących choroby i efektów jej leczenia - dodaje.

To, co warto podkreślić, to fakt, że większość zabiegów pacjentów drugiego turnusu, wykonywana była już w nowoczesnym Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”, które zostało otwarte w maju 2018. Dzięki temu, mogli korzystać z rehabilitacji z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. - My, chorzy na szpiczaka, nie zawsze możemy wykonywać wszystkie ćwiczenia rehabilitacyjne. Mówiąc wprost – wszystko nas boli, mamy problemy z chodzeniem i zawsze musimy informować o tym naszych rehabilitantów – mówi Helena Kulisa, pacjentka turnusu rehabilitacyjnego. – Dlatego cieszę się, że po raz pierwszy, mogłam korzystać z ćwiczeń rehabilitacyjnych, których wykonywanie umożliwia Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. Po pięciu dniach rehabilitacji – przyszłam na zajęcia wyprostowana! Muszę również wspomnieć o tym, jak dużą rolę odgrywają ćwiczenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim, znacznie łatwiej jest mi chodzić i utrzymać równowagę. Każdy z nas, kto uczestniczył w ćwiczeniach w Centrum „Werandki” może potwierdzić, jak niezwykle są one skuteczne. - Do tego stopnia, że z przyjemnością wracamy po więcej – dodaje.

Potwierdzeniem potrzeby tworzenia tego typu turnusów rehabilitacyjnych, są badania naukowe przeprowadzone przez specjalistów Katedry Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, które wykazały poprawę w zakresie dolegliwości bólowych i sprawności ruchowej Pacjentów po pierwszym turnusie.

W Uzdrowisku Nałęczów powstaje Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej

Obecnie, turnusy rehabilitacyjne w Uzdrowisku Nałęczów, dedykowane osobom chorym na szpiczaka mnogiego, nie mają finansowania ze strony NFZ. Dlatego są to pobyty komercyjne, odpłatne, co sprawia, że koszty, jakie muszą ponieść Pacjenci, są dla wielu z nich zbyt wysokie. Uzdrowisko Nałęczów złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowanie na ten obszar działalności i liczy na pozytywna decyzję.

- Nowotwory, to choroby cywilizacyjne, z którymi dzisiejsza medycyna próbuje sobie radzić, niestety z różnym skutkiem. Bo jak wiemy, nie zawsze osobom dotkniętym nowotworem udaje się wygrać z chorobą, a wiele z nich, do końca życia boryka się z dolegliwościami, które zaistniały w trakcie choroby, bądź są skutkiem leczenia onkologicznego - mówi Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Nałęczów S.A. - My jako Uzdrowisko Nałęczów, wychodzimy naprzeciw potrzebom medycyny, chcemy być wsparciem dla tradycyjnego lecznictwa onkologicznego i, poprzez ofertę turnusów rehabilitacyjnych, stanowić uzupełnienie pełnej terapii osób, cierpiących na szpiczaka mnogiego. Mogę już również zdradzić, że Uzdrowisko Nałęczów jest w trakcie prac, mających na celu utworzenie Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej. Do zadań Instytutu i Dyrektora Instytutu należeć będzie m.in. opracowywanie innowacyjnych metod leczenia, prowadzenie badań naukowych związanych z leczeniem uzdrowiskowym, kompleksowa rehabilitacja, a także rehabilitacja uzdrowiskowa oraz prowadzenie certyfikowanych szkoleń. Instytutem również pokieruje prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Woda z szałwii i aloesu

  Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

  Szałwia lekarska.

  Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć.

  Więcej…  
 • Zespół przewlekłego zmęczenia

  Joanna PietronIdziesz wcześnie spać, przesypiasz 7-8 godzin, a mimo to rano wstajesz zmęczony, niewyspany i rozdrażniony? W ciągu dnia nie masz energii, złe samopoczucie utrudnia ci normalne funkcjonowanie, a bezsilność i frustracja narastają… Znasz to? Nie ignoruj problemu – to może być zespół chronicznego zmęczenia. Co to jest i skąd się bierze – na te pytania odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - Uwaga na serce

  Krzysztof StrojekDlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca? Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych
  i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.

  Nie tylko poziom insuliny

  Więcej…  
 • Bezpłatne badania anty-HCV

  W Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje ponad 400-500 tys. osób. Z czego jedną z najczęściej występujących jest alkoholowa choroba wątroby. Drugą co do częstości przyczyną przewlekłych chorób wątroby jest zakażenie wirusem HCV (hepatitis C virus) i wirusem HBV (hepatitis B virus). Samo zakażenie wirusem WZW typu C może dotyczyć w Polsce ponad 200 tys. osób. Każdego roku z powodu chorób wątroby umiera ok. 6-7 tys. osób, a śmiertelność w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższa wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

  Więcej…  
 • Aparat ortodontyczny po 40+

  Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

  Więcej…  
 • Krzywe zęby - co robić

  Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Stomatolog przypomina, dlaczego prosty zgryz jest tak istotny.

  Łatwiejsza higiena zębów

  Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką, a nawet nicią do zakamarków, usunąć resztki jedzenia i gromadzącą się na zębach płytkę nazębną.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie