Zapalenie skóry z powodu radioterapii

Radioterapia, niszcząca komórki nowotworowe, powodować może popromienne zapalenie skóry. Występują wówczas oparzenia, suchość, zaczerwienienie, świąd czy złuszczanie i pękanie naskórka. aguastop

Do zmniejszenia stanu zapalnego zaleca się stosowanie preparatów łagodzących.

Na czym polega radioterapia?

Radioterapia to najstarsza, po chirurgii, metoda leczenia chorób nowotworowych, która polega na szkodliwym wpływie, promieniowania jonizującego, na komórki i jądra komórkowe.

Jednak niszczone są nie tylko komórki nowotworowe, ale również te zdrowe. Dlatego, aby jak najbardziej je chronić, całkowitą dawkę promieniowania, podaje się w wielu seansach (tzw. dawki frakcjonowane). Między kolejnymi seansami napromieniania, zdrowe komórki mogą się zregenerować i naprawić powstałe w nich uszkodzenia. Natomiast komórki nowotworowe nie potrafią tego robić tak sprawnie jak zdrowe i, gdy dostaną kolejną dawkę promieni, wówczas giną.

 

Popromienne zapalenie skóry


Nastąpił wielki postęp techniki w sposobie dostarczania dawki do obszarów tarczowych, jak i ochronie narządów krytycznych. Jednak nie da się uniknąć szkodliwego wpływu na skórę, która niestety zawsze znajduje się w obszarze napromieniania. Dlatego radioterapia pociąga za sobą ryzyko wystąpienia popromiennego zapalenia skóry.

 

Dolegliwości odczynu popromiennego


Odczyn wczesny I stopnia występuje po 5-20 dniach od naświetlania. Wówczas pojawia się rumień, który po kilku tygodniach przemija. Powoduje on przebarwienia i złuszczanie, a w obrębie skóry owłosionej głowy, niekiedy częściowe lub całkowite wyłysienie.

W odczynie II stopnia, który pojawia się kilka dni wcześniej niż I stopnia, oprócz rumienia występuje mniej lub bardziej nasilony obrzęk i pęcherze. Zmianom towarzyszy ból, a w obrębie skóry owłosionej pozostaje trwałe wyłysienie.

Odczyn III stopnia może wystąpić po kilku dniach po naświetlaniu. Rumieniowi i pęcherzom towarzyszą wówczas bardzo wolno gojące się, głębokie owrzodzenia, które utrzymują się nawet przez miesiące i lata.

 

Czynniki nasilające zapalenie


Na stopień odczynu popromiennego wpływ ma:

  •  indywidualna promieniowrażliwość skóry
  •  choroby współistniejące (cukrzyca i niewydolność nerek)
  •  spożywanie alkoholu i palenie papierosów
  •  niedostateczny stopień odżywienia
  •  starszy wiek.

 

Najbardziej narażone obszary


Większego uszkodzenia skóry pod wpływem promieniowania jonizującego spodziewać się należy w miejscach, gdzie:

  •  stykają się dwie powierzchnie skóry (krocze, pierś)
  •  naskórek jest cienki (twarz, krocze, pacha)
  •  skóra przylega do kości
  •  integralność skóry została już przerwana przez wcześniejsze operacje, oparzenia czy inne urazy.

 

Krem łagodzący przy radioterapii


W aptekach dostępne są preparaty łagodzące skórę np. AQUASTOP® Radioterapia, który w składzie zawiera alantoinę oraz olej lniany, bogaty w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (w tym omega-3 i -6). Produkt przeznaczony jest do ochrony skóry w trakcie trwania radioterapii i po jej zakończeniu.

Preparat ogranicza popromienne uszkodzenia skóry takie jak: oparzenia, suchość, zaczerwienienie, świąd, złuszczanie i pękanie naskórka. Nie tylko natłuszcza skórę, gdyż tworzy na jej powierzchni ochronny filtr, dzięki czemu zabezpiecza również przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych. W efekcie przyspiesza gojenie, wygładza i regeneruje uszkodzoną skórę.

 

Więcej informacji na temat produktu na stronie Producenta: Aquastop - radioterapia