header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

DŁUGI WEEKEND MAJOWY

Festiwal Choragwi

MUZEUM PAŁACU w WILANOWIE warsztaty kaligrafii / Festiwal Chorągwi

Warsztaty kaligrafii, podczas których będzie można wykonać kopię rękopisu Konstytucji 3 maja. Okolicznościowa lekcja historii pozwalająca zrozumieć, co się wydarzyło 3 maja 1791 r. A także spektakularny Festiwal Chorągwi połączony z pokazami musztry i kuglarzy dworskich. W długi weekend zapraszamy do Muzeum Pałacu w Wilanowie!

 

CO SIĘ WYDARZYŁO 3 MAJA 1791 r.? | warsztaty dla rodzin z dziećmi

Szczegóły i zakończenie tej historii poznamy w trakcie lekcji. Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów będzie możliwość wytłoczenia na prasie drukarskiej karty z jednym z artykułów Ustawy Rządowej z 1791 r. Spotkanie odbędzie się w wyjątkowych wnętrzach pałacu w Wilanowie, należących w latach 1799–1821 do jednego z sygnatariuszy Ustawy Rządowej – Stanisława Kostki Potockiego oraz w Scriptorium Villa Nova.

TERMIN: 3 maja, godz. 10.30–12.30

WSTĘP: 10 zł / osoba

ZBIÓRKA: w szatni pałacowej

BILETY: w kasie muzeum

PATRONAT MEDIALNY: Polskie Radio Dzieciom | Dziecko w Warszawie

 

WARSZTATY KALIGRAFII | dla dorosłych i dzieci

 

W tym szczególnym dniu zachęcamy do wspólnego wykonania kopii rękopisu Ustawy Rządowej. Tekst konstytucji będziemy przepisywać wzorem pisma polskiego, opracowanym przez Onufrego Kopczyńskiego i podanym w Nauce od dobrem piśmie z roku 1807. Naukę pisma poprzedzą rozmaite ćwiczenia kaligraficzne. Przypomnimy również okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz jej dalsze losy.


TERMIN: 3 maja, godz. 14.00–18.00 | można dołączyć w dowolnym momencie
ODBIORCY: dorośli i dzieci
KOSZT: bilet wstępu do parku

BILETY: w kasie muzeum

 

 

IX FESTIWAL CHORĄGWI

 

Zobaczcie żonglerkę flagami, która może przybierać formy taneczne lub zbliżone do wojskowej musztry. Dajcie się zaprosić do zabawy dworskim kuglarzom, którzy zaprezentują rozrywkę rodem z królewskiego dworu. Weźcie udział w warsztatach tańca dawnego. Bądźcie jurorami w konkursie duetów chorągwiarzy. 2 maja zapraszamy na IX Festiwal Chorągwi na dziedziniec pałacu w Wilanowie!

MIEJSCE: dziedziniec główny
TERMIN: 2 maja, godz. 12.00–17.00

WSTĘP: wolny

WSPÓŁORGANIZACJA: Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy

 

INFORMACJE o warsztatach kaligrafii i lekcji historii

Katarzyna Pietrzak

 1. t. 22 544 27 58
  m. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

INFORMACJE o Festiwalu Chorągwi

Adrian Ordakowski
t: 531 058 880
m: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

POZA TYM w DŁUGI WEEKEND w WILANOWIE ODBĘDĄ SIĘ:

 • 4 maja: Spacer o zmierzchu po parku wilanowskim
  5–6 maja: Weekendowe zwiedzanie pałacu w Wilanowie (języki: polski i angielski)
 • 5–6 maja: Weekendowe zwiedzanie parku wilanowskiego
  5 maja: Warsztaty koronki klockowej
  6 maja: Warsztaty konserwatorskie dla rodzin
  6 maja: Koncert w pałacu w Wilanowie

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Ukryta otyłość, jak się jej pozbyć?

  Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

  Może i coraz więcej osób ma z tym kłopot. To przeważnie ludzie młodzi lub w średnim wieku, którzy są nieaktywni, żyją na siedząco, niezdrowo się odżywiają. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej – tak zwany tłuszcz trzewny, otaczający nasze narządy wewnętrzne, które go nie dostrzegamy

  Więcej…  
 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  

Aktualności seniora

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie