Tabu w PRL Kino Przytulne

Kino Przytulne ŁDK zaprasza na wyjątkowe pokazy krótkometrażowych filmów, pochodzących z bogatych zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Dzięki najnowszym możliwościom technicznym, wszystkie materiały będziemy mogli zaprezentować po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku jakości ultra HD.

W lutym kolejny zestaw filmów, poruszających tematy kontrowersyjne, niewygodne i zakazane, niepasujące do pozytywnych realiów PRL-u.

Tabu w PRL, cześć 2 – UŻYWKI I NAŁOGI:

Ostrzegamy, Trucizna!

(1950) reż. Zbigniew Kuźmiński (17 minut)

Film oświatowy ostrzega przed tragicznymi skutkami nadużywania alkoholu. Na przykładzie prowadzonych w okresie Polski Ludowej programów walki z alkoholizmem twórcy ukazują jego zgubny wpływ na życie jednostek w społeczeństwie. Film wskazuje na zagrożenia, które powoduje spożywanie wódki, takie jak: niszczenie organów organizmu ludzkiego, negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i życie rodzinne, niezdolność do pracy, czy wypadki samochodowe. Twórcy zwracają uwagę na to jak duże straty społeczne i jak wiele tragedii ludzkich jest skutkiem nadużywania alkoholu i nakłania do wspólnej walki z alkoholizmem. Głos lektora uzupełniony został krótkimi uwagami ze strony występujących postaci, członków komitetu do walki z alkoholizmem. Obraz wzbogacają animowane zdjęcia biologicznych narządów organizmu ludzkiego, ukazujących negatywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka.

Twarz wroga

(1965) reż. Edward Etler (10 minut)

Film ukazuje sugestywny obraz "twarzy" groźnego wroga ludzi - alkoholu.

Nie pal papierosów

(1969) reż. Jerzy Popiel-Popiołek (12 minut)

Film demonstruje szereg doświadczeń świadczących o szkodliwości palenia tytoniu.

Z powodu papierosa

(1966) reż. Edward Etler (9 minut)

Film edukacyjny ostrzegający przed zgubnymi skutkami beztroskiego obchodzenia się z niedopałkiem papierosa. Komentator uzmysławia słuchaczom, że może on stać się przyczyną pożaru.

Przyszłość

(1981) reż. Marek Koterski (40 minut)

Film o Monarze. Bardzo twarde, nieraz drastyczne rozmowy Marka Kotańskiego z pacjentami ośrodka odwykowego. Dokumentalna opowieść o ludziach pogrążonych w nałogu narkotycznym. Film o młodych narkomanach, którzy podjęli próbę wydobycia się z tego straszliwego kręgu uzależnienia. Ich ostatnią szansą na życie jest pobyt w Monarze - Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Narkomanów k/Gawrolina, prowadzonym przez psychologa Marka Kotańskiego. Ten utalentowany wychowawca związał swe życie z młodymi narkomanami, jest z nimi, by mogli żyć, żyć bez śmiercionośnych dawek narkotyku. Film dając obraz bytowania w Monarze członków zespołu, odkrywa przede wszystkim ich wnętrza. Kontakt Kotańskiego ze swymi podopiecznymi uzmysławia wartość jaką stanowić może człowiek dla drugiego człowieka.

POKAZY: 17 lutego godz.19.00, 19 lutego godz.16.30, 20 lutego godz.18.30.

Bilety w cenie 12 złotych (na cały zestaw filmów) do nabycia 20 minut przed każdym pokazem, przed salą kina (płatność gotówką).