Późne debiuty

Pozne debiuty 2017

Projekt filmowy, który zmienia rzeczywistość. Pracownia Filmowa „Cotopaxi” szykuje się do kolejnej premiery filmów autorstwa warszawskich seniorów.

5 lat, 33 filmy, 5 premier, 165 uczestników w wieku od 56 do 84 lat, ponad 420 godzin warsztatów, nagrody i niezliczone pokłady radości, oklasków i poczucia spełnienia. Oto bilans dotychczasowych edycji projektu „Późne debiuty”, w ramach którego warszawscy seniorzy i seniorki mogą realizować się w roli filmowców. Jak będzie wyglądał tegoroczny finał przedsięwzięcia? Przekonamy się o tym już 4 grudnia podczas premiery w Kinie Muranów.

Działający od 2012 roku cykl projektów „Późne debiuty”, prowadzony przez Pracownię Filmową „Cotopaxi”, ma na celu podniesienie aktywności społecznej osób starszych, integrację między- i wewnątrzpokoleniową oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu. Przygodę z „Cotopaxi” zacząłem 7 lat temu od spotkań w ramach koła filmowego na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwszy projekt z osobami starszymi, który zaczęliśmy na Żoliborzu, był fantastycznym doświadczeniem i inspiracją dla mnie do pracy badawczej. To nie tylko dobra zabawa na "planie filmowym", to przede wszystkim ludzkie historie, świetne kontakty interpersonalne oraz przeświadczenie, że projekty filmowe mogą zmieniać rzeczywistość – opowiada Kamil Matuszczyk, facylitator działający w Pracowni Filmowej „Cotopaxi”. Przekonałem się, że niezależnie od wieku, statusu społecznego, materialnego czy poziomu sprawności film daje możliwość wyrażenia najtrudniejszych emocji, podzielenia się największymi pasjami i marzeniami z widzami. Rosnąca liczebnie publiczność w trakcie uroczystych premier i towarzyszące jej pozytywne emocje były impulsem do pracy z kolejnymi grupami.

W tegorocznej edycji, noszącej tytuł „Akademia 2.0” wzięło udział 46 uczestników z różnych zakątków stolicy, w tym podopieczni Centrum Społecznego PACA 40 i Staromiejskiego Domu Kultury. Przez kilka miesięcy kursanci pod bacznym okiem wolontariuszy i animatorów uczyli się obsługi sprzętu, zagadnień technicznych i poznawali podstawy tworzenia obrazu filmowego. Każda grupa miała za zadanie opracować scenariusz filmu krótkometrażowego, a następnie zrealizować go z wykorzystaniem wideo uczestniczącego – techniki, w której jednym z nadrzędnych elementów jest pozostawienie kursantom wolności twórczej co do tematów, formy czy gatunku.

Najbardziej motywujące jest dla mnie to, gdy widzę zaangażowanie u uczestników oraz to, że wiedzę zdobytą na warsztatach teoretycznych przekładają na praktykę – mówi Karolina Grzegorzak, jedna z facylitatorek. Cieszy mnie również fakt, że "bakcyl filmowca" zostaje czasem zaszczepiony u nich na dłużej niż tylko na czas trwania projektu. Często po zakończeniu prac uczestnicy i uczestniczki dalej filmują, fotografują, montują materiały (już na własny, prywatny użytek).

Owocem pracy seniorów podczas kilkumiesięcznych warsztatów jest aż 6 filmów reprezentujących różne gatunki i poruszających wiele ważnych, ciekawych, zabawnych niekiedy tematów. Będzie je można zobaczyć podczas premiery w Kinie Muranów 4 grudnia o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Nie ma we mnie zgody na powierzchowną ocenę ludzi, na kult młodości czy też w przypadku innych grup, z którymi pracuję, stygmatyzację osób z niepełnosprawnością. Boimy się starości, boimy się niepełnosprawności, a  tak nie musi być – podsumowuje Aleksandra Bradel, facylitatorka pracująca w „Cotopaxi” od 4 lat.

PÓŹNE DEBIUTY: AKADEMIA 2.0
4 grudnia (poniedziałek), g. 17:00
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5
Wstęp wolny