O Alzheimerze z poetą i ekspertami

sopoteka 2017 1

Chorzy na niepamięć – tak mówi o osobach z demencją, Michał Zabłocki, poeta, autor piosenek m.in. w repertuarze Grzegorza Turnaua,

autor wierszy o matce, znanej aktorce Alinie Janowskiej, która od kilku lat zmaga się z chorobą Alzheimera.

Wzruszające, pełne emocji ale i humoru, spotkanie z Michałem Zabłockim oraz ekspertami, którzy na co dzień zajmują się osobami z demencją i zaburzeniami pamięci odbyło się w Sopotece. Licznie przybyli seniorzy, opiekunowie oraz osoby zainteresowane tematyką, wysłuchali wierszy z nowego tomiku „Janowska”, które przeczytał aktor Kuba Kornacki. Organizatorzy - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, wybrali do zaprezentowania wiersze, w których poeta opisuje swoje przeżycia związane z chorobą mamy. Autor opowiadał jak zmienia się sytuacja całej rodziny, kiedy choruje bliska osoba. O tym, że opieka nie jest łatwa i trzeba przeorganizować całe życie. Podkreślał, że poczucie humoru często pomaga przetrwać trudne chwile. „… Będzie radość i zabawa z tego Alzheimera. Nie ma mowy o rozpaczy, płaczu, przygnębieniu … obśmiejemy to choróbsko …” pisze w jednym z wierszy.

W debacie, która była ważnym punktem spotkania uczestniczyli przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających osoby z demencją  oraz ich opiekunów: Mirosława Józefowicz - Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą  Alzheimera, Małgorzata Chrzanowska, psycholog Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, Roksana  Kaczmarek, kierownik Środowiskowego Domy Samopomocy dla osób z zaburzeniami pamięci, Fundacja Niesiemy Pomoc, Weronika Wańska, psycholog, Dom Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Michał Zabłocki.

Uczestnicy debaty podkreślali jak ważne jest przygotowanie zarówno osoby chorej, jak i jego rodziny do życia z przewlekłą, postępującą chorobą, jaką jest Alzheimer oraz inne demencje. – Nie wstydźcie się, proście o pomoc, pytajcie, szukajcie wsparcia – apelowała Pani Zofia, której mąż zmagał się z tą chorobą.

- Edukacja opiekuna na temat choroby i zmian, jakie zachodzą wraz z jej postępem, pozwala opiekunowi lepiej zrozumieć i poradzić sobie z destrukcyjnym czasem zachowaniem chorego, który niekiedy diametralnie zmienia swoje zachowanie i osobowość – podkreśla Małgorzata Chrzanowska, psycholog z sopockiego MOPS-u, jednocześnie prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Ważne jest aby znaleźć klucz do osoby z demencją. Szukać w niej to co jest zachowane i na tym pracować. Bazować na tym kim był ten  człowiek, czym się zajmował, co lubił robić. Ważne jest również odciążenie rodziny, wsparcie opiekuna. Większość chorych w miarę rozwoju choroby wymaga stałej obecności opiekuna, pielęgnacji i konieczności stałego czuwania nad jego bezpieczeństwem, co często prowadzi do przewlekłego zmęczenia i wypalenia opiekuna. Niezbędne jest więc czasowe odciążenie w sprawowaniu bezpośredniej opieki domowej. Taką możliwość dają np. usługi opiekuńcze świadczone przez opiekunkę środowiskową lub dzienny pobyt w ośrodku wsparcia.

- Zapewnienie kompleksowego specjalistycznego wsparcia choremu i jego rodzinie może znacząco pomóc w ich wzajemnym lepszym funkcjonowaniu i poprawić jakość ich życia. Warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu i skorzystać z różnych form wsparcia, jakie oferują instytucje i organizacje pomocowe – dodaje Anna Jarosz, dyrektor sopockiego MOPS-u.