Literacki przewodnik po Nowej Hucie

literacki przewodnik po nh

Literacka Nowa Huta 2019

W ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida rozpoczęła realizację projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”, podczas którego odbędą się spacery po dzielnicy oraz wydana zostanie publikacja dr Anny Grochowskiej – autorski bestselerowej monografii Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie.

Pierwszy spacer literacki po Nowej Hucie rozpocznie się 13 lipca 2019 r. o godz. 15.00 na Placu Przy Poczcie pod hasłem „Miasto dobrego losu? Literacka Nowa Huta od socrealizmu do odwilży”. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzą, w jaki sposób pisarze stworzyli mit pierwszego socjalistycznego miasta w Polsce, by tuż przed nadejściem odwilży wywołać w Nowej Hucie największy skandal poetycki doby PRL. Natomiast na 22 września 2019 r. zaplanowano spacer pod tytułem „Kobiety do piór! Literatura kobiet w Nowej Hucie”. Początek o godz. 15.30 pod Kopcem Wandy. Uczestnicy przemierzą Nową Hutę ścieżkami kobiet-pisarek i kobiet-bohaterek. Będzie się można zatem przekonać, że Nowa Huta jest kobietą, wszak od początku jej istnienia budowniczki i pisarki tworzyły ją symultanicznie z cegły i liter, „z żelaza i świadomości”, jak pisała Szymborska. Wstęp na spacery jest wolny, jednak trzeba się wcześniej zapisać.

14 grudnia 2019 r. o godz. 16.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) odbędzie się finał projektu i premiera „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie”. Wówczas będzie można także spotkać się i porozmawiać z autorką. Publikacja zabierze czytelnika w podróż po miejscach znajdujących się na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Będą to zarówno przestrzenie znane, jak i nieoczywiste. Wszystkie zostały opisane przez polskich pisarzy w różnych okresach: od czasów odległych, na długo przed powstaniem tej dzielnicy Krakowa, aż po czasy współczesne. Czytelnicy zwiedzą główne założenia urbanistyczne i najważniejsze obiekty, ale także wejdą do bloków, na klatki schodowe, niekiedy do mieszkań, na bazary, do domów handlowych. „Przewodnik” przygotowany zostanie z myślą o osobach, które chcą zwiedzić Nową Hutę w sposób inny niż dotychczas, jak również z myślą o miłośnikach literatury.

Tekst „Przewodnika” okraszony zostanie cytatami z dzieł literatury polskiej, w których pojawia się przestrzeń Nowej Huty. To cytaty z prozy, poezji, dramatu, reportażu, literatury wspomnieniowej, dzienników, listów etc. Ta gatunkowa różnorodność sprawia, że każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie – od miłośnika poezji po fana literatury fantasy. W „Literackim przewodniku” ujęta zostanie również literatura dziecięca i młodzieżowa, co niewątpliwie zachęci do zwiedzania i przyszłej lektury najmłodszych odbiorców. Książka pokaże, że o Nowej Hucie i o terenach, na których powstała najwięksi polscy pisarze na przestrzeni epok. Obok nich spotkamy tu także nazwiska autorów z dzisiejszej perspektywy mniej znanych, niekiedy zapomnianych. Będzie to zatem pogłębiona refleksja nad zjawiskami kultury – tej dawnej, jak i całkiem współczesnej. „Przewodnik” odniesie się do tekstów takich postaci, jak: Franciszek Wężyk, Wojciech Bogusławski, Hugo Kołłątaj, Cyprian Kamil Norwid, Stefan Żeromski, Stanisław Wyspiański, Tadeusz Konwicki, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Wisława Szymborska, Adam Ważyk, Ryszard Kapuściński, Jerzy Lovell, Jerzy Andrzejewski, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jan Józef Szczepański, Jerzy Pilch, Jan Polkowski, Marcin Świetlicki. Znajdziemy tu również lokalnych ludzi pióra, takich jak: Sławomir Shuty, Adam Miklasz, Paweł Majka, Iwona Wojas-Gierłach, Renata Radłowska, Katarzyna Kobylarczyk itd.

Nowa Huta jako szczególna dzielnica Krakowa znana jest w całej Polsce. „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” ukaże zatem perspektywę historyczną dzielnicy i literacko-urbanistyczne oraz społeczne i tożsamościowe konsekwencje wydarzeń historycznych mających miejsce po 1945 roku dotyczących tej części Krakowa. Literackie opowieści o dzielnicy złożą się na historyczny obraz tej części miasta. Ponadto rzetelnie przedstawione tło historyczne unaoczni odbiorcy, jak dalece wydarzenia minionych czasów miały wpływ na tworzenie i przekształcanie się dzielnicy nie tylko w sferze architektoniczno-urbanistycznej, ale i tożsamościowej, literackiej, symbolicznej, mitologicznej.