Wydarzenia w POS 21-27 styczeń

POS Lodz budynek

21, STYCZNIA /poniedziałki/ DZIENNIKI KAROLEWSKIE.
Cykl spotkań dla seniorów z pogranicza dokumentu prowadzone przez Ewę Łukasiewicz. Warstwę dokumentalną spotkań stanowić będą zebrane i opowiadane przez uczestników historie.

Początkowa ich różnorodność nabierze kształtu uporządkowanych bloków tematycznych, które stanowić będą podstawę do stworzenia interaktywnej wystawy w przestrzeni filii Karolew.
Godzina: 14:00-16:00
Miejsce: Filia Karolew, Bratysławska 6a
Wstęp wolny
Obowiązują zapisy: 42 687 02 07, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22 STYCZNIA /wtorek/ DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO. WARSZTATY SUMI-E.

Sumi- e, to jeden ze stylów japońskiej sztuki nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego).

Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualną interpretację danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki Sumi- e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. Według mistrzów Sumi- e, tworzenie przy zastosowaniu jedynie czerni i bieli jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu.

Dla tych, którzy nigdy jeszcze nie malowali jest to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, że talent nie najważniejszy. Liczy się chęć poznania siebie, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich możliwości.

Godzina: 16:00

Miejsce: Filia Karolew, Bratysławska 6a

Wstęp wolny

Obowiązują zapisy: 42 687 02 07, l

24, STYCZNIA /czwartki/ ZAJĘCIA DLA PRZYSZŁYCH MAM, ZAJĘCIA DLA MAM Z NIEMOWLAKAMI.
1) Zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży. Wyselekcjonowane ćwiczenia dla Pań przygotują ciało na czas ciąży, porodu oraz połogu, pozwolą bezpiecznie zachować aktywność podczas ciąży oraz szybciej wrócić do formy kiedy maluszek będzie już na świecie.

Godzina: 11:30

2) Zajęcia dla świeżo upieczonych mam, które chcą poznać bezpieczne ćwiczenia pomagające wrócić do formy po porodzie, poprawić nastrój i rozładować stres oraz nawiązać więź z niemowlakiem podczas wspólnych ćwiczeń.
Zajęcia poprowadzi Klaudia Kwiatos – doświadczona trenerka i tancerka. Ukończyła kurs trenera personalnego oraz kursy specjalistyczne dotyczące treningów z kobietami w ciąży i po porodzie. Od 10 lat prowadzi zajęcia taneczne, fitness, stretching, treningi indywidualne. Od kilku lat pracuje również z kobietami w ciąży i po ciąży.
Godzina: 12:30
Miejsce: Siedziba Poleskiego Ośrodka Sztuki, Krzemieniecka 2a
Cena jednych zajęć: 20 zł od osoby
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (zajęcia odbywają się przy zapisanych minimum 3 osobach)
Płatność gotówką w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a

24 STYCZNIA /czwartek/ „LUDZIE ŁODZI” - PROMOCJA KSIĄŻKI PAWŁA PATORY.

Zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Ludzie łodzi” – Pawłem Patorą.

Gośćmi wieczoru będą m.in. Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Jacek Moll i Krzysztof Cwynar, jedni z bohaterów książki.

Paweł Patora- Z wykształcenia matematyk. Od 1980 r. dziennikarz. Wcześniej nauczyciel i rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej. Były redaktor naczelny w łódzkich redakcjach Gazety Wyborczej i Super Expressu. Pracował też w Telewizji Łódź, a ostatnio przez ok. 20 lat w Dzienniku Łódzkim. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Łodzi Akademickiej dla Dziennikarzy „Honor Academicus”. Został też odznaczony Medalem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. W latach 2001 – 2006 był prezesem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od wielu lat prowadzi warsztaty z dziennikarstwa prasowego dla studentów dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorem trzech tomików wierszy satyrycznych, fraszek i limeryków: „Pokochaj teściową”, „Pokochaj teścia” i „Pokochaj siebie”, a także autorem programów kabaretu seniorów „Bi-Ba-Bo” i aktorem tego kabaretu. Od pięciu lat biega, m. in. maratony. Jest ojcem dziennikarza śledczego Tomasza Patory.

Godzina: 18:00

Miejsce: Siedziba Poleskiego Ośrodka Sztuki, Krzemieniecka 2a

25.01 godz. 18.30/piątek/ KOBIETA W BAŚNIOWYM LESIE-wykład Doroty Bielskiej

Wykładem Doroty Bielskiej rozpoczynamy cykl wykładów o kobiecie w kulturze. Spotkania będą miały charakter niezobowiązującego spotkania, a nawet klubu dyskusyjnego, przy kominku i herbacie. Każde spotkanie będzie połączone z prezentacją wybranego dzieła (filmu, spektaklu, obrazu, performansu, ilustracji książkowych itp.). Na spotkania zapraszamy wszystkich, którzy interesują się szeroko rozumianą kobiecością w aspekcie kulturotwórczym.

KOBIETA W BAŚNIOWYM LESIE – PRÓBA WSPÓŁCZESNEGO ODCZYTYWANIA ARCHETYPÓW KOBIECOŚCI W BAŚNIACH, BAJKACH I LEGENDACH - WYKŁAD

Perspektywa kulturowa najbardziej znanych baśni. Analiza wybranych baśni z pozycji bohaterki – dziewczynki, czyli próba zastanowienia się czym w istocie karmimy nasze umysły i umysły naszych dzieci. Wykład ma na celu głęboką refleksję nad naturą i istotą kobiecości zarówno w kontekście archetypów kulturowych jak i zmian społeczno – cywilizacyjnych, które stawiają kobietom i mężczyznom nowe wyzwania.

Spektakl dla najnajów Rok - Krok

Spektakl familijny/ dzieci do lat 3.

27.01 godz. 12.00/niedziela/ “Rok-Krok” Spektakl dla najnajów ( spektakl familijny/ dzieci do lat 3 )

Skąd się wziąłem? Czyli jestem kulką w basenie wypełnionym innymi kulkami, kropelką w oceanie? Ja czyli Ty. Spektakl Rok-Krok to przedstawienie w nurcie naj-najów czyli teatru dla najmłodszych widzów (0-3). W związku ze specyfiką percepcji widza spektakl budowany na zasadzie wrażeniowej a nie fabularnej. Odwołując się do zmysłu wzroku kolejne sceny przedstawiają kolejne ruchome obrazy. Bardzo ważny jest również zmysł słuchu. Spektakl wykorzystujący muzykę immanentną (instrumentarium o brzmieniach etno) tworzoną przez muzyka (i kompozytora zarazem) traktowanego na równi z aktorami. Troje artystów tworzących zdarzenia teatralne wspólnie. Spektakl pod względem treści opowiada o naturze i rozmnażaniu, wpisanymi w cyklicznie po sobie następujące fazy. Przyroda (Ziemia) traktowana jako tocząca się kula. Pory roku. Pory dnia. Fazy księżyca. Żywioły. Baza tekstowa przedstawienia – tekst „Kulki” (Dorota Bielska), który jest wariacją na temat różnych kulistych form występujących w przyrodzie. Styl języka tekstu nawiązuje do mowy wczesnodziecięcej. Spektakl budowany na rytmach, powtórzeniach, muzyczności języka traktowanego alogicznie. Ostatni obraz i zarazem finalna scena przedstawienia to spontaniczna interakcja z widownią, kiedy dzieci zostają wpuszczone na scenę i zaproszone do zabawy wybranymi elementami scenografii – kulkami. W przypadku tak młodego widza rola powyższej formy zabawy wydaje się sympatyczną koniecznością.

Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska

Scenografia: Mateusz Mirowski

Muzyka (na żywo): Katarzyna Tercz

Występują: aktorzy Teatru Rebelia

Wstęp bezpłatny. miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki ul. Krzemieniecka 2a