Emerytury - przelew pocztowy, czy konto w banku?

Do niedawna emerytury i renty były dostarczane przez listonosza. W mentalności społecznej ukształtował się pewien rytuał. Zbliżał się dzień wypłat świadczeń i wszyscy oczekiwali z utęsknieniem na listonosza, który z wdzięczności zawsze obdarowywany był końcówką. Przyzwyczajenia te ulegają zmianie. Seniorzy coraz częściej wybierają przelew na konto. Która z opcji jest korzystniejsza?

Około 53 proc. emerytów zdecydowało się na przelew pocztowy. Pozostali jednak wciąż preferują przekaz pocztowy. Nie ulega wątpliwości, iż dziesięciomilionowa grupa emerytów stanowi niezwykle atrakcyjną grupę docelową dla banków. Być może wpływy ich są niewielkie, jednak nie bez znaczenia jest ich regularność.

Seniorzy niechętnie decydują się na założenie konta bankowego. Nie widzą potrzeby zgłębiania skomplikowanych umów i zasad obsługi konta, karty debetowej. Nie chcą ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ renta zazwyczaj z trudem wystarcza na miesiąc. Dodatkowym atutem przekazów pocztowych okazuje się wygoda. Seniorzy, by dostać emeryturę nie muszą czekać w kolejce w banku, uczyć się obsługi bankomatu. Często powstaje także obawa, przed kradzieżą. Zaletą przekazu pocztowego jest bezpieczeństwo i wygoda. Pieniądze przynosi im znajomy listonosz, do którego mają zaufanie.

Eksperci są przekonani, iż niski poziom ubankowienia w Polsce wynika z niskich dochodów, braku odpowiedniej edukacji finansowej oraz z faktu iż seniorzy nie są obiektem zainteresowania banków uniwersalnych.

Mimo wszystko warto zastanowić się na ofertą dedykowaną niektórych banków. Wprawdzie tylko nieliczne wprowadziły konto dla seniorów, mimo wszystko oferty te starają się przystosować do specyficznych potrzeb osób starszych.

Katarzyna Matczuk