AMD – złodziej wzroku

Wraz z wiekiem organizm człowieka jest coraz bardziej podatny na wszelkiego rodzaju schorzenia. Szczególnie wrażliwym narządem są oczy. Jedną z chorób, na którą są one narażone, jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Jest to groźna choroba, która prowadzi do utraty prawidłowego widzenia centralnego.

Plamka to miejsce w siatkówce oka o największej rozdzielczości widzenia. Jej uszkodzenie powoduje przede wszystkim pogorszenie ostrości wzroku do dali i bliży, ubytek w polu widzenia i problemy z postrzeganiem barw. Do grona najbardziej zagrożonych tą chorobą należą osoby po 50 roku życia. W tej grupie jest to najczęstsza przyczyna ciężkiej utraty widzenia, praktycznej ślepoty. W krajach rozwiniętych z powodu AMD wzrok traci od 1,2 do 30 proc. populacji w wieku powyżej 50 lat.

Tajemnicza choroba

Lekarzom do tej pory nie udało się poznać dokładnych przyczyn powstawania AMD. Naukowcy uważają, że choroba ta wynika z mutacji kodu genetycznego, czyli zmian, które się w nim dokonują. Może dochodzić do tego spontanicznie lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Z wiekiem warto więc uważnie obserwować stan swoich oczu.

- Do pierwszych objawów AMD zalicza się przede wszystkim zniekształcanie i wykrzywianie widzenia linii prostych. Z tego powodu narastają trudności w czytaniu oraz pojawiają się zaburzenia w widzeniu centralnym, czyli tego, co znajduje się w środku obrazu – mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka z kliniki okulistycznej Lexummedica. – W konsekwencji, w późniejszym czasie, dochodzi do znacznego upośledzenia widzenia do dali i bliży ¬- dodaje.

Jak leczyć AMD?

Dzisiejsza medycyna nie wynalazła jeszcze lekarstwa pozwalającego całkowicie wyleczyć AMD. W Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek hamujący rozwój wysiękowej postaci tej choroby, jest nim Lucentis. Postać mokra AMD (wysiękowa) występuje rzadziej, ale przebiega znacznie szybciej i może doprowadzić do poważnej utraty wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Działanie Lucentisu polega na blokowaniu czynnika stymulującego rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych tworzących się pod plamką, które mogą powodować krwawienia. Podawany jest on do wnętrza gałki ocznej za pomocą zastrzyków. Niestety ta, jak i inne nowoczesne metody, nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia.

Wczesne wykrywanie

Często jest tak, że we wczesnym stadium choroba w ogóle nie wpływa na jakość widzenia. Bardzo ciężko jest wtedy o szybą reakcję. W tym celu zaleca się osobom w wieku powyżej 50 roku życia regularne wizyty u okulisty, a w szczególności wykonywanie tzw. badania dna oka.

- Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym, umożliwia ocenę stanu siatkówki, nerwu wzrokowego i naczyń. Dzięki niemu, często można rozpoznać AMD co pozwala na podjęcie natychmiastowego leczenia w przypadku zdiagnozowania wczesnej, wysiękowej postaci zwyrodnienia a w rezultacie uniknąć nieodwracalnych zmian w widzeniu – mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka.

Komentarze  

#1 Marian 2011-10-18 14:25
Seniorzy, jak już mamy swoje lata to dbajmy o swoje zdrowie i wzrok. Żona gdzieś zasłyszała i namawia mnie, abym przebadał bezpłatnie wzrok w jakimś salonie optycznym. Tylko nie wiem co i jak i gdzie. Czy wie ktoś może coś o bezpłatnej akcji dot. badania wzroku?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Optometrysta czy optyk?

  Kodeks dobrych praktyk optyka i optometrysty – czyli po czym poznać specjalistę? Jak wynika z badań *1 ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada „wadę wzroku”. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież. Dlatego obecnie tak istotna jest prawidłowa profilaktyka narządu wzroku. Wśród specjalistów zajmujących się ochroną i zdrowiem naszych oczu, obok okulisty można wymienić optyka oraz optometrystę. I w tym momencie pojawia się pytanie, po czym rozpoznać profesjonalistę, aby mieć pewność co do jego wiedzy i kompetencji?

  Badanie wzroku dobry specjalista

  Zakres obowiązków i ważne wykształcenie

  Więcej…  
 • Zwyrodnienia stawów u seniorów

  Wraz z wiekiem zmienia się ilość i jakość chrząstki stawowej, co może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. Powoduje ona ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie jego kształtu i ograniczenie ruchomości. Na zdjęciach radiologicznych, zmiany zwyrodnieniowe, stwierdzić można u ok. 60% osób po 60. roku życia.

  mezczyzna kolano 11

  Więcej…  
 • Dłonie starzeją się najszybciej, jak o nie dbać?

  To one starzeją się najszybciej – 6 prostych sposobów na piękne dłonie

  Są naszą wizytówką. Warto więc poświęcić im tyle uwagi, co skórze twarzy. Jak zadbać o zdrowy wygląd dłoni?

  Codzienny kontakt z detergentami, zimne powietrze, alergie, nieodpowiednia dieta czy nawet zwykłe prace biurowe niekorzystnie wpływają na stan naszych dłoni. Warto o nie zadbać, tym bardziej, że ich skóra jest cienka i delikatna, łatwo poddaje się działaniom czynników zewnętrznych i wcześniej niż skóra twarzy ulega procesom starzenia.

  meskie dlonie 1

   

  Więcej…  
 • Zajady, kiedy najczęściej atakują?

  Niektóre stany organizmu, przyzwyczajenia lub warunki, w jakich się znajdujemy powodują, że okolice ust stają się bardziej podatne na pojawienie się zajadów. Najpierw w okolicy kącika ust można zaobserwować zaczerwienienie i wysuszenie skóry, a następnie pęknięcie, na którym tworzy się bolesna nadżerka. W jakich sytuacjach zajady atakują najczęściej?

  elegancka kobieta 1

  Choroby przewlekłe i infekcje

  Więcej…  
 • Swędzące oczy – jak sobie poradzić z problemem?

  Swędzące oczy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przyczyną takich nieprzyjemnych odczuć może być na przykład długa praca przed monitorem komputera. Spędzanie wielu godzin na oglądaniu telewizji lub wpatrywaniu się w tablet, także nie posłuży naszym oczom. Kolejnym z powodów może być przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których powietrze wysusza oko i powoduje to duży dyskomfort. Stany alergiczne to kolejna z przyczyn swędzenia oczu. Jak sobie radzić z tą niedogodnością? Jeżeli dokucza nam alergia, wtedy problem mogą rozwiązać tabletki na uczulenie oraz specjalne krople. Podstawą jednak jest zdiagnozowanie, na co tak naprawdę jesteśmy uczuleni. Tylko wtedy można wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Więcej…  
 • Olej lniany - kondycja skóry

  Kremy, których skład oparty jest na oleju lnianym, nie tylko wspomagają równowagę wodno-tłuszczową skóry, ale również ograniczają podrażnienia. Dzieje się tak, gdyż olej ten zawiera Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (zwane witaminą F), a także witaminę E. Skład preparatów uzupełniony może być o pantenol, który wspomaga działanie witaminy F.

  para seniorow

  Poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego, otrzymywany jest olej roślinny, który ma żółtawe zabarwienie i intensywny, cierpki zapach. Podstawą jego budowy są Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (nazywane witaminą F), gdyż w ponad 50% składa się z kwasu linolenowego (omega-3), w 15% z linolowego (omega-6), a w 15% z oleinowego (omega-9). Poza tym zawiera witaminę E (tokoferol), czyli przeciwutleniacz.

  Więcej…  
 • Przetłuszczająca się skóra

  Masz przetłuszczającą się skórę? Ten problem może to wina wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Zaburzenia hormonalne, także nie ułatwiają walki z tym defektem. Czasami zdarza się, że tłusta skóra to obrona przed niewłaściwą pielęgnacją za pomocą niedobranych kosmetyków. O skórę z tego typu problemami trzeba właściwie dbać, a także najpierw postawić na odpowiednią diagnostykę, najlepiej pod okiem dermatologa, który pomoże zdiagnozować przyczyny tego stanu rzeczy.

  cialo 1

  Na podstawie jego diagnozy, można wdrożyć odpowiednie leczenie, wraz z właściwą pielęgnacją, które pomoże pozbyć się problemu lub go zmniejszyć. Skórę przetłuszczającą się należy pielęgnować kosmetykami, które hamują rozwój bakterii, matują i zmniejszają stany zapalne.

  Więcej…  

Pasje Seniora

 • Jonasz w brzuchu Lewiatana

  Jonasz w brzuchu Lewiatana

  DOJRZAŁE KINO na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym - Jonasz w brzuchu Lewiatana Kino Pod Baranami środa, 1 czerwca 2016, godz. 11.00

  Więcej…  
 • Świat bez wolności

  Zycie na podsluchu

  Gośćmi specjalnymi przeglądu będą m.in. Jiří Menzel, Marta Meszaros i Vytautas Landsbergis. W programie jest 13 filmów, których wspólnym wątkiem jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.

  Więcej…  
 • SIŁOWNIA JEST TEŻ DLA CIEBIE - wykład 25 maja

  banersmall

  Zapraszamy na wykład Fizjoterapeuty Dariusza Straszewskiego pt. „Siłownia jest też dla Ciebie”, który odbędzie się w Domu Kultury „Stokłosy” ul. Lachmana 5 w najbliższą środę, w godz. 11.00-12.15.

  Więcej…  
 • Kapsuła czasu- Żarki Letnisko

  Zarki Letnisko 2016 05 19

  W czwartek 19.05.2016 została odsłonięta tablica upamiętniająca wkopanie w ubiegłym roku kapsuły czasu. Sam pomysł powstał zaraz po wkopaniu kapsuły. Długo nie wiedzieliśmy, jaki kształt i wygląd ma mieć tablica i na czym się ma ona znajdować.

  Więcej…  
 • Bądź piękna na Dzień Matki

  Pod Kasztanami plakat 1

  23.05., GODZ 18:00, BĄDŹ PIĘKNA NA DZIEŃ MATKI Klub Pod Kasztanami Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Płoszczyny 1)

  Więcej…  
 • NASZA MŁODSZA SIOSTRA | UMIMACHI DIARY

  Nasza mlodsza siostra

  DOJRZAŁE KINO Kino Pod Baranami środa, 25 maja 2016, godz. 11.00

  W środę (25 maja) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na film Nasza młodsza siostra - subtelną opowieść o siostrzanej miłości i bliskości nakręconą przez uznanego japońskiego reżysera Hirokazu Kore-edę, nagrodzonego na festiwalu w Cannes za film Jak ojciec i syn.

  Więcej…  
 • Wykład w Nowohuckiej Akademii Seniora

  C Nowak Demografia 1

  23.05., GODZ. 15.00, WYKŁAD: CO SIĘ STAŁO Z RODZINĄ? Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a)

  Wykład poświęcony będzie zagadnieniom dotyczącym współczesnych zmian demograficznych. Prowadzący wykład, prof. Czesław Nowak, opowie o powodach, dla których zmieniają się modele rodziny i o paradoksach rządzących wskaźnikami wzrostu liczby ludności. Usłyszeć także będzie można o zmianie stylu życia i zmianach zachodzących na rynku żywności, które również wywierają wpływ na współczesne przeobrażenia demograficzne.          

  Wstęp wolny dla słuchaczy NAS

   
 • Krótki film o 70-letniej słupszczance, która w wieku 65lat otworzyła własną firmę.

  wlasna firma

  Krótki, inspirujący film o 70-letniej słupszczance, która w wieku 65lat otworzyła własną firmę i zajęła się swoją pasją - ceramiką. Pani Janka jest autorką miniatur słupskich zabytków. Została wyróżniona stypendium Prezydenta Słupska. Prowadzi liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych. W tym roku minęło 5 lat od momentu powstania pracowni i Pani Janina nie zamierza osiadać na laurach i dalej się rozwijać!

  Więcej…  
 • Wystawa AGATY NOREK

  Tarcze obronne plakat 1

  Wystawa AGATY NOREK - „Tarcze obronne - sztuka przeciwko przemocy” Wystawa czynna od 23 maja do 17 czerwca 2016 r. od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00

  UWAGA! Wystawa dla osób od lat 16-tu.

  Więcej…  

Nowości

Wyszukiwanie