header


AMD – złodziej wzroku

Wraz z wiekiem organizm człowieka jest coraz bardziej podatny na wszelkiego rodzaju schorzenia. Szczególnie wrażliwym narządem są oczy. Jedną z chorób, na którą są one narażone, jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Jest to groźna choroba, która prowadzi do utraty prawidłowego widzenia centralnego.

Plamka to miejsce w siatkówce oka o największej rozdzielczości widzenia. Jej uszkodzenie powoduje przede wszystkim pogorszenie ostrości wzroku do dali i bliży, ubytek w polu widzenia i problemy z postrzeganiem barw. Do grona najbardziej zagrożonych tą chorobą należą osoby po 50 roku życia. W tej grupie jest to najczęstsza przyczyna ciężkiej utraty widzenia, praktycznej ślepoty. W krajach rozwiniętych z powodu AMD wzrok traci od 1,2 do 30 proc. populacji w wieku powyżej 50 lat.

Tajemnicza choroba

Lekarzom do tej pory nie udało się poznać dokładnych przyczyn powstawania AMD. Naukowcy uważają, że choroba ta wynika z mutacji kodu genetycznego, czyli zmian, które się w nim dokonują. Może dochodzić do tego spontanicznie lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Z wiekiem warto więc uważnie obserwować stan swoich oczu.

- Do pierwszych objawów AMD zalicza się przede wszystkim zniekształcanie i wykrzywianie widzenia linii prostych. Z tego powodu narastają trudności w czytaniu oraz pojawiają się zaburzenia w widzeniu centralnym, czyli tego, co znajduje się w środku obrazu – mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka z kliniki okulistycznej Lexummedica. – W konsekwencji, w późniejszym czasie, dochodzi do znacznego upośledzenia widzenia do dali i bliży ¬- dodaje.

Jak leczyć AMD?

Dzisiejsza medycyna nie wynalazła jeszcze lekarstwa pozwalającego całkowicie wyleczyć AMD. W Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek hamujący rozwój wysiękowej postaci tej choroby, jest nim Lucentis. Postać mokra AMD (wysiękowa) występuje rzadziej, ale przebiega znacznie szybciej i może doprowadzić do poważnej utraty wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Działanie Lucentisu polega na blokowaniu czynnika stymulującego rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych tworzących się pod plamką, które mogą powodować krwawienia. Podawany jest on do wnętrza gałki ocznej za pomocą zastrzyków. Niestety ta, jak i inne nowoczesne metody, nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia.

Wczesne wykrywanie

Często jest tak, że we wczesnym stadium choroba w ogóle nie wpływa na jakość widzenia. Bardzo ciężko jest wtedy o szybą reakcję. W tym celu zaleca się osobom w wieku powyżej 50 roku życia regularne wizyty u okulisty, a w szczególności wykonywanie tzw. badania dna oka.

- Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym, umożliwia ocenę stanu siatkówki, nerwu wzrokowego i naczyń. Dzięki niemu, często można rozpoznać AMD co pozwala na podjęcie natychmiastowego leczenia w przypadku zdiagnozowania wczesnej, wysiękowej postaci zwyrodnienia a w rezultacie uniknąć nieodwracalnych zmian w widzeniu – mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka.

Komentarze  

#1 Marian 2011-10-18 14:25
Seniorzy, jak już mamy swoje lata to dbajmy o swoje zdrowie i wzrok. Żona gdzieś zasłyszała i namawia mnie, abym przebadał bezpłatnie wzrok w jakimś salonie optycznym. Tylko nie wiem co i jak i gdzie. Czy wie ktoś może coś o bezpłatnej akcji dot. badania wzroku?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego?

  pomiar cisnienia

  Problem nadciśnienia dotyka wielu Polaków. Jak pokazują statystyki, zbyt wielu go jednak ignoruje, bo choroby układu krążenia są w Polsce wciąż najczęstszą przyczyną zgonów. Nadciśnienie „nie boli”, nie musi się rozwijać latami czy dawać wyraźnych symptomów, ale potrafi zabić. Warto więc regularnie wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego, bo to może uratować życie.
  Aby zmierzyć ciśnienie, kiedyś należało się udać do pobliskiej poradni, gdzie pomiar wykonywany był najczęściej przez dyżurującą pielęgniarkę. Dziś, kiedy aparaty do mierzenia ciśnienia są tak powszechnie dostępne i stosunkowo łatwe w obsłudze, każdy może mieć własny ciśnieniomierz w domu i wykonywać pomiary samodzielnie. To duża wygoda, ale i pewne ryzyko błędu, dlatego należy bardzo dokładnie stosować się do zasad prawidłowego mierzenia ciśnienia tętniczego oraz brać pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku.

  Więcej…  
 • Cudowne właściwości lnu

  Cudowne właściwości tej rośliny oleistej znane były już w starożytnym Egipcie. Olej z niej wytwarzany stosowali Rzymianie i Grecy do pielęgnacji i wzmacniania organizmu. Dlaczego oleju lnianego warto używać nie tylko w codziennej diecie, ale także szukać w kosmetykach i lekach?

  Len zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Jego włókna i ziarna znaleziono nawet w egipskich grobowcach. Egipcjanie wykorzystywali go w celach leczniczych i zdrowotnych. Olej wytwarzany z lnu stosowany był w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie kobiety używały go do celów pielęgnacyjnych, a mężczyźni cenili jego właściwości wzmacniające.

  Cenna zawartość

  Olej lniany powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Jest przezroczysty, żółtawy, o charakterystycznym zapachu i cierpkawym smaku. To bogate źródło cennych nienasyconych kwasów w optymalnych proporcjach.

  Więcej…  
 • Czerniak nowotwór skóry

  Rocznie w Polsce diagnozuje się około 2 do 2,5 tysiąca przypadków zachorowania na czerniaka. Z tego 3-15 procent stanowią tak zwane czerniaki występujące rodzinnie, do których predyspozycje dziedziczymy w genach. Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym stadium, co daje blisko 100-procentową szansę na całkowite wyleczenie.

  Czerniak jest wyjątkowo złośliwą odmianą nowotworu skóry. Stanowi od 1 do 2 procent wszystkich diagnozowanych nowotworów w Polsce. Niestety w ostatnich latach lekarze obserwują systematyczny wzrost zachorowalności na to schorzenie, nie tylko w Polsce, ale ogólnie na całym świecie. Ofiarami czerniaka są przeważnie ludzie rasy białej, coraz więcej pacjentów jest z grupy wiekowej 30-50 lat, co dotąd było rzadszym zjawiskiem.

  Co powinno zwrócić szczególną uwagę

  Czerniaka diagnozuje się wstępnie według systemu klasyfikacji ABCDE:

  Więcej…  
 • Płynna spirulina w walce z wirusami

  Babcine metody na infekcje wirusowe, jak imbir, cebula czy czosnek, a także popularne leki dostępne bez recepty, nie zawsze działają. Dlatego coraz bardziej popularne są preparaty, które zawierają spirulinę. Dostępny jest także jej płynny wyciąg, o wyższej koncentracji niż mają tabletki. Jego antywirusowe działanie potwierdzono w piśmie naukowym.

  Słodkowodna alga.

  Mimo dzisiejszej degradacji środowiska naturalnego, woda niektórych akwenów, nadal jest źródłem związków organicznych i substancji mineralnych, o wysokim stężeniu. Jedną z nich jest Spirulina platensis, czyli żyjąca w jeziorze jak glon, mała alga. W Azji, używana jest powszechnie od tysięcy lat, jako lek lub produkt wykorzystywany w diecie. grypa spirulina

  Więcej…  
 • Co język mówi o zdrowiu?

  Myjesz zęby i nagle dostrzegasz niepokojące zmiany na swoim języku. Warto dobrze mu się przyjrzeć, ponieważ mówi on dużo o kondycji naszego organizmu i może ostrzegać przed poważnymi chorobami. Czasami niewłaściwa higiena jamy ustnej także może sprawiać, że nasz język wygląda niezbyt dobrze. Język jest bardzo ważny w naszym organizmie. Dzięki niemu czujemy smak, możemy mówić, przełykać i mamy właściwie umiejscowioną szczękę oraz zęby. Co więc powinno nas zaniepokoić?

  jezyk

  Więcej…  
 • Rehabilitacja kolagenem - nowoczesna terapia dla osób starszych

  Posiada niezwykłą w świecie biologii wytrzymałość mechaniczną. To dzięki niemu nasz organizm może przenosić tak ogromne siły i jest odporny na wiele szkodliwych czynników. Kolagen - białko, które nadaje naszemu ciału właściwy kształt. W naszym ciele struktury kolagenowe walczą na pierwszej linii frontu, a ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest czas. Już po 25 roku życia zaczyna nam brakować tej ważnej cząsteczki.

  Więcej…  
 • Kalendarz badań profilaktycznych w 2017 roku

  Badania profilaktyczne wykonuje się w celu wykrycia chorób, które długo mogą nie dawać widocznych objawów, a jednocześnie sieją spustoszenie w naszym organizmie. Jakie badania powinno wykonywać się regularnie i z jaką częstotliwością?

  Dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck przypomina, jakie badania powinniśmy wykonać w Nowym Roku, aby skontrolować nasz stan zdrowia.

  Nasz organizm powinniśmy obserwować każdego dnia i reagować zawsze, gdy tylko nas coś zaniepokoi. Nie ma jednak potrzeby, aby każdego miesiąca odwiedzać lekarza lub laboratorium diagnostyczne. Są bowiem badania, które możemy wykonywać samodzielnie, np. raz w miesiącu. Należą do nich:

  Więcej…  

Aktualności seniora

Gerontofobia

Gerontofobia – niechęć (wręcz nienawiść) do osób starszych przejawiająca się m.in. w złym wyobrażeniu na temat seniorów i starości, niechętnych postawach wobec osób w podeszłym wieku, wręcz irracjonalnym lęku przed osobami starszymi. Jest to pojęcie zbliżone do ageizmu (dyskryminacji ze względu na wiek), ale obejmujące węższy zakres.

Finansowanie kapitałowe

Finansowanie kapitałowe (w systemie emerytalnym) – oparte jest na idei samofinansowania. Pracownik odprowadza składki przez cały okres swojej aktywności zawodowej. Po przejściu na emeryturę wypłacane jest mu świadczenie w wysokości środków zgromadzonych na koncie. Oznacza to, że pracownik gromadzi oszczędności z myślą o przeznaczeniu ich na własną emeryturę.

Więcej…

Finansowanie repartycyjne

Finansowanie repartycyjne (w systemie emerytalnym) – oparte jest na idei zobowiązania międzypokoleniowego, co oznacza że składki osób pracujących są przeznaczane na finansowanie bieżących emerytur. W momencie gdy pracownik przechodzi na emeryturę jego świadczenie jest finansowane ze składek osób aktywnych zawodowo. Oznacza to, że pracownik nie gromadzi oszczędności z przeznaczeniem na własną emeryturę.

Więcej…

Pasje Seniora

 • Przedpremierowy weekend w Kinie Atlantic

  Sztuka kochania

  POKAZY PRZEDPREMIEROWE FILMU „SZTUKA KOCHANIA” W KINIE ATLANTIC POKAZY PRZEDPREMIEROWE FILMU "SZTUKA KOCHANIA". TYDZIEŃ PRZED OFICJALNĄ PREMIERĄ

  Więcej…  
 • WYJĄTKOWY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  Dziadka internet

  Tegoroczny Dzień Dziadka i Babci to coś więcej niż okazja do wręczenia kwiatów czy czekolady. A wszystko dzięki inicjatywie „Podaruj dzi@dkom internety”, zorganizowanej przez Wrocławskie Centrum Seniora i wiodących producentów z branży IT.

  Więcej…  
 • LA LA LAND | LA LA LAND

  La La Land 1

  DOJRZAŁE KINO - La La Land Kino Pod Baranami środa, 25 stycznia 2017, godz. 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na film La La Land – zdobywcę aż siedmiu złotych Globów, w tym za najlepszy film, scenariusz i reżyserię.

  Więcej…  
 • Wykład w Nowohuckiej Akademii Seniora

  NAS Gwiazdy filowe 1

  23.01. GODZ. 15.00, WYKŁAD: GWIAZDY FILMOWE – WCZORAJ I DZIŚ. Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a)

  Wykład poświęcony gwiazdom filmowym wygłosi Anita Piotrowska – krytyk filmowy, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”.

  Więcej…  
 • Z okazji Dnia Babci i Dziadka

  Kino Muranow

  KINO MURANÓW DLA SENIORÓW! Z okazji Dnia Babci i Dziadka w weekend 21-22 stycznia zniżki dla widzów powyżej 60 roku życia!

  Więcej…  
 • Kino Przytulne REPERTUAR

  Kino przytulne

  20 stycznia -16 lutego 2017 

   

  ŁÓDZKI DOM KULTURY  UL. TRAUGUTTA 18   (WEJŚCIE OD UL. KILIŃSKIEGO)   II PIĘTRO  SALA 232 BEZ KOMERCJI, BEZ POPCORNU I BEZ REKLAM

  20 I   PT 15.00   NIEZWYKŁE CHINY: TYBET – 5 ZŁ           

 • Wydarzenia dla seniorów

  Zgody czy rak to wyrok 1

  19.01. GODZ. 16.30, CZY RAK TO WYROK, CZYLI O PROFILAKTYCE CHORÓB NOWOTWOROWYCH Klub Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1)

  Więcej…  

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie