header


Tai chi - sztuka walki dla seniorów

Starsze osoby nie są "skazane" na bezpieczny nordic walking. W ofercie popularnych aktywności ruchowych mają wiele ciekawych możliwości, takich jak joga, basen, czy taniec. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tai chi.

Chińska sztuka walki tai chi, stanowi doskonałą formę gimnastyki. Uprawiając ją zyskujemy świetną formę, optymalną wydolność organizmu oraz poprawę koordynacji ruchowej. Dzięki tym wszechstronnym ćwiczeniom odzyskamy pewny chód.

tai-chi

Seniorzy wraz z wiekiem skarżą się na utratę kontroli nad własnym ciałem. Spowolniona motoryka oraz brak elastyczności sprawiają, że seniorzy ulegają upadkom, które często mają przykre konsekwencje w postaci złamań, zwichnięć, czy bolesnych stłuczeń.

Tai chi oferuje seniorom zestaw niezwykle efektywnych ćwiczeń, które znacznie poprawią koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom nauczymy się bespiecznie balansować ciałem, poprawimy wydolność organizmu i ogólną wytrzymałość. Zyskamy także świadomość własnego ciała i pewny, stabilny chód.

Trening tai chi polega na powolnym wykonywaniu zestawu precyzyjnych ruchów. Liczy się płynność i kontrola nad ciałem. Powtarzając wielokrotnie znany układ pracujemy nad precyzją ruchu, ćwicząc koordynację i stabilność ciała. Ćwiczenia tai chi stanowią doskonałą profilaktykę, która pozwoli nam zmniejszyć ryzyko bolesnych upadków, które często kończą się poważnymi urazami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Haluksy – deformacja palucha

  Koślawe paluchy, czyli potocznie zwane haluksy, to nie tylko problem estetyczny. Są one często bolesne, utrudniają chodzenie i dobranie właściwego obuwia. Choroba zwyrodnieniowa wpływająca na zniekształcenie kończyny dolnej dotyka przeważnie kobiet. Wśród głównych przyczyn jej wystąpienia wskazuje się na nadwagę, noszenie niewłaściwego obuwia, na przykład o zbyt wąskich czubkach i na bardzo wysokim, niestabilnym obcasie, płaskostopie czy prowadzenie stojącego trybu życia. Nie należy zapominać również o genetycznych skłonnościach do ujawnienia się opisywanego schorzenia..

  Więcej…  
 • Szafran zastosowanie w medycynie

  Szafran, czyli krokus o pięknych, fioletowych kwiatach ma zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna i przyprawa. Ze względu na zwiększanie poziomu „hormonów szczęścia” tj. serotoniny i dopaminy, pomaga utrzymać pozytywny nastrój, szczególnie podczas stresowych okresów. Dlatego wspomaga leczenie stanów depresyjnych.

  Szafran, czyli krokus.

  Szafran to substancja, która pozyskiwana jest z krokusa uprawnego, czyli rośliny o pięknych kwiatach, które mają fioletowy kolor. Rośnie w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Ze względu na wiele cennych właściwości, szafran znajduje zastosowanie jako:

  Więcej…  
 • Seks po sześćdziesiątce

  Michalina Wisłocka dla seniorów Przepis na seks po sześćdziesiątce

  Z najnowszego raportu dot. seksualności Polek wynika, że w życiu kobiet po 60. i 70. seks jest tak samo istotny jak dla kobiet młodszych, w wieku 35-49 lat. Niemal dwie trzecie seniorek uprawia seks, a prawie połowa po 60. roku życia uważa się za atrakcyjne pod tym względem.

  Seniorzy sex po 60

  Więcej…  
 • By nieśmiałość nie utrudniała życia…

  Nieśmiałość utrudnia życie zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Niektórzy ludzie nie mają problemów z nawiązywaniem kontaktów, potrafią odnaleźć się w różnych sytuacjach, podjąć działania, przewodniczyć danej grupie, przyjąć na siebie odpowiedzialność za wykonanie powierzonych zadań czy zabrać głos na forum. Inni są wycofani wolą pozostać na uboczu niż publicznie wyrazić własne zdanie. Nieśmiałość utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, wpływa na postrzeganie siebie, porównywanie z innymi, a w konsekwencji również na budowanie swej tożsamości oraz poczucia wartości. W związku z tym co należy zrobić, by pokonać własną nieśmiałość?

  Więcej…  
 • Lifting twarzy ultradźwiękami

  Fala ultradźwiękowa, o wysokiej energii, która skupiona jest na precyzyjnie punktowanym obszarze, prowadzi do skrócenia i skręcenia włókien kolagenu, co zwiększa napięcie i pogrubienie skóry. Dlatego wykorzystywana jest nie tylko do liftingu szyi i twarzy, ale także do poprawy wyglądu całego ciała.

  Jak działa fala ultradźwiękowa?

  Technologia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) wykorzystuje skoncentrowane ultradźwięki, które mają wysoką częstotliwość. Jej istotą jest precyzyjne skupienie fali ultradźwiękowej, o wysokiej energii na małym, punktowanym obszarze.

  Działanie urządzenia, które wykorzystuje tą technologię, opiera się na zogniskowanych ultradźwiękach o dużym natężeniu, które oddziałują na tkanki na dwa sposoby:

  - termiczny

  - mechaniczny.

  Więcej…  
 • Problemy z poceniem

  Wiele osób zmaga się z problemem nadmiernej potliwości. Nasilają się one szczególnie, gdy wzrasta temperatura, jesteśmy zestresowani lub organizm jest osłabiony. Może to być również konsekwencja związana z problemami hormonalnymi w organizmie, ale również z innymi czynnikami. Do nadmiernej potliwości przyczynia się również tłuste jedzenie, duże ilości kawy, alkoholu, palenie papierosów oraz używanie ostrych i pikantnych przypraw, a co najważniejsze - brak dbałości o higienę osobistą. Problem z nadmiernym wydzielaniem potu dotyczy zazwyczaj pach, dłoni oraz stóp, ale może zaatakować również plecy i okolice twarzy.

  Więcej…  
 • Wiosenny atak kleszczy

  Wiosna to doskonały czas na spacery. Po zimie jesteśmy ociężali i często zmęczeni, więc budząca się do życia przyroda doskonale poprawia samopoczucie. Jednak podczas oddawaniu się relaksowi nie należy zapominać, że może na nas czyhać niebezpieczeństwo w postaci kleszczy. Mimo tego, że tegoroczna zima była dość mroźna, już właśnie teraz kleszcze zaczynają wykazywać swoją aktywność, zagrażając naszemu zdrowiu. Należy pamiętać, że atakują one nie tylko człowieka, ale także zwierzęta, dlatego po powrocie ze spaceru dobrze przyglądnąć się swojemu ciału, a także przejrzeć futro naszego pupila, by w razie potrzeby móc szybko zareagować.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Niepełnosprawności stopnie

wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności:

- lekki - przyznawany jest osobom o naruszonej sprawności organizmu, powodującej istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy lub osobom z ograniczeniami w pełnieniu ról społecznych, które dadzą się kompensować przy pomocy wyposażenia w środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne itp.

Więcej…

Niedołęstwo starcze

 

Niedołęstwo starcze – jest to stan, w którym człowiek w podeszłym wieku nie jest zdolny do wykonywania codziennych czynności, niezbędnych do normalnego funkcjonowania.

Więcej…

Mastektomia

 

Mastektomia – jest to usunięcie piersi wykonywane w sytuacji, w której zaatakuje ją nowotwór. Amputacja może być dokonana w sposób tradycyjny lub techniką oszczędzającą.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie