header


Tai chi - sztuka walki dla seniorów

Starsze osoby nie są "skazane" na bezpieczny nordic walking. W ofercie popularnych aktywności ruchowych mają wiele ciekawych możliwości, takich jak joga, basen, czy taniec. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tai chi.

Chińska sztuka walki tai chi, stanowi doskonałą formę gimnastyki. Uprawiając ją zyskujemy świetną formę, optymalną wydolność organizmu oraz poprawę koordynacji ruchowej. Dzięki tym wszechstronnym ćwiczeniom odzyskamy pewny chód.

tai-chi

Seniorzy wraz z wiekiem skarżą się na utratę kontroli nad własnym ciałem. Spowolniona motoryka oraz brak elastyczności sprawiają, że seniorzy ulegają upadkom, które często mają przykre konsekwencje w postaci złamań, zwichnięć, czy bolesnych stłuczeń.

Tai chi oferuje seniorom zestaw niezwykle efektywnych ćwiczeń, które znacznie poprawią koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom nauczymy się bespiecznie balansować ciałem, poprawimy wydolność organizmu i ogólną wytrzymałość. Zyskamy także świadomość własnego ciała i pewny, stabilny chód.

Trening tai chi polega na powolnym wykonywaniu zestawu precyzyjnych ruchów. Liczy się płynność i kontrola nad ciałem. Powtarzając wielokrotnie znany układ pracujemy nad precyzją ruchu, ćwicząc koordynację i stabilność ciała. Ćwiczenia tai chi stanowią doskonałą profilaktykę, która pozwoli nam zmniejszyć ryzyko bolesnych upadków, które często kończą się poważnymi urazami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Narząd wzroku na emeryturze

  Pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem może mieć różne podłoża. To często genetyka, wpływ innych chorób, ale w dużej mierze także nasze codziennie wybory i profilaktyka. Czy faktycznie pogorszenie wzroku na późne lata to tendencja, której nie można zapobiec? Dostrzeż wadę!

  W rozpoznaniu zmian wzroku bardzo ważna jest obserwacja i wzmożona koncentracja nawet na małych wadach naszego widzenia. Wszelkie rozmycia obrazu, plamki, smugi oraz zmiany w postrzeganiu barw to potencjalne zagrożenie, dosłownie, dla naszego spojrzenia na świat. Jeśli nie mamy pewności co do naszego sposobu widzenia, najlepiej o pomoc poprosić specjalistę.

  Oczy na emeryturze 1

  Wiele starszych osób przyjmuje, że wraz z wiekiem pogorszenie wzroku to naturalne zjawisko, jednak nie do końca jest to prawdą” – komentuje Dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Zdrowe serce Seniora

  Z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Związane jest to ze zmianami jakie zachodzą w naczyniach krwionośnych - stają się dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte. Wpływ na kondycję serca ma jednak jeszcze wiele czynników, na które mamy większy wpływ i które możemy starać się wyeliminować z naszej codzienności. Jak w takim razie powinniśmy o siebie zadbać by zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca?

  Zmiany jakie zachodzą w naczyniach sprawiają, że w starszym wieku wiele osób cierpi z powodu podwyższonego ciśnienia tętniczego, co z kolei prowadzi do kolejnego zagrożenia – udaru mózgu. Dlatego tak ważne jest by w starszym wieku szczególnie zwrócić uwagę na potrzeby układu krążenia.

  Właściwe odżywianie i ruch

  Więcej…  
 • HPV – co to za wirus i dlaczego należy na niego uważać?

  HPV to ostatnio częsty temat do dyskusji. Szacuje się bowiem, że dotyczy co drugiej osoby, która rozpoczęła życie seksualne. Human Papiloma Virus – wirus brodawczaka ludzkiego atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niektóre typy tego wirusa, niestety przyczyniają się do rozwoju raka szyjki macicy u kobiet, stąd wirus ten bywa uważany za niebezpieczny. Coraz częściej uznaje się, ze może on także powodować nowotwory w obrębie głowy, szyi, gardła.

  W jaki sposób można się zarazić?

  Wirus roznosi się głównie drogą płciową, gdzie osobą zakażającą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Znane są przypadki, ze do zakażenia doszło podczas porodu. Niestety zdarza się, że zarażone są także osoby, które nie miały pełnych kontaktów seksualnych, ale pamiętać trzeba, że przed wirusem  pełni nie chroni nawet prezerwatywa.

  Więcej…  
 • Dieta z myślą o sercu

  Nasze zdrowie w dużej mierze wiąże się z odpowiednią dietą. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe stanowią jedną z głównych przyczyn zwiększonego stężenia cholesterolu oraz nadciśnienia.
  O czym należy pamiętać, chcąc stosować dietę wspierającą pracę serca?

  zdrowe tluszcze dla seniorow 1

  Oto kilka najważniejszych wskazówek żywieniowych, które warto wziąć pod uwagę, by utrzymać nasze serce w dobrej kondycji i zdrowiu:

  Więcej…  
 • Chore dziąsła winne impotencji?

  Nie leczysz zębów, możesz mieć problemy… w łóżku. Choroby dziąseł np. paradontoza, mogą być jednym ze źródeł zaburzeń erekcji - podaje Journal of Sexual Medicine.

  Chore dziąsła winne impotencji?

  Niewystarczająca higiena jamy ustnej może negatywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł - alarmują lekarze. Rozwijająca się w ustach flora bakteryjna może być przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych,  zaostrzenia chorób nerek, rozwoju chorób serca i naczyń, a nawet zmian skórnych na twarzy. Według ostatnich doniesień opublikowanych w  Journal of Sexual Medicine, istnieje  także mocny związek pomiędzy występowaniem chorób przyzębia a zaburzeniami erekcji.

  Więcej…  
 • Przyczyny bolesnych stawów

  Jesień sprzyja bolącym stawom

  bolace stawy na jesien

  Zarówno jesień życia jak i jesień jako pora roku mogą wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów. Wiatr, niska temperatura, duża wilgotność powietrza sprawia, że odzywają się bóle z dawnych urazów, bądź bóle reumatyczne. Wpływa to mocno na nasze samopoczucie i jakość codziennego funkcjonowanie. Czy jest jakieś wyjście w tej sytuacji? Na pewno nie można się poddać myśleniu, że z racji wieku musi boleć. Ból zawsze sygnalizuje, że dzieje się coś niedobrego.

  Przyczyny bolesnych stawów

   

  Więcej…  
 • Objawy przekwitania

  Uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość, zaburzenia snu, bóle stawów, przyrost masy ciała, obniżone libido – to najczęściej występujące objawy menopauzy. Konsekwencje zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety dojrzałej, można skutecznie minimalizować. Z okazji obchodów Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy zdradzamy 7 porad, jak to zrobić bez sięgania po farmaceutyki.

  objawy menopauzy 1

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba przewlekła

Choroba przewlekła (chroniczna) – ma długotrwały przebieg (powyżej 3 miesięcy), w czasie którego następuje stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia. Często towarzyszą jej nawroty występujące po wyleczeniu pierwotnego stanu chorobowego. Wymaga długotrwałego leczenia i długotrwałej opieki, zarówno lekarskiej jak i pielęgniarskiej; w tym: hospitalizacji. Wyzdrowienie nie zawsze jest równoznaczne z powrotem do pełnej sprawności. Wiele chorób występujących u seniorów ma charakter przewlekły. 

JS

Choroba ostra

Choroba ostra – występuje nagle, charakteryzuje się gwałtownym, krótkim przebiegiem (do 3 miesięcy), powoduje znaczące i odczuwalne zaburzenie w funkcjonowaniu chorego, wymagające leczenia. Do chorób ostrych można zaliczyć grypę żołądkową.

Czwarty filar emerytalny

Czwarty filar – jest to pojęcie stosowane w ubezpieczeniach emerytalnych. Mianem I filara określa się środki trafiające do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, II filar to otwarte fundusze emerytalne (OFE), III filar to pracownicze programy emerytalne (PPE), indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Więcej…

Pasje Seniora

 • OBLICZA STAROŚCI W WIELKOPOLSCE

  Oblicza starosci zaproszenie 1

  WYSTAWA „OBLICZA STAROŚCI W WIELKOPOLSCE” W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

  Od 2 do 30 listopada 2016 roku będzie można oglądać wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce”. Zbiór portretów dotykający tematu starości będzie eksponowany w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie.

  Więcej…  
 • JA, DANIEL BLAKE | I, DANIEL BLAKE

  Ja Daniel Blake 1

  DOJRZAŁE KINO - Ja, Daniel Blake Kino Pod Baranami środa, 2 listopada 2016, godz. 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na nagrodzony Złotą Palmą w Cannes najnowszy film Kena Loach – Ja, Daniel Blake – wzruszającą, a zarazem pełną humoru historię dojrzałego mężczyzny walczącego z nierównością społeczną w obliczu biurokratycznej machiny.

  Więcej…  
 • „Marienbad” na setną rocznicę śmierci Szolema Alejchema

  Marienbad

  W 2016 roku mija 100 lat od śmierci Szolema Alejchema, wybitnego pisarza żydowskiego i klasyka literatury jidysz. W związku z tym Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza widzów w weekend 4-6 listopada na przedstawienie muzyczne „Marienbad”.

  Więcej…  
 • Klub Seniora w kinie Iluzjon

  Kino Iluzjon

  Klub Seniora w kinie Iluzjon prezentuje cykl: Vive la France! Wielcy twórcy francuskiego kina

  Więcej…  
 • Festiwal Kultury Słowiańsko-Afrykańskiej

  DK Chwalowice

  Festiwal Kultury Słowiańsko-Afrykańskiej SAQALIBA w sobotę 29 października 2016 r. w godz. 15.00 - 20.00. WSTĘP WOLNY!

  Więcej…  
 • BEZPŁATNY LISTOPAD W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH

  Kapela Niwinskich fot Maciej Labudzki 1

  Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz piąty Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie razem z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi i Zamkiem Królewskim na Wawelu udostępniają w listopadzie swoje zbiory bezpłatnie!

  Więcej…  
 • ZAGUBIENI | ZTRACENI V MNICHOVĚ

  Zagubieni

  DOJRZAŁE KINO - Zagubieni- Kino Pod Baranami środa, 26 października 2016, godz. 11.00 W środę (26 października) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na najnowszy film Petra Zelenki – Zagubieni – ironiczną, pełną przewrotnego humoru komedię reinterpretującą czeską historię.

  Więcej…  

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie