Jaskra nie boli – kradnie wzrok

17 listopada br. w Łodzi odbędzie się kolejne z cyklu spotkań edukacyjnych pt. „Jaskra nie boli – kradnie wzrok”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę wraz z partnerami Polskim Towarzystwem Okulistycznym, Sekcją Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskim Związkiem Niewidomych, Stowarzyszeniem Zdrowych Miast Polskich  oraz Urzędem Miasta Łodzi. Akcja organizowana jest w ramach programu Łódzka Akademia Zdrowia. Spotkanie odbędzie się w godz. 16-18 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej, przy ul. Piotrkowskiej 104. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Jaskra uważana jest za chorobę cywilizacyjną - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest drugą po zaćmie, najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Jest jednak od niej dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna*1. Prognozy wskazują, że w 2020 roku jaskrą dotknięte będzie 79,6 miliona osób, a 11 milionów straci w jej wyniku wzrok*2

W Polsce według szacunków ekspertów na jaskrę może chorować ok. 800 tys. osób. W województwie łódzkim liczba mieszkańców, których ten problem może dotyczyć to nawet ok. 26 100 osób. W samej Łodzi może być ich ok. 7 400. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana*3. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby – w 90% przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości.

- W Polsce aż 70% pacjentów z jaską zgłasza się do lekarza w momencie, gdy na uratowanie wzroku jest już za późno. To poważny problem. Musimy zrobić wszystko, aby takich sytuacji było jak najmniej. W przypadku jaskry wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie. Jaskra nie jest chorobą ludzi starszych jak powszechnie się sądzi. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę są osoby już po 35 roku życia – podkreśla specjalista chorób oczu, dr n. med. Mariola Depczyńska z Centrum Leczenia Jaskry w Łodzi.

Jaskra to schorzenie oczu, które powoduje stopniowe i nieodwracalne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choroba ta prowadzi do ograniczenia pola widzenia, obniżenia ostrości wzroku, a w konsekwencji do całkowitej jego utraty. Brak świadomości bycia dotkniętym tym schorzeniem to nie tylko ryzyko utraty wzroku, ale także niezdolności do pracy, braku samodzielności oraz drastycznego obniżenie jakości życia.

Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Warto jednak podkreślić, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się, osoby u których w rodzinie zdiagnozowano jaskrę (rodzice, rodzeństwo), pacjenci z krótkowzrocznością, podwyższonym ciśnieniem w oku, cukrzycą, dolegliwościami związanymi z układem krążenia czy zaburzeniami związanymi z gospodarką tłuszczową organizmu.

Najskuteczniejszą i najbardziej dostępną metodą ochrony przed jaskrą są regularnie badania kontrolne wykonywane u okulisty, ponieważ jaska w większości przypadków nie daje wyraźnych objawów, nim w pełni się rozwinie. W przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka badanie wzroku powinno odbywać się co 6-12miesięcy. Lekarz specjalista podczas wizyty jest w stanie poprzez krótki wywiad ocenić stopień zagrożenia chorobą, a  wykonując badanie budowy dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego, kąta przesączania oraz pola widzenia, w większości przypadków wykryć schorzenie.

- Zależy nam, aby mieszkańcy naszego miasta mieli wiedzę na temat jaskry i czynników ryzyka związanych z tą chorobą, a co za tym idzie, by częściej się badali. Zorganizowanie spotkania edukacyjnego w Łodzi, to pierwszy krok by osiągnąć ten cel – nadmienia dr Iwona Iwanicka, p.o. Z-cy Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

W Polsce badania diagnostyczne w kierunku jaskry znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych i są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonać je może jednak jedynie lekarz okulista. W wyniku decyzji Ministerstwa Zdrowia od stycznia br., aby umówić się na wizytę do okulisty, należy wcześniej uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.


*1 WHO, Glaucoma is second leading cause of blindness globally, http://www.who.int/bulletin/volumes82/11/feature 1104/en/index1.html.

*2 Quigley HA, Broman AT, The numer of people with glaucoma worldwide in 2010 and 2020. Br J Ophthamol 2005; 90: 262-267

*3 GUS, 2007. Stan zdrowia ludności Polski w przekroju terytorialnym w 2004 r.