Polacy starzeją się najszybciej w Europie

old faces

Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Za 40 lat stosunek osób w wieku nieprodukcyjnym do osób w wieku produkcyjnym

może osiągnąć najwyższy (po Rumunii) poziom w całej Unii Europejskiej. Wdrożenie kompleksowej polityki senioralnej nabiera więc coraz większego znaczenia dla przyszłości Polski. To właśnie tej kwestii zostanie poświęcony Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie oraz eksperci z kraju i zza granicy. Kongres odbędzie się  w dniach 24-25 września br. w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Starzenie się to zagadnienie wielowymiarowe, dotykające wszystkich aspektów naszego życia. Zachodzące procesy demograficzne wpływają zarówno na funkcjonowanie społeczeństwa, jak również gospodarki. Dotychczas Polska należała do grupy krajów z najniższą średnią wieku mieszkańców w Europie wynoszącą 38,6 lat. Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że za mniej niż 40 lat średnia wieku w naszym kraju będzie należała do jednej z najwyższych w Europie i wyniesie ok.  52 lat. Wówczas na jedną osobę pracującą będzie przypadał jeden emeryt.  Problem jest tym bardziej istotny, że obecnie już ponad połowa osób w wieku przedemerytalnym ma problemy zdrowotne. Bieżące trendy demograficzne wskazują, że tendencja ta będzie się pogłębiać.

Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia to najważniejsza inicjatywa tego typu, poświęcona kształtowaniu oraz realizacji w Polsce kompleksowej polityki senioralnej. W trakcie dwóch dni (24-25 września), podczas dziewięciu sesji plenarnych, zostaną podjęte takie tematy, jak: dotychczasowa realizacja polityki senioralnej, zdrowe starzenie się w Europie, samodzielność i bezpieczeństwo osób starszych, innowacje w zakresie ochrony zdrowotnej.

Wśród uczestników Kongresu znajdą się przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie oraz eksperci z kraju i zza granicy. Swoje uczestnictwo w spotkaniu potwierdzili między innymi: prof. Marian Zembala - Minister Zdrowia, Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej,  Adam Korol - Minister Sportu i Turystyki, Stanisław Karczewski, Wicemarszałek Senatu RP, Michał Szczerba - Przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej w Sejmie RP, Tomasz Latos - Przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmie RP, Manfred Huber - Koordynator ds. Zdrowego Starzenia, Niesprawności i Opieki Długoterminowej, Biuro Regionalne WHO w Europie,  prof. Asghar Zaidi - specjalista w zakresie międzynarodowej polityki społecznej Uniwersytetu w Southampton oraz  Jolanta Kwaśniewska - Prezes Stowarzyszenia „Porozumienie bez barier”.

Podczas Kongresu zostaną zaprezentowane najnowsze raporty Fundacji: „Innowacje w medycynie w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się” oraz „Konstruktywni. Zdrowi – Aktywni – Konstruktywni”.

- Nadchodzący Kongres to okazja na podjęcie szerokiej dyskusji na temat zdrowego starzenia się oraz związanych z tym wyzwań – sytuacji na rynku zdrowia oraz rynku pracy. Mam nadzieję, że wspólnie z politykami oraz wybitnymi ekspertami z Polski i zagranicy określimy aktualne priorytety oraz propozycje działań w zakresie polityki senioralnej i tworzenia srebrnej gospodarki. - mówi Bolesław Samoliński, Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

Kongres odbędzie się 24-25 września w Galerii Porczyńskich w Warszawie (Plac Bankowy 1).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja prowadzona jest pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Organizatorzy:

Fundacja na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz European Connected Health Alliance we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Gospodarki, Wojewodą Mazowieckim, Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

 

Patroni honorowi:

Prezydent m. st. Warszawy, Komisja Polityki Senioralnej Sejmu RP, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”, Fundacja Watch Health Care, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Akademia Polskiego Sukcesu, Pracodawcy RP.