Żacy 50+

Co uczelnie wyższe mogą zapewnić seniorom?

Na zajęciach plastycznych dzieci już z pewnością tworzą laurki z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Starsi wnukowie zaczynają zaś rozglądać się za innymi prezentami. Jednak w żadnej galerii handlowej czy kwiaciarni nie uda się znaleźć prezentu, który pozwoli seniorom wrócić do czasów studenckich.

W Polsce obecnie funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Szacuje się, że jest ich już ponad 110 w całym kraju. Najstarszym jest ośrodek warszawski, który rozpoczął działalność w roku 1975. Obecnie uniwersytety i zajęcia kierowane do osób starszych organizowane są nie tylko przy uczelniach państwowych, ale również prywatnych.

Same plusy!

Zajęcia w Uniwersytetach III Wieku kierowane są do słuchaczy w wieku 40+, 50+ i starszym. Uczestnictwo w nich niesie same korzyści. Pomaga zachować sprawną pamięć dzięki ćwiczeniom intelektualnym oraz pozwala być na bieżąco z nowinkami świata techniki i nauki, co często jest dla osób starszych bardzo ważne.

zacy 50plus_fot. Marcin Melanowicz-0075

Uczestnictwo w wykładach Uniwersytetu Każdego Wieku umożliwia pogłębienie zainteresowań, a czasem także realizację ambicji wcześniej niemożliwych do spełnienia. UKW pełni również ważną rolę społeczną - mobilizuje, zapewnia towarzystwo i wsparcie grupy, poszerza horyzonty i uczy tolerancji – zwraca uwagę Agata Bogaczyk, koordynatorka projektu Uniwersytet Każdego Wieku w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Opinię tę popiera dr Agnieszka Springer, ekonomistka i psycholog: Uczestnictwo w takich zajęciach w dłuższej perspektywie przeciwdziała wykluczeniu ze względu na wiek, gdyż otwiera ludzi na innych, wspomaga ich aktywność społeczną i obywatelską, zachęca do wolontariatu i dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Dobry prezent

Uniwersytety III wieku działają w większości większych miast w całym kraju, nie tylko w dużych ośrodkach akademickich (w Wielkopolsce dobrym przykładem może być Konin, Gniezno czy nawet niespełna 14. tysięczny Grodzisk Wielkopolski). Mimo iż statystyki uczestnictwa w zajęciach są coraz lepsze, nadal wielu seniorom trudno trafić na informacje o zapisach bądź boją się wziąć w nich udział. O rezygnacji z zajęć decyduje często strach, niewiedza bądź wątpienie w swoje siły.

Po zaprzestaniu aktywności zawodowej, wiele osób potrzebuje dodatkowych zajęć, aby nie poczuć się wykluczonymi – mówi dr Springer. Na zajęciach dla seniorów nie muszą się obawiać zderzenia ze środowiskiem osób różniących się od nich wiekiem. Kiedy wiek słuchaczy jest podobny, pomaga sprawniej funkcjonować, wymieniać podobne doświadczenia i ciągle się rozwijać.

Dlatego dużo dobrego w kwestii zachęcenia Babć i Dziadków, a także starszych Cioć czy Rodziców mogą zrobić osoby młodsze poszukujący prezentu z okazji imienin czy Dnia Babci. Przeglądając wiadomości w Internecie, częściej trafią na odpowiednie informacje, mogą więc pokusić się o sprawienie bliskim wyjątkowego prezentu – karnetu bądź zaproszenia na wykłady.

Dlatego zdecydowaliśmy się zachęcić naszych studentów do zapisania ich Babć i Dziadków na zajęcia na naszym Uniwersytecie Każdego Wieku poprzez specjalną promocję, w ramach której przy zakupie karnetu na II semestr, można otrzymać nawet do trzech wykładów gratis. Nauka jest przecież dla wszystkich, nie tylko dla młodzieży – przekonuje Agata Bogaczyk.