Kino Przytulne Tercet Egzotyczny

tercet egzotyczny

Kino Przytulne ŁDK zaprasza w czwartek 28 września o godz.18.00 na pokaz koncertu grupy "Tercet Egzotyczny",

jaki odbył się w sali koncertowej im. Jana Kaczmarka we Wrocławiu w 2009 roku. Zespół zaprezentował ponad 20 najsłynniejszych przebojów, z "Pamelo żegnaj" na czele.

TERCET EGZOTYCZNY – obok Trubadurów jeden z najdłużej działających polskich zespołów muzycznych. Powstał jesienią 1963 we Wrocławiu z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Główny wokal objęła żona muzyka, Izabela, natomiast drugim gitarzystą został wówczas Mieczysław Metelski, którego po 3 latach zastąpił Zbigniew Adamkiewicz. Autorem muzyki do większości piosenek był sam Dziewiątkowski, zaś słowa pisali najlepsi polscy tekściarze. Zespół wyróżniał się charakterystycznym imagem, na który składały się meksykańskie stroje i sombrera. W 1966 roku ukazał się pierwszy album zespołu, zatytułowany Tercet Egzotyczny, na którym znalazły się zarówno hiszpańskie klasyki, jak i polskie utwory. Wśród nich pojawiła się piosenka Pamelo, żegnaj.

Pierwsza wizyta grupy w USA zakończyła się sensacyjną recenzją w najważniejszej amerykańskiej gazecie codziennej The New York Times, której recenzent stwierdził, iż Tercet Egzotyczny wykonuje utwór Cu-cu-ru-cu-cu Paloma lepiej niż Harry Belafonte. Podczas następnej wizyty w tym kraju Tercet wystąpił już w najbardziej prestiżowych salach amerykańskich miast – Carnegie Hall i Radio City Music Hall. Po obejrzeniu jednego z koncertów w Chicago przez Bobby’ego Vintona zespół został osobiście zaproszony przez piosenkarza do jego programu TV.

Również francuski piosenkarz i aktor Charles Aznavour bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat zespołu po wspólnym występie w Paryżu w 1973 roku.

Przez ponad 35 następnych lat Tercet Egzotyczny koncertował z powodzeniem na całym świecie, odwiedzając 49 razy USA. Dzięki Johnowi Bardelowi, który w latach 1967-75 był menedżerem zespołu, grupa mogła odwiedzić wielokrotnie takie państwa jak Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania i Grecja. Mimo licznych fanów w rodzimym kraju, grupa przez cały ten czas była ignorowana przez polskie media. Dopiero w 1992 roku zaproszono Tercet Egzotyczny po raz pierwszy na festiwal w Sopocie, a entuzjastyczne przyjęcie publiczności spowodowało zmianę nastawienia polskich mediów do twórczości zespołu.