Aktywizacja seniorów

Aktywizacja seniorów jest to umożliwienie seniorom, poprzez stworzenie im odpowiednich warunków oraz odpowiednie zmotywowanie, podjęcia działań mających na celu poprawę ich sytuacji społecznej, zawodowej, edukacyjnej oraz przedłużenie tym samym ich samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym i lokalnym.

Aktywizacja społeczna seniorów może być realizowana m.in. poprzez banki czasu oraz wolontariat. Te formy umożliwiają osobom w podeszłym wieku czynne zaangażowanie się w funkcjonowanie społeczności lokalnych, umożliwiają nawiązanie więzi z innymi osobami i wpływają na fakt, że osoba starsza czuje się potrzebna i doceniona. O ile pojęcie wolontariatu jest powszechnie znane i rozumiane o tyle drugie z wymienionych pojęć wymaga dokładniejszego zdefiniowania. I tak bank czasu jest to sieć wymiany usług rozliczanych za pomocą jednostek czasu. W sieci senior może zaoferować dowolne usługi które jest w stanie wykonać na rzecz innej osoby. Wycenia ich wartość przeliczając na minuty, godziny i w zamian może „zakupić” usługę którą oferuje inna osoba wycenioną na tą samą jednostkę czasu.

Aktywizacja zawodowa seniorów polega na zaoferowaniu im różnych usług mających na celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Oznacza to, że mogą im zostać zaoferowane zróżnicowane  tematycznie kursy mające na celu podniesienie ich kwalifikacji tak by były one zbliżone do kwalifikacji innych zatrudnionych ( w szczególności chodzi tutaj o kompetencje cyfrowe i językowe). Osoby starsze mogą także skorzystać z pożyczki na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która zostanie im przyznana na preferencyjnych warunkach. Środki na realizację tych działań w dużej części pochodzą z budżetu UE. Co więcej pracodawcy zatrudniający seniorów ponoszą niższe koszty pracy i mogą liczyć na ulgi z tytułu zatrudnienia tej grupy wiekowej. Takie działanie również przyczynia się do zwiększenia aktywności zawodowej osób 50+.

Aktywizacja edukacyjna seniorów realizowana jest przede wszystkim za pomocą Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W trakcie zajęć mają oni możliwość wysłuchać wykładów na interesujące ich tematy, nauczyć się obsługi komputera lub podstaw języka obcego, wziąć udział w dyskusjach na tematy nurtujące seniorów. Uniwersytety trzeciego wieku mają w swojej ofercie także warsztaty plastyczne, fotograficzne, literackie w trakcie których seniorzy mogą zdobyć nowe umiejętności lub zacząć realizować swoje pasje na które zawsze brakowało im czasu.