Coppelia czyli Dziewczyna o szklanych oczach

coppelia

Kino Przytulne zaprasza na kolejny piątkowy Seans Muzyczny.

2 grudnia o godz.17.30 widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienie baletu "Coppelia" w wyk. The Royal Opera House Covent Gsrden w Londynie.

Coppelia - pełny tytuł "Coppelia czyli Dziewczyna o szklanych oczach"

(tytuł oryginalny Coppelia ou la fille aux yeux d'email) – balet komiczny w 2 aktach, 3 obrazach. Libretto: Charles Nuiterr i Arthur Saint-Léon (według opowiadania E.T.A. Hoffmanna pt. Piaskun). Muzyka:

Leo Delibes.

Premiera: Paryż, 25 maja 1870, Theatre de l'Opera.

Premiera polska: Warszawa, 7 grudnia 1882, Teatr Wielki.

"Coppelia" jest jednym z najwybitniejszych przykładów popularnych w XIX wieku baletów komicznych. O jego wartości stanowi przede wszystkim nieśmiertelna muzyka, niezwykle barwna i bogata melodycznie. Kompozytor tworząc balet na poły ludowy, wykorzystał olbrzymie bogactwo tańców ludowych i narodowych. Obok mazurków, walców i tańców słowiańskich, mamy czardasza, taniec cygański, hiszpańskie bolero i angielska gigę. W muzyce znajdziemy też sporo dziwnie znajomych melodii - żona Delibesa była Polką, kompozytor znał więc dobrze polski folklor i choć w formie mocno przetworzonej, wplótł go w partyturę baletu.

Clement Philibert Leo Delibes (ur. 21 lutego 1836 w Saint-Germain-du-Val, obecnie część La Flèche (w departamencie Sarthe) we Francji, zm. 16 stycznia 1891 w Paryżu) – francuski kompozytor baletu, opery oraz innych dzieł scenicznych.

Od 1847 studiował w Konserwatorium Paryskim harmonię i kompozycję, grę na fortepianie i organach oraz solfeż, był studentem Adolfa Adama.

Również dzięki jego poparciu otrzymał posadę organisty w kościele św.

Piotra w Chaillot. W roku 1863 został akompaniatorem, a w 1865 drugim kierownikiem chóru przy Operze paryskiej. W roku 1870 w Operze paryskiej z wielkim sukcesem wystawiono jego balet "Coppelia". W 1880 roku objął profesurę kompozycji w Konserwatorium Paryskim. 14 kwietnia 1883 roku w Opera-Comique odbyła się prapremiera jego opery "Lakme", która w późniejszym okresie podbiła wiele scen i oper na całym świecie. W 1884 został członkiem Academie des Beaux-Arts, w tym samym roku objął również wyższy kurs kompozycji. Najsilniejszym akcentem polskim w twórczości Delibes'a miała być umiejscowiona na Pokuciu opera "Kassya" ("Kasia"), niestety, pracę nad nią przerwała śmierć kompozytora, zaś dzieło dokończył Jules Massenet.