Z kijkami po zdrowie

seniorzy i nie tylko

     Prawie 2,5 tys. osób i ponad 12 tys. przebytych kilometrów – to bilans bezpłatnych zajęć nordic walking organizowanych w ramach Akademii Zdrowia Santandera, którą wspiera Justyna Kowalczyk.

     Treningi w 15 miejscowościach prowadzili instruktorzy Polskiej Federacji Nordic Walking. Najstarszy uczestnik zajęć miał 86 lat.

     Aż 90 proc. osób w wieku 50+ słyszało o nordic walking, a co czwarta próbowała tej formy rekreacji – wynika z badań Santander Consumer Banku.

     40 proc. Polaków z pokolenia 50+ wzięłoby udział w bezpłatnych treningach tej dyscypliny, gdyby miało taką możliwość.

03 października 2016 roku. – Chcę zachęcać do aktywności fizycznej Polaków
w każdym wieku, aby zaczęli się ruszać i dbać o swoje zdrowie. Dlatego wspólnie
z Polską Federacją Nordic Walking i Santander Consumer Bankiem staram się popularyzować nordic walking, jako bezpieczną i efektywną formę aktywnego wypoczynku – powiedziała Justyna Kowalczyk, multimedalistka olimpijska, podczas finału Akademii Zdrowia Santandera, który odbył się w niedzielę we Wrocławiu.

W ramach tegorocznej Akademii Zdrowia Santandera marsze z kijkami trenowało blisko 2,5 tysiąca osób. Uczestnicy AZS przeszli wspólnie 12,3 tys. km, a najdłuższa trasa pokonana przez nich jednorazowo mierzyła 9 km. Na treningi nordic walking poświęcono łącznie 262,5 godzin. Podczas zajęć tworzyły się nowe przyjaźnie,
a także dokonywała się integracja międzypokoleniowa. Najmłodszy uczestnik Akademii miał 4 lata, a najstarszy – 86. Wiele osób biorących udział w treningach złapało bakcyla do tej dyscypliny i postanowiło kontynuować przygodę z kijkami.

Jak podkreśla Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, marsze z kijami to skuteczna forma treningów, jednak należy wiedzieć, jak je uprawiać. – Aby nordic walking przynosił nam jak najwięcej korzyści, musi być wykonywany prawidłowo. Dlatego pierwsze kroki warto stawiać pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Taką szansę dawały zajęcia w ramach Akademii Zdrowia Santandera – mówi Robert Brzeziński. Bezpłatne treningi z instruktorem organizowane były od kwietnia do sierpnia w 15 miejscowościach w Polsce: Elblągu, Gdańsku, Grudziądzu, Hajnówce, Kielcach, Kolbuszowej, Konstancinie-Jeziornie, Koszalinie, Krakowie, Osielsku, Polanicy-Zdroju, Rudzie Śląskiej, Skrwilnie, Wejherowie i Wrocławiu.

– Przez pięć miesięcy do rozpoczęcia ćwiczeń z kijkami udało nam się zmobilizować kilka tysięcy osób. Nordic walking to sport dobry dla każdego – niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Jest bezpieczny dla stawów i kręgosłupa, angażuje więcej partii mięśniowych niż np. podczas joggingu, nie wymaga specjalnych umiejętności i co ważne – jest niedrogi, bo do jego uprawiania wystarczą nam kije i obuwie sportowe – wskazywała mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk.

Polacy a nordic walking

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Santander Consumer Banku przez agencję marketingowo-badawczą SilverWave na grupie 754 osób w wieku 50+, to właśnie te zalety nordic walking najbardziej doceniają ankietowani. Fakt, że jest to bezpieczna dyscyplina, którą można uprawiać cały rok i dodatkowo z osobą towarzyszącą sprawia, że sport ten wciąż zyskuje na popularności. Już teraz uprawia go 3 miliony Polaków, a grono jego zwolenników ciągle rośnie.

O nordic walking słyszało blisko 90 proc. osób w wieku 50+, a co czwarta próbowała kiedyś tej formy rekreacji. Dodatkowo, co piąty badany chciałby lub zamierza spróbować tego sportu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. – Nasze badanie potwierdziło, że osoby w wieku 50+ chcą i ćwiczyłyby nordic walking, gdyby miały taką możliwość. Jak wynika z raportu, ponad 40 proc. respondentów wzięłoby udział w zorganizowanych, bezpłatnych zajęciach tej dyscypliny, gdyby takie były dostępne blisko miejsca zamieszkania. To czynnik, który zdecydowanie zachęca do podjęcia aktywności fizycznej i kolejny dowód na to, że inicjatywy takie, jak nasza są potrzebne – zauważa Arkadiusz Przybył, prezes zarządu Santander Consumer Banku, organizatora Akademii Zdrowia Santandera.

Co ciekawe, większe zainteresowanie nordic walking wykazują kobiety niż mężczyźni. Panie chętniej uprawiają ten sport (27 proc. wobec  21 proc.), częściej deklarują, że chciałyby spróbować tej dyscypliny (26,8 proc. wobec 10,7 proc.) i wziąć udział w zorganizowanych zajęciach nordic walking (45,4 proc. wobec 34,7 proc.).

Wspólnie w szczytnym celu

Finał Akademii Zdrowia Santandera odbył się 2 października w Parku Południowym we Wrocławiu. W wydarzeniu, w ramach którego zorganizowano zawody biegowe i nordic walking, wzięło udział kilkaset osób. Zwycięzcy w wybranych kategoriach odebrali puchary z rąk medalistki olimpijskiej i ambasadorki Akademii Zdrowia Santandera, Justyny Kowalczyk.  W zawodach mógł wziąć udział każdy – nie tylko profesjonalni sportowcy, ale także osoby początkujące. Na uczestników czekały trasy 5 i 10 km, a dla dzieci przygotowano dystans 2,5 km. Imprezie towarzyszyły atrakcje dodatkowe dla młodszych i starszych uczestników. Wydarzenie było okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Pieniądze z opłat wpisowych za zawody zostały przekazane na cel charytatywny – trafią do młodzieży ze Stowarzyszenia Wiosna.

Organizatorem zawodów była Polska Federacja Nordic Walking, a partnerami – Santander Consumer Bank, Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Akademia Zdrowia Santandera to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Santander Consumer Bank, której celem jest propagowanie ruchu i zdrowego trybu życia. Ambasadorką Akademii Zdrowia Santandera jest Justyna Kowalczyk, pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich i czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli.

W ramach Akademii Zdrowia Santandera odbywał się cykl bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęć nordic walking pod nazwą Nasze Centrum Sportu. Ta cenna inicjatywa organizowana przez Santander Consumer Bank wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking została objęta patronatem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zajęcia były okazją do rozpoczęcia przygody z nordic walking pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Raz w tygodniu, od kwietnia do sierpnia, w 15 miejscowościach w Polsce przez godzinę można było się nauczyć prawidłowej rozgrzewki oraz podstawowych kroków nordic walking. Treningi były przeznaczone dla każdego, bez względu na doświadczenie, wiek czy poziom sprawności fizycznej. Wystarczyło założyć wygodny strój i zabrać ze sobą dobry humor oraz kijki do nordic walking.