Język angielski i niemiecki najpopularniejszy w śród seniorów

okulary na zeszycie

Aż 70% ofert pracy z pierwszych sześciu miesięcy 2016 r. zawierało wymóg znajomości języka angielskiego. Portal Pracuj.pl postanowił przeanalizować zapotrzebowanie na znajomość języków obcych na podstawie opublikowanych w ich serwisie ogłoszeń o pracę. W czołówce znalazły się również język niemiecki i język francuski.

Seniorzy nie zostają w tyle, także uczestniczą w kursach nauki języków obcych. Najpopularniejsze jezyki w śród seniorów to niemiecki i angielski.

Zaletą nauki języków obcych w śród seniorów jest aktywność umysłowa, co opóźnia ewentualne otępienie starcze. Młodzi natomiast ucząc się jezyków obcych mają inny cel. Znajomość język obcego, a najlepiej dwóch to dziś podstawa otrzymania dobrze płatnej pracy. Globalizacja wymogła na polskich przedsiębiorstwa dostosowanie się do panujących na rynku warunków. Jednym z wymogów istnienia w branży jest posiadanie oferty dla zagranicy. To z kolei wymaga od pracodawcy zatrudniania pracowników ze znajomością języków obcych. Najbardziej uniwersalnym językiem świata jest angielski i to potwierdzają tez badania portalu Pracuj.pl, który przeanalizował wymogi ogłoszeń z pierwszego półrocza 2016 r. Taki wymóg znalazł się aż w 70% ogłoszeń. Dla porównania w zeszłym roku w tym samym okresie zawierało go zaledwie 47% ogłoszeń. To pokazuje, że zapotrzebowanie na ten język znacząco wzrosło. Specjaliści wskazują również, że znaczna część CV przesyłanych do rekruterów zawiera wzmiankę o znajomości języka angielskiego. Niestety, często podczas rozmowy okazuje się, że komunikatywna znajomość języka w rzeczywistości jest bardzo podstawowa. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, który pojawia się w 14% ogłoszeń. Najczęściej pojawiają się one w ogłoszeniach o pracę dla specjalistów z zakresu transportu, budownictwa i pracowników fizycznych. Trzecie miejsce zajmuje język francuski, który pojawił się zaledwie w 4% ogłoszeń. 

JS