Folkloriada w Żarkach letnisku

Folkloriada Jurajska 2016

W pierwszy weekend sierpnia Żarki Letnisko zalśniły kulturą regionalną. Na scenie Amfiteatru Leśnego odbyła się X Folkloriada Jurajska, a w jej ramach występy zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, przegląd kapel podwórkowych, a także konkurs kulinarny. Wszyscy amatorzy polskiej tradycji i kultury byli w „siódmym niebie”.

Tradycyjnie już w pierwszy weekend sierpnia do Żarek Letniska zjechały się tłumy gości, by podziwiać występy zespołów śpiewaczych i obrzędowych, poznać repertuar kapel podwórkowych, oglądać wyroby rękodzieła artystycznego, a także skosztować produktów kuchni regionalnej. Dwudniowe święto folkloru, muzyki ludowej i rękodzieła artystycznego było bardzo udane, o czym świadczą tłumy widzów i pełny parkiet taneczny pod sceną.

DZIEŃ 1. - sobota 6 sierpnia:

W sobotę odbył się VIII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Na scenie Amfiteatru Leśnego zaprezentowało się 37 zespołów śpiewaczych i obrzędowych, które zjechały do Żarek Letniska z całej Polski. Tego dnia Folkloriadę poprowadziła niezastąpiona Elżbieta Jatulewicz. Kolorowe stroje, wzruszające pieśni, prawdziwe emocje, wspaniała muzyka, urozmaicona choreografia, repertuar pełny polskich tradycji i zwyczajów – to wszystko otrzymywało gromkie brawa od licznie zgromadzonej widowni, która mimo niesprzyjającej pogody pojawiła się na ławkach amfiteatru. Występy oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Renata Rak – choreograf, muzyk i folklorysta, Elżbieta Miszczyńska – etnograf i kierownik Działu Etnografii w Muzeum Częstochowskim oraz Marek Toborowicz – muzyk i realizator dźwięku.

Przegląd rozpoczął się o godz. 11.00, a zakończył 9 godzin później. Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia, by z tak licznego grona wybrać tych najlepszych. Po przesłuchaniu 34 Zespołów Śpiewaczych i długich naradach komisja postanowiła przyznać następujące nagrody kilku podmiotom wykonawczym:

  • I miejsce – Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” (Ćwiklice)
  • II miejsce – Zespół Śpiewaczo-Kabaretowy „Od Do” (Preczów)
    II miejsce – Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” (Bobrowniki)
    II miejsce – Zespół Folklorystyczny „Wrzos” (Ryczów-Kolonia)
  • III miejsce – Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Ożarowice” (Tąpkowice)
    III miejsce – Zespół Śpiewaczy „Niwczanki” (Poręba-Niwki)
    III miejsce – Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” (Stara Wojska)
  • Wyróżnienia:
    Zespół Śpiewaczy „Sączowianki” (Siemonia)
    - Folklorystyczny Zespół „Łośniczanki” (Zawiercie-Łośnice)
    - Zespół Śpiewaczy „Biała” (Biała)

W kategorii Zespoły Obrzędowe zwyciężyli:

  • I miejsce – Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” (Bodzentyn)
  • II miejsce – Zespół Obrzędowy „Karlinianki” (Zawiercie)
  • III miejsce – Zespół Regionalny „Pioskowianie” (Piasek)

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz unikalne, ceramiczne statuetki w formie przepiórek, ręcznie wykonane przez Martę Jędrzejewską w pracowni ceramiki GOK. Laureaci dodatkowo odebrali nagrody finansowe.

logo UG

Uwieńczeniem sobotniego wieczoru był występ gwiazdy - Kapeli Góralskiej „Pieczarki”, która żywiołową muzyką, charyzmą oraz skocznymi rytmami rodem z Podhala poderwała widownię do tańca. Klimat wspaniałej zabawy podtrzymał DJ KOZI, czyli Andrzej Kozłowski, który profesjonalnie przejął „muzyczne stery” i do późnej nocy serwował tańczącym hity polskiej muzyki rozrywkowej. Publiczność była zachwycona i wspaniale bawiła się przy przebojach w 100% rodzimych. Kto nie był, niech naprawdę żałuje!

DZIEŃ 2. - niedziela 7 sierpnia:

Niedziela należała już do kapel podwórkowych i mistrzów kulinarnych oraz rzemieślniczych. Na scenie znów pojawiło się wiele wyśmienitych artystów, zachwycających rozmaitymi walorami tłumnie zgromadzoną publiczność, która korzystając ze wspaniałej niedzielnej pogody, znów po raz kolejny licznie stawiła się w Amfiteatrze Leśnym. Wyśmienitym konferansjerem tego dnia był Andrzej Kozłowski – kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Promocji i Informatyki Urzędu Gminy Poraj.

  • X Konkurs Rękodzieła Artystycznego

Jako pierwszy w niedzielę został odczytany werdykt dotyczący X Konkursu Rękodzieła Artystycznego. Na scenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Spośród 28 nadesłanych z całej Polski prac, zaliczanych do sztuki użytkowej, która powstaje ręcznie w warsztatach rzemieślniczych, domach kultury, warsztatach, a nawet w domach prywatnych, jury musiało wybrać te najpiękniejsze i najprecyzyjniej wykonane. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Pińczyńska – ceramik, Dominika Ruta – artysta malarz, Marta Raźniewska – grafik, Rafał Stępniak – artysta malarz, ostatecznie przyznała następujące nagrody:

  • I miejsce: Cecylia Staśkiewicz z Ostrołęki – firanka ażurowa z papieru białego (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju)
  • II miejsce: Marian Pikuła z Myszkowa – rzeźba „Rolnik z dawnych czasów” (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i rzeczowa ufundowana przez Posłankę na Sejm RP Izabelę Leszczynę)
    II miejsce: Jan Kowalczyk z Koszalina – rzeźba, tryptyk „Bóg jest miłością” (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i nagroda rzeczowa ufundowana przez redaktora naczelnego Gazety Myszkowskiej Jarosława Mazanka)
  • III miejsce: Anna Krzanik z Krakowa – serweta klockowa oprawiona na aksamicie (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i nagroda rzeczowa ufundowana przez MBS w Myszkowie)
    III miejsce: Mirosława Romańska z Poraja – obraz olejny „Przed dworem w Choroniu” (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i nagroda rzeczowa ufundowana przez MBS w Myszkowie)
    III miejsce: Kazimiera Balcerzak z Sieradza – praca „Dworek w Poraju w sieradzkiej wycinance” (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju)

Nagrody ufundowane przez członków Komitetu Honorowego:

  • Anna Gała-Jach z Łaz – praca ceramiczna „Wszystkie kolory nieba” (nagroda ufundowana przez prezesa Zarządu Gminnego OSP Mariusza Karkochę)
  • Bogdan Chwastek z Poraja – rzeźba „Żarecki kupiec” (nagroda ufundowana przez wójta Gminy Poraj Łukasza Stacherę)
  • Agnieszka Szafrańska z Myszkowa – wianek z krepiny (nagroda ufundowana przez prezesa spółki Poreco i Radnego Powiatu Myszkowskiego Rafała Kępskiego)
  • Henryk Syguda z Częstochowy – cykl rzeźb „Dawniej na Jurze” (nagroda ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie, wręczana przez Wicestarostę Annę Sochę-Korendo)
  • Danuta Nalewany z Dobieszowic – praca ceramiczna „Kobieta z kogutem” (nagroda ufundowana przez dyrektora PUP w Myszkowie Marka Węgrzynowicza)
  • Anna Pasek z Jastrzębia – praca szydełkowa „Dziewczyna z koszyczkiem” (nagroda ufundowana przez Wicestarostę Myszkowską Annę Sochę-Korendo)
  • Bartosz Koćwin z Częstochowy – obraz olejny „Moja ziemia” (nagroda ufundowana przez rzecznika prasowego UG Poraj Andrzeja Kozłowskiego)
  • Maria Długosz z Myszkowa – tryptyk „Paw” (nagroda ufundowana przez Wicemarszałka woj. śląskiego Stanisława Dąbrowę)
  • Izabela Gniadek z Kidowa – filcem malowane „Bukiet” (nagroda ufundowana przez dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Grzegorza Boskiego)
  • Ewa Kumor-Rudy z Łaz – kolia „Z głębin morskich na polskie kolorowe łąki” (nagroda ufundowana przez Przewodniczącą Rady Gminy Poraj Katarzynę Kaźmierczak)
  • Marzena Rochecka z Kamienicy Polskiej – kolia plecionka koralikowa, krywulka (nagroda ufundowana przez Kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej UG Poraj Adama Zaczkowskiego).

GRAND PRIX: Barbara Toffel z Krakowa – kołnierzyk frywolitkowy (nagroda: wycieczka do Brukseli ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Posłankę na Sejm RP Halinę Rozpondek).

Pamiątkowe ceramiczne statuetki przepiórki wykonane przez Martę Jędrzejewską i proporczyki Folkloriady otrzymali przyjaciele Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju.

Na zakończenie ceremonii wręczania nagród wszyscy zgromadzeni na scenie artyści oraz wręczający nagrody wspólnie wykonali piosenkę „Gdybym miał gitarę”, a następnie już z pomocą profesjonalistek,Elżbiety Jatulewicz i Krystyny Maciejewskiej, utwór porajskiego artysty Janusza Gniatkowskiego „Bella Donna”.

  • V Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”

Tego samego dnia, w ramach X Folkloriady, odbywał się także V Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”. Jury w składzie: Maria Magdalena Gurbała – sekretarz Gminy Poraj, Monika Mrożek - specjalista Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie oraz Jacek Dyrda – właściciel Pizzerii „Zosieńka” w Żarkach Letnisko, oceniało zgłoszone regionalne przysmaki. Z wielu smakołyków ciężko było wybrać ten najlepszy, ale po gorących obradach jury przyznało następujące nagrody:

  • I miejsce: Wiesław Skóra – Nalewka Hrabiny (bon upominkowy o wartości 500 zł do wykorzystania w sklepach Media Expert ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie)
  • II miejsce: Anna Szymańska – sztufada w sosie kurkowym (sprzęt AGD ufundowany przez MBS w Myszkowie)
    II miejsce: Lidia Bednarz – kućmok (sprzęt AGD ufundowany przez ŚODR w Częstochowie)
  • III miejsce: Olga Niemczyk – pasztet z cukinii (bon upominkowy o wartości 200 zł do wykorzystania w sklepach Media Expert ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie)
    III miejsce: Małgorzata Wędzyńska – kluski tarte, czyli pyzy (sprzęt AGD ufundowany przez Radnego Powiatu Myszkowskiego Krzysztofa Klimka)
  • Wyróżnienia:
    Janina Leszczyńska – naleśnik barowy
    Jolanta Zalega – krem z dyni z podpłomykami z ciasta makaronowego
    Zdzisława Białas – pasztet
  • Zdobywczynie wyróżnień otrzymały koce. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy oraz zestawy kuchenne z krówką od firmy Polontex S.A. z Częstochowy (fartuch, rękawica, podkładka, czapka szefa, ściereczka oraz koszyczek), przydatne każdemu kucharzowi w jego królestwie.

    • III Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych

    Równolegle z konkursem kulinarnym odbywał się III Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, którego uczestnicy umilali czas zebranej widowni swoim koncertowym repertuarem. Jury w składzie:Marek Toborowicz – muzyk i realizator dźwięku, Krystyna Maciejewska – piosenkarka i współorganizatorka Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego oraz Elżbieta Jatulewicz – główny specjalista ds. kontaktów oświatowych przy Zespole Pieśni i Tańca Śląsk, oceniało występ 5 kapitalnych zespołów wykonujących muzykę biesiadną, która jest częścią folkloru miejskiego. Po długich naradach komisja wskazała następujących zwycięzców:

    • I miejsce: Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” z Radomia
    • II miejsce: Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska
    • III miejsce: Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja
    • Wyróżnienie:
      - Kapela „Sami Swoi” z Czatachowy
      • Targi Sztuki Ludowej

      X Fokloriadzie Jurajskiej towarzyszyły także Targi Sztuki Ludowej, na których można było zarówno podziwiać, jak i nabyć wytwory rękodzieła artystycznego twórców z całej Polski, w tym: biżuterię, wyroby z filcu, ceramikę, ozdoby, zabawki i przytulanki, obrusy i haftowane serwety, włóczkowe kapcie i chusty, rzeźby oraz wyroby z wikliny. Co więcej, wszyscy dociekliwi mogli na własne oczy zobaczyć, jak powstaje prawdziwa koronka klockowa i igłowa – artystki rodem z Krakowa na żywo tworzyły kolejne wspaniałe dzieła.

    • Organizatorem X Folkloriady Jurajskiej był jak zawsze Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera oraz Starosta Powiatu Myszkowskiego Dariusz Lasecki
      Do współpracy zaproszono Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myszkowie oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Żarek Letniska.

      Dzięki wsparciu licznych sponsorów, a konkretnie firmom: Jurajska, Polontex S.A., Hotel Kinga, GAMA Monika Nowosad, Poreco, MBS w Myszkowie, Protektor, Chemeks, TermoKlima, F.H. KAROL Maria i Tomasz Miśta udało się w tym roku nagrodzić dużą liczbę wykonawców oraz uczestników konkursów.
      Z kolei dzięki opiece medialnej patronów: Telewizji Orion, Gazety Myszkowskiej, Kuriera Porajskiego, Radia Fiat, Radia Jura, Dziennika Zachodniego i Gazety Częstochowskiej o Jubileuszowej Folkloriadzie dowiedziało się wiele zarówno stałych, jak i nowych sympatyków największego folkowego wydarzenia w regionie.

      Tradycyjnie imprezie towarzyszyło Wesołe Miasteczko „Franko” z Czech, stoiska gastronomiczne oraz atrakcje dla dzieci.