Jesień życia bez glutenu

kanapka

Coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z przejścia na dietę bezglutenową. Dotyczy to nie tylko osób borykających się z celiakią (nietolerancją glutenu), ale także tych, u

których nie występują medyczne wskazania do rezygnacji z tego składnika pokarmowego. Czym jest dieta bezglutenowa i czy jest odpowiednim rozwiązaniem również dla seniorów?

Odpowiednio zbilansowana dieta stanowi podstawę zdrowego trybu życia. Jest to bardzo ważny element nie tylko w profilaktyce chorobowej, ale również w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas. To, co jemy nabiera szczególnej wagi jesienią życia – wraz z upływem lat nasze zapotrzebowanie na witaminy i minerały rośnie, a maleje zdolność przyswajania innych, np. kazeiny (białka mleka). W tym okresie uwidaczniają się również często różnego typu alergie pokarmowe, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Dieta bezglutenowa zakłada całkowitą rezygnację z produktów zawierających naturalne bądź przetworzone zboża: pszenicę żyto, jęczmień, a w szczególnych przypadkach także owies. Jest stosowana m.in. w sytuacji zdiagnozowania nietolerancji glutenu przez organizm (celiakii), ale także jako sposób na utrzymanie zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Ze względu na występowanie w niej dużej ilości pokarmów nieprzetworzonych, takich jak warzywa i owoce, jest niezwykle bogata w składniki mineralne i witaminy. Co warte podkreślenia, nie jest koniecznym rezygnacja z dotychczasowych nawyków żywieniowych, gdyż wiele produktów pszennych można zastąpić ich bezglutenowymi odpowiednikami, np. świeże pieczywo dla osób na diecie bezglutenowej dostarcza wiele polskich marek, m.in. Incola. Warto zwracać uwagę także na pochodzenie artykułów, które spożywamy, gdyż normy spożywcze w Polsce są o wiele bardziej wyśrubowane niż np. w amerykańskich stanach.

Jest to, wbrew pozorom, bardzo „wygodna” dieta, zwłaszcza dla seniorów – nie ma konieczności poświęcania dużej ilości czasu na gotowanie. Makaron z warzywami gotowanymi na parze, naleśniki z pomidorowym farszem, a nawet kopytka! – z produktami bezglutenowymi wszystko jest możliwe. W dojrzałym okresie życia warto zwracać uwagę także na zawartość błonnika w pokarmach. Jego niedobór może zaburzać perystaltykę jelit i powodować przykre dolegliwości trawienne. Dieta bezglutenowa, poprzez eliminację produktów zbożowych skłania nas do pochylenia się nad bardziej wartościowymi artykułami spożywczymi niż pieczywo pszenne, które jest lekkostrawne, ale nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych. Warto je zastąpić pieczywem ze smacznymi dodatkami, takimi jak mak czy kminek. Produkty z przekreślonym kłosem zboża można coraz częściej spotkać w supermarketach i dyskontach spożywczych, co znacznie ułatwia dostęp do potrzebnych składników osobom spoza wielkich aglomeracji miejskich.

Dieta bezglutenowa w świetle powyższych argumentów wydaje się być zatem świetnym rozwiązaniem dla seniorów. W jadłospisie osoby starszej nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, przetworów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, chudego mięsa i wędlin oraz ryb. Wszystkie te składniki odnaleźć można w smacznych, szybkich i zdrowych przepisach bezglutenowych. Spróbuj* i przekonaj się, jak pyszna może być jesień życia!

* Przejście na dietę bezglutenową powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem prowadzącym.